PREMIERA

2010.03.19

CANAL+ PREMIUM

RENE

René

Czechy, 2008

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 83 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pierwsze zdjęcia do tego filmu powstały w roku 1989. René Plasil był wówczas zagubionym siedemnastolatkiem z rozbitej rodziny, mającym już na koncie pierwsze konflikty z prawem.

Przez dwadzieścia lat Helena Třestíková, ceniona czeska dokumentalistka i była minister kultury, śledziła okiem kamery losy swojego bohatera, coraz bardziej wyłączającego się z udziału w społeczeństwie, łamiącego zakazy i przyjęte normy. Tak powstał przejmujący portret człowieka, który dobrowolnie wybrał życie na krawędzi.

Jeszcze przed rozpoczęciem pracy nad "René", Třestíková miała już doświadczenie w realizacji filmów żmudną metodą długiej obserwacji. Jednak dopiero ten projekt miał odbić się szerokim echem nie tylko w świecie kina. "W 1989 roku zaczęłam nowy, długodystansowy projekt, którego bohaterem był młody chłopak" - wspomina reżyserka - "Chciałam znaleźć kilku młodocianych przestępców i poświęcić im trzy-cztery lata, zobaczyć, co sprawiło, że wylądowali w więzieniu i to, jak potoczą się ich losy. Znalazłam sześciu takich chłopaków i René był jednym z nich. Pierwszy film o René skończyłam, gdy mnie okradł. Był interesujący".

Kręcone w odstępach czasowych kolejne akty filmu ukazują niepokojący proces rodzenia się aspołecznej osobowości. René. Nie mogący pogodzić się z odejściem ojca i odrzuceniem przez matkę chłopak, wybiera drogą przestępstwa jako sposób na życie. Po latach biegli dochodzą do wniosku, że traumatyczne doświadczenia wyryły zbyt silne ślady na jego psychice - Plasil nie rokuje nadziei na resocjalizację. Mężczyzna ma jednak rzadką umiejętność manipulowania ludźmi. Wkupia się w ich łaski, by następnie bezwzględnie wykorzystać. Podczas realizacji filmu okradł nie tylko Třestíkovą, ale i ogołocił skarbonki jej dzieci. Jego życie jest egoistycznym żebraniem o czułość i odrobinę uwagi - wyrokują specjaliści.

Film spotkał się z bardzo przychylnym odbiorem publiczności i recenzentów. Otrzymał również liczne laury, m.in. Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego dokumentu i Złotego Gołębia na Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku.

"Niektórzy powiedzą, że Rene ma w sobie coś mrocznego i jest antybohaterem" - zastanawiała się reżyserka - "Ale to jest mój pomysł na robienie filmów - obserwowanie wyjątkowych ludzi wraz z towarzyszącymi im zdarzeniami i upływającym czasem. To dokument, nie mam wpływu na to czy ktoś wzbudza sympatię czy nie. Trudno jest poświęcić się czemuś przez tak długi czas, ale mam nadzieję, że zrobiłam to w imię interesującego tematu".

WASZE OPINIE

pedro

Bardzo ciekawy dokument. Należy tylko zadać pytanie czy poprawczak i więzienie w przypadku Rene cokolwiek zmieniło w jego życiu. Czy istnieje resocjalizacja za murami więzienia?
RENE
reżyseria:
Czechy, 2008
Pierwsze zdjęcia do tego filmu powstały w roku 1989. René Plasil był wówczas zagubionym siedemnastolatkiem z rozbitej rodziny, mającym już na koncie pierwsze konflikty z prawem.
film dokumentalny
RENE
4,6 5 1 8