PREMIERA

2011.11.08

CANAL+ PREMIUM

Rękopis znaleziony w Saragossie

Polska, 1964

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film kostiumowy

czas trwania: 174 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Alfons van Worden (Zbigniew Cybulski), młody kapitan gwardii walońskiej króla Hiszpanii, podróżuje samotnie do Madrytu, obierając najkrótszą drogę przez Kastylię i dzikie góry Sierra Morena. Zatrzymując się na nocleg w ponurej gospodzie, poznaje dwie mauretańskie księżniczki.

Emina (Iga Cembrzyńska) i Zibelda (Joanna Jędryka) oznajmiają mu, że jako potomek potężnego rodu Gomelezów został wybrany do wielkich zadań. Przedtem musi jednak dowieść swej odwagi, prawości i honoru. Po tym oświadczeniu Alfonsa spotyka seria niezwykłych przygód. Wraz z uczonym matematykiem Pedrem Velasquezem (Gustaw Holoubek) trafia na madrycki zamek tajemniczego kabalisty don Pedra Uzedy (Adam Pawlikowski), gdzie poznaje piękną siostrę gospodarza Rebeccę (Beata Tyszkieicz). Korzystając z gościny Alfons ma okazję posłuchać opowieści cygańskiego herszta Avadoro (Leon Niemczyk). Oszołomiony jego dziwnymi, wieloznacznymi gawędami o szlachcicu Toledo (Bogumił Kobiela) i don Lopezie Soarezie (Krzysztof Litwin), młody oficer czuje się coraz bardziej zagubiony w gąszczu wydarzeń, które dzieją się wokół niego. Opuszcza zamek kabalisty, by znów trafić do oberży i jej upiornego otoczenia.

"Rękopis znaleziony w Saragossie" WOJCIECHA JERZEGO HASA nie mieści się w granicach żadnej szkoły artystycznej. Jest czymś niespotykanym i wyjątkowym na tle kinematografii polskiej i światowej. Pozostaje jednym z najbardziej cenionych filmów polskich, a sam reżyser zyskał miano malarza kina. W "Rękopisie..." Has odsłania w pełni swój wielki talent, gdzie wyobraźnia staje się najistotniejszym czynnikiem kreacji. Mocną stroną obrazu jest sposób narracji, pomieszanie komizmu z tragizmem, obecność ważkich tematów oraz bogactwo znaczeń i ich ponadczasowość, umożliwiające liczne reinterpretacje. Literackim pierwowzorem filmu jest powieść XVIII-wiecznego poety, uczonego, filozofa, żołnierza, podróżnika i fantasty Jana Potockiego, który, choć był Polakiem, książkę napisał w języku francuskim, a akcję umieścił daleko poza granicami. "Rękopis znaleziony w Saragossie" został po raz pierwszy wydany w roku 1813, a na polski przełożony dopiero 34 lata później. Jest to wizja świata chaotycznego, będącego metaforą przypadkowości ludzkiego losu, "szkatułkowa" historia, złożona z dziesiątków przeplatających się zdarzeń i pomyślana jako finezyjna, literacka zabawa. Podobnie jak powieść polskiego magnata, film Hasa jest wizualną i fabularną szaradą, piękną, bogatą i efektowną, zachwycającą scenografią, kostiumami i znakomitym aktorstwem Zbigniewa Cybulskiego w roli głównej. Plenery "Rękopisu znalezionego w Saragossie" zrealizowano w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, zaś ogromne dekoracje do scen madryckich wybudowano w parku Morskie Oko we Wrocławiu. Film zyskał duże uznanie za granicą, szczególnie w Hiszpanii i Francji, gdzie krytyka delektowała się jego nowatorską poetyką i bogactwem intelektualnym. Otrzymał wyróżnienie na MFF w Edynburgu, medal specjalny MFF Fantastycznych i Grozy w Sitges oraz Złote Pióro Klubu Dziennikarzy Zagranicznych i nagrodę CIDALC na MFF w San Sebastian. W 2006 roku miesięcznik "Film" przy okazji swego jubileuszu uhonorował obraz Hasa Złotą Kaczką w kategorii "Film 60-lecia".

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

Rękopis znaleziony w Saragossie
reżyseria:
Polska, 1964
Alfons van Worden (Zbigniew Cybulski), młody kapitan gwardii walońskiej króla Hiszpanii, podróżuje samotnie do Madrytu, obierając najkrótszą drogę przez Kastylię i dzikie góry Sierra Morena. Zatrzymując się na nocleg w ponurej gospodzie, poznaje dwie mauretańskie księżniczki.
film kostiumowy
Rękopis znaleziony w Saragossie
4,9 5 1 197