DreamWorks

PREMIERA

2007.04.21

CANAL+ PREMIUM

RED EYE

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 82 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Lisa Reisert (Rachel McAdams) jest młodą, ale zamkniętą w sobie kobietą. Dobrze radzi sobie ze stresem, jest zorganizowana i trzeźwo myśląca, co przydaje się jej w pracy - zarządza ekskluzywnym hotelem w Miami.

Z powodu tajemniczych wydarzeń z przeszłości unika kontaktów z mężczyznami, nawet z własnym ojcem (Brian Cox). Kiedy wraca z pogrzebu ukochanej babci, poznaje na lotnisku ujmującego Jacksona Rippnera (Cillian Murphy). Lisa nie znosi latania i z przerażeniem myśli o konieczności wejścia na pokład samolotu, zwłaszcza że ma lecieć nocą. Szczęśliwie miejsce obok niej zajmuje nowopoznany Jackson, jednak tuż po starcie czarujący mężczyzna pokazuje zupełnie inną twarz. Okazuje się, że jest terrorystą, który planuje zabójstwo wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika, w co zamieszani są również rosyjscy agenci. Jackson rozpoczyna też psychologiczną grę z Lisą - jeśli kobieta mu nie pomoże, Jackson zabije jej ojca.

"To nie jest horror, ale thriller psychologiczny: nikt tutaj nie biega z nożem rzeźnickim w ręku, ani nie nosi maski - może z wyjątkiem bohatera, który okazuje się zupełnie kimś innym, niż wydaje się na początku" - tłumaczył reżyser WES CRAVEN, niedoszły nauczyciel akademicki, który zmienił oblicze horroru młodzieżowego słynnym "Koszmarem z ulicy Wiązów" w roku 1984. Film miał aż sześć sequeli, z których Craven nakręcił tylko jeden - "Nowy koszmar Wesa Cravena" z roku 1994. Wśród blisko pięćdziesięciu filmów, które ma w dorobku, obok klasycznej już serii horrorów "Krzyk" oraz produkcji "Wzgórza mają oczy" (1977 i 1985), "Wampira w Brooklynie" (1995) czy "Przeklętej" (2005), jest również poruszający dramat "Koncert na 50 serc", etiuda w nowelowym filmie "Zakochany Paryż" oraz dokument o byłym prezydencie USA, Billu Clintonie. Napisany przez Carla Ellswortha (telewizyjne seriale "Buffy - postrach wampirów", "Xena - wojownicza księżniczka) scenariusz "Red Eye" najpierw trafił do rąk Marianne Maddaleny, która od wielu lat współpracuje z Cravenem i razem z nim prowadzi niezależną firmę producencką "Craven/Maddalena Films". Craven początkowo odmówił, ponieważ realizował właśnie "Przeklętą" i był zajęty organizowaniem własnego ślubu z trzecią żoną, producentką Iyą Labunką. Usilnie namawiany przez Marianne przeczytał jednak tekst i od razu postanowił zrobić ten film. Ponieważ na okres zdjęć nie można było wynająć autentycznego Boeinga 767, o którym marzył scenograf Bruce Alan Miller, na potrzeby filmu zrekonstruowano wnętrze maszyny z części różnych samolotów. I chociaż na planie panowała wyjątkowo wesoła atmosfera, w kilku momentach zespół do spraw efektów specjalnych zasiał wśród aktorów prawdziwy strach, choćby wtedy, gdy zaaranżował przerażające turbulencje.

W głównej roli Lisy wystąpiła Rachel McAdams - urodzona w niewielkim miasteczku w Kanadzie absolwentka wydziału teatralnego, w przeszłości łyżwiarka figurowa na lodzie i pracownica McDonaldsa. Dziś należy do grona najbardziej obiecujących, wschodzących gwiazd Hollywood. Wystąpiła m.in. we "Wrednych dziewczynach" (2004), "Polowaniu na druhny" (2005) oraz w "Rodzinnym domu wariatów" (2005) u boku Diane Keaton, Claire Danes i Sarah Jessiki Parker. Na planie "Pamiętnika" (2004) poznała swojego narzeczonego Ryana Goslinga - ich wspólny pocałunek w tym filmie wyróżniony został nagrodą MTV. Jej czarującym i przerażającym partnerem w filmie Cravena jest Cillian Murphy - były student prawa z Irlandii, który mówi perfekcyjnie zarówno z brytyjskim, jak i amerykańskim akcentem. Chociaż w samym tylko 2003 roku wystąpił w trzech ważnych filmach - "Intermisji", "Wzgórzu nadziei" i "Dziewczynie z perłą" - swoje najwybitniejsze role stworzył dopiero po ślubie z Yvonne McGuinness w roku 2004. Zagrał wtedy Damiena w nagrodzonym Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes "Wietrze buszującym w jęczmieniu" (2006) Kena Loacha (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz Independent Spirit Award). Za Patricka Brady'ego w "Śniadaniu na Plutonie" (2005), poruszającą rolę transseksualisty zwanego "Kicią", Murphy otrzymał m.in. nominację do Złotego Globu.

WASZE OPINIE

redred

domyslam sie,ze przecietnemu chlopcu trudno bedzie wczuc sie w to co czuje bohaterka,swietny film

redred

swietny,trzyma w napieciu,polecam

GaGa

film przeciętny najwiekszą gwiazdą jest sam reżyser
chciano coś zrobić ale do końca sie nie udało
jeśli nie musisz to nie ogladaj
RED EYE
reżyseria:
USA, 2005
Lisa Reisert (Rachel McAdams) jest młodą, ale zamkniętą w sobie kobietą. Dobrze radzi sobie ze stresem, jest zorganizowana i trzeźwo myśląca, co przydaje się jej w pracy - zarządza ekskluzywnym hotelem w Miami.
thriller
RED EYE
4,6 5 1 66