PREMIERA

2005.07.11

CANAL+ PREMIUM

REPORTER

The Public Eye

USA, 1992

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film kryminalny

czas trwania: 95 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Akcja toczy się w Nowym Jorku na początku lat 40. Leon Bernstein (Joe Pesci) jest niezależnym fotoreporterem - wolnym strzelcem uganiającym się za sensacyjnymi ujęciami, które sprzedaje później do brukowych gazet.

Świat Leona, zwanego powszechnie Bernzy'm, to nocne miasto, ciemne ulice, kluby, spelunki, podejrzane zaułki i zaludniające je, równie podejrzane towarzystwo - gangsterzy, mafijni bossowie, zaprzyjaźnieni z nimi politycy i gwiazdy showbiznesu oraz towarzyszące im piękne, niemoralne kobiety. Bernzy czuje się w tym świecie jak ryba w wodzie - jest za pan brat zarówno z policjantami jak i z ludźmi kryminalnego podziemia, co daje mu dostęp do najbardziej smakowitych informacji. Bohater jest zawsze pierwszy na miejscach zbrodni, skandali i innych sensacyjnych wydarzeń. Żaden z nowojorskich fotoreporterów nie wytrzymuje konkurencji z niewysokim, neurotycznym i całkowicie pochłoniętym swoją pracą Leonem. Kiedy jego zdjęcia publikowane są w gazetach, redaktorzy podpisują je po prostu "fotografia Wielkiego Bernzy'ego." Kardynalną zasadą zawodu Leona jest nieangażowanie się, pozostawanie neutralnym świadkiem wydarzeń. To dzięki przestrzeganiu tego rozsądnego prawa fotoreporter może w miarę bezpiecznie lawirować w świecie zbrodni, gorących namiętności i ciemnych interesów. A jednak "Wielki Bernzy" decyduje się na odstąpienie od swoich zasad. Dzieje się tak za sprawą Key (Barbara Hershey), nękanej przez mafię pięknej właścicielki nocnego klubu. Kobieta prosi reportera o pomoc. Bernzy godzi się bez zastanowienia wykorzystać swoje kontakty w półświatku - zupełnie traci głowę dla Key nie bacząc na to, że w konsekwencji może stracić ją zupełnie dosłownie.

Postać Leona "Bernzy" Bernsteina inspirowana jest luźno osobą Arthura Weegee'a Felliga - legendarnego nowojorskiego fotoreportera, który w latach 40. był niezrównanym kronikarzem gangsterskich porachunków i głośnych skandali. Dziś Weegee Fellig uznawany jest za klasyka fotografii prasowej - na jego zdjęciach utrwalony został świat żywcem wyjęty z filmów noir. Do estetyki "czarnego kina" lat 40. odwołuje się również HOWARD FRANKLIN w swoim "Reporterze" - znakomitym, stylowym filmie ozdobionym brawurową kreacją Joe Pesciego.

WASZE OPINIE

Orton

bardzo fajny film i super rola Joe Pesciego. Klimat lat 40 w pełnej okazałości, oczywiście z tej drugiej ciemnej strony

ROBERT

super!!!
REPORTER
reżyseria:
USA, 1992
Akcja toczy się w Nowym Jorku na początku lat 40. Leon Bernstein (Joe Pesci) jest niezależnym fotoreporterem - wolnym strzelcem uganiającym się za sensacyjnymi ujęciami, które sprzedaje później do brukowych gazet.
film kryminalny
REPORTER
3,9 5 1 18