PREMIERA

2011.12.03

CANAL+ PREMIUM

Red

USA, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia sensacyjna

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Frank Moses (Bruce Willis) przez ponad trzydzieści lat był jednym z najskuteczniejszych agentów CIA. Likwidował baronów narkotykowych, groźnych terrorystów, obalał rządy. Kiedy przeszedł na emeryturę, jego teczka personalna została oznaczona: RED - retired, extremely dangerous ("skrajnie niebezpieczny emeryt").

Frank mieszka w domku na przedmieściu Cleveland, prowadzi spokojne życie, próbując odnaleźć przyjemność w wykonywaniu codziennych czynności. Jedynym urozmaiceniem jego monotonnej egzystencji jest telefoniczne flirtowanie z urzędniczką Sarah Ross (Mary-Louise Parker), odpowiedzialną za punktualne przesyłanie mu czeków. W końcu postanawia umówić się z dziewczyną w Kansas City. Niespodziewanie grupa zamaskowanych i świetnie uzbrojonych napastników przeprowadza atak na jego dom. Frank wychodzi cało z opresji, nie wie jednak, kto i dlaczego próbował go zabić. W rozwikłaniu zagadki pomaga mu (początkowo wbrew własnej woli) Sarah oraz dawni towarzysze: Joe Matheson (Morgan Freeman), Marvin Boggs (John Malkovich) i brytyjska eksagentka Victoria (Helen Mirren). Trop prowadzi do kwatery głównej CIA w Langley.

"RED" to adaptacja popularnego w Stanach Zjednoczonych komiksu Warrena Ellisa i Cully'ego Hamnera (ilustracje). Autorami filmowej fabuły są Erich i Jon Hoeberowie ("Córka mafii", "Zamieć"), którzy rozszerzyli zakres tego, o czym opowiada komiks. Dodali nowe postacie, zmodyfikowali stare, pozostawiając niejednoznacznego, pełnego wewnętrznych konfliktów bohatera. "RED" w reżyserii ROBERTA SCHWENTKE ("Tatuaż", "Plan lotu", "Zaklęci w czasie") daje dokładnie to, czego się po nim oczekuje - świetną rozrywkę. Jest zabawą z widzem, w której obowiązują dobrze znane reguły. Obsada składa się z największych znakomitości świata teatru, filmu i telewizji. W roli głównej występuje Bruce Willis, który próbował sił w różnorodnych gatunkach, od dramatów ("Pulp Fiction", "Szósty zmysł", "Naiwniak"), poprzez komedie ("Na wariackich papierach", "Ze śmiercią jej do twarzy"), po kino akcji (seria "Szklanych pułapek", "Armageddon"). Willisowi partneruje laureat Oscara Morgan Freeman ("Kontrakt na zabijanie", "Choć goni nas czas", "Plan prawie doskonały"), który gra Joe Mathesona, 80-letniego pensjonariusza domu starców w Grange Springs, w ostatnim stadium raka wątroby. John Malkovich ("Miejsca w sercu", "Na linii ognia", "Tajne przez poufne") wcielił się w Marvina Boggsa, mistrza kamuflażu, który z agenta operacyjnego stał się królikiem doświadczalnym - przez 11 lat podawano mu codziennie LSD. Marvin wierzy, że był obiektem rządowego projektu kontroli umysłu. Jest paranoikiem, jednak nadzwyczaj często ma rację, twierdząc, że ktoś chce go zabić. W roli Victorii, brytyjskiej eksagentki, która oficjalnie prowadzi motel, ale ciągle przyjmuje nowe zlecenia na zabijanie, wystąpiła Helen Mirren ("Gosford Park", "Dziewczyny z kalendarza", "Królowa"). Inspirację dla granej postaci aktorka znalazła w guru gospodyń domowych, znanej bizneswoman Marcie Stewart. Wyjątkowo niebezpiecznym emerytom partneruje Mary-Louise Parker ("Zakochany anioł", "Czerwony smok", "Wszyscy święci!"). Kreowana przez aktorkę Sarah Ross prowadzi nudną i samotną egzystencję, do czasu spotkania Mosesa, które wywraca jej świat do góry nogami. Przedstawicielem młodego pokolenia agentów CIA jest William Cooper, który w rozgrywce z Frankiem posługuje się ultranowoczesnym sprzętem. Gra go z profesjonalnym zacięciem Karl Urban ("Statek widmo", "Krucjata Bourne'a", "Kroniki Riddicka").

Zdjęcia do "RED" są dziełem Floriana Ballhausa ("Diabeł ubiera się u Prady", "Marley i Ja", "Na pewno, być może"), muzykę skomponował Christophe Beck ("Kac Vegas", "Jutro będzie futro", "Nocna Radka"). Film był nominowany do Złotego Globu w kategorii najlepsza komedia lub musical.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

art1970

W kategoriach filmu lekkiego. łatwego i przyjemnego oceniam go ponadprzeciętnie. Wolę taką "komercję" niż wiele innych spod znaku "Hollywood". Ze szczególnym wskazaniem na Willisa, Mirren i Malkovich'a. 6/10.

Stasio i Jasio

Zgadzam się z przedmówcą. Red jest filmem przeznaczonym na spokojny wieczór po ciężkim dniu, gdy oczekujemy kina z przymrużeniem oka, bez zbędnych refleksji i przemyśleń. W porównaniu do Wybuchowej Pary do arcydzieło. Dobra gra aktorska, ciekawy humor i wartka, przewidywalna akcja. Wszystko czego trzeba.

Arkon

Jak na film rozrywkowy- pierwsza klasa. Porównując do "arcydzieł" typu Niezniszczalni lub Wybuchowa para, ten film jest rewelacyjny.
Red
reżyseria:
USA, 2010
Frank Moses (Bruce Willis) przez ponad trzydzieści lat był jednym z najskuteczniejszych agentów CIA. Likwidował baronów narkotykowych, groźnych terrorystów, obalał rządy. Kiedy przeszedł na emeryturę, jego teczka personalna została oznaczona: RED - retired, extremely dangerous ("skrajnie niebezpieczny emeryt").
komedia sensacyjna
Red
4,0 5 1 33