PREMIERA

2007.05.01

CANAL+ PREMIUM

REMONT KAPITALNY

Travaux, on sait quand ca commence

Francja/Wlk. Brytania, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: komedia

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Chantal godzi obowiązki samotnej matki z zawodem prawnika, który uprawia z pasją, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy nielegalnych emigrantów.

Kobieta z zapałem wspiera wszelkie inicjatywy, które mogłyby przyjaźniej nastawić Francuzów do napływającej fali uchodźców starających się o azyl. Kiedy więc w domu, w którym mieszka zwalnia się piętro i Chantal chce dołączyć je do swojego mieszkania, o pokierowanie remontem prosi jednego ze swoich klientów - nielegalnego emigranta z RPA, który przedstawia się jako architekt. Szybko jednak okazuje się, że zawód projektanta wnętrz to raczej dziecięce marzenie Afrykańczyka, a nie wykonywany zawód. Kiedy jego pomysły zaczyna wprowadzać w życie ekipa pracujących na czarno emigrantów, drobny remont kończy się wielką dziurą w suficie. Na dodatek co chwila objawiają się kolejne trudności, które opóźniają zakończenie prac. Jak mówi jeden z bohaterów: "Ktoś z pewnością wie, od czego to wszystko się zaczęło, ale nikt nie wie, kiedy się skończy". Na szczęście pracownicy Chantal, choć nie mają żadnych kwalifikacji, ani nawet pozwolenia na pracę, mają dobre serca i wielkie chęci, aby remont zakończył się szczęśliwie.

"Remont kapitalny" to ostatni film słynnego francuskiego producenta Humberta Balsana, który w lutym 2005 roku w Paryżu popełnił samobójstwo. Balsan, przewodniczący Europejskiej Alademii Filmowej (2004-2005) i członek jury w Berlinie w 2003 roku, uznanie zdobył produkując takie filmy, jak nagrodzona w Wenecji francusko-marokańska "Wielka podróż" (2004) czy nominowana do Bafty francusko-egipska "El Medina" (1999). Chętnie angażował się w projekty międzynarodowe, wspierał kino niekomercyjne, a dzięki jego talentowi skromne, autorskie filmy robiły światową karierę. "Remont kapitalny" jest w jego dorobku wyjątkiem. Wśród poważnych, często trudnych dramatów wyreżyserowany przez BRIGITTE ROUAN obraz to mieniąca się kolorami, energetyczna i na wskroś współczesna komedia. Roüan to zresztą przede wszystkim aktorka. Zagrała m.in. matkę zaginionego Oliviera w głośnym "Olivier, Olivier" (1992) Agnieszki Holland, wystąpiła również w polsko-francuskich "Dzieciach wojny" (1991) Krzysztofa Rogulskiego, w którym partnerowali jej m.in. Marek Walczewski, Maciej Stuhr i Andrzej Zieliński. Jako reżyserka zadebiutowała krótkometrażowym, nagrodzonym Cezarem "Grosse" (1985), a za swoją pierwszą pełnometrażową fabułę "Outremer" (1990) otrzymała nagrodę na Namur International Festival of French-Speaking Film.

W "Remoncie kapitalnym" główną rolę Rouan powierzyła rzadko już dziś goszczącej na wielkim ekranie Carole Bouquet, która zadebiutowała jako tytułowy mroczny przedmiot pożądania w filmie Luisa Bunuela. Bouquet, jedna z twarzy Chanel (reklamowała słynne No.5), stała się też bohaterką szeroko komentowanego love story. Kilka lat po śmierci w 1985 roku męża, producenta Jeana-Pierre'a Rassama, aktorka związała się z Gerardem Depardieu, który specjalnie dla niej wyreżyserował swój pierwszy film "Most między dwoma brzegami" (1999). Płomienny romans zakończył się zaręczynami w 2003 roku, a potem rozstaniem. "Nie mogę patrzeć jak się wykańcza. Traktuje pracę jak ruletkę. Boję się o niego." - wyjaśniała Bouquet powody swojego odejścia do Depardieu.
REMONT KAPITALNY
reżyseria:
Francja/Wlk. Brytania, 2005
Chantal godzi obowiązki samotnej matki z zawodem prawnika, który uprawia z pasją, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy nielegalnych emigrantów.
komedia
REMONT KAPITALNY
4,3 5 1 10