• Orzeł

PREMIERA

2010.05.30

CANAL+ PREMIUM

REWERS

Polska, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Warszawa, lata 50. XX wieku. Sabina Jankowska (Agata Buzek) jest nieśmiałą, romantyczną dziewczyną z inteligenckiej rodziny. Pracuje w dziale poezji redakcji jednego z warszawskich wydawnictw. Mieszka z matką Ireną (Krystyna Janda) oraz ekscentryczną babką (Anna Polony) i choć skończyła trzydzieści lat, przy jej boku wciąż nie ma mężczyzny. Zaniepokojona matka postanawia znaleźć Sabinie męża.

W mieszkaniu Jankowskich w przedwojennej kamienicy zjawiają się więc adoratorzy ubiegający się o rękę dziewczyny. Ta jednak pozostaje niewzruszona na ich zaloty. Zakochuje się dopiero w tajemniczym Bronisławie (Marcin Dorociński), który zjawia się niby przypadkiem pewnego wieczoru i ratuje ją przed oprychami. Sabina nie potrafi się oprzeć uroczemu i powalająco przystojnemu mężczyźnie, szybko jednak okazuje się, że jego intencje nie są szczere.

Oto mamy najlepszy polski film 2009 roku, a jednocześnie kino rozrywkowe na najwyższym poziomie. Złożyło się na to szereg czynników. Po pierwsze, znakomicie skonstruowany, pełen humoru i suspensu scenariusz Andrzeja Barta. Po drugie, wyśmienite aktorstwo w wykonaniu kobiecego tercetu: Agata Buzek, Krystyna Janda, Anna Polony oraz Marcina Dorocińskiego czy - w rewelacyjnym epizodzie - Adama Woronowicza. Po trzecie, zręczne przemieszanie gatunków i konwencji, mamy bowiem klimat z kina noir, komedię, thriller i grozę, socrealizm, a nawet groteskę. Po czwarte, brawurowo odtworzone realia Warszawy lat 50., a przy okazji zupełnie inne, nieznane dotychczas spojrzenie na czasy stalinizmu w Polsce. Po piąte, świetne, stylowe zdjęcia w czerni i bieli Marcina Koszałki, które sprawiają, że film jest rozkoszą dla oka. Na tym lista zalet "Rewersu" się nie kończy, a każdy, kto go oglądał mógłby dodać coś od siebie.

Debiutujący na dużym ekranie BORYS LANKOSZ pochodzi z inteligenckiej, krakowskiej rodziny. Dziadek był znanym kardiologiem, ojciec skończył architekturę, a matka psychologię. Lankosz od dzieciństwa grał na fortepianie i w tym kierunku początkowo się kształcił. Jednak jako nastolatek obejrzał cykl filmów Polańskiego i rozpoczął własną przygodę z filmem. Zaczął kręcić na taśmie VHS etiudy, do których muzykę komponował jego szkolny kolega Adaś vel. Abel Korzeniowski, nominowany w tym roku do Oscara za ścieżkę dźwiękową do "Samotnego mężczyzny" Toma Forda. Po maturze Lankosz dwukrotnie startował do łódzkiej filmówki, którą ukończył w 1999 roku pracą magisterską o "Pianiście" Polańskiego. Studiował na roku z Małgorzatą Szumowską i Łukaszem Barczykiem, którzy zaczęli kariery filmowe zaraz po studiach. Tymczasem Lankosz, zanim nakręcił "Rewers", dał się poznać jako utalentowany dokumentalista, autor m.in. "Rozwoju" (Golden Gate Award na MFF w San Francisco), pierwszego wspólnego projektu z Marcinem Koszałką, "Kurca", "Polaków Polaków" czy "Radegastu", nad którym przez 5 lat pracował z Andrzejem Bartem. To jego właśnie poprosił o napisanie scenariusza do swojego fabularnego debiutu. "Traktuję jako niezwykły przywilej to, że mogę tak blisko współpracować z pisarzem. To oni, jak za czasów polskiej szkoły filmowej, powinni pisać scenariusze" - przyznawał Lankosz.

Drugą osobą, o której mówi, że zawdzięcza powstanie "Rewersu" jest Jerzy Kapuściński, dyrektor artystyczny Studia Filmowego "Kadr", który skierował scenariusz do realizacji natychmiast po objęciu w 2008 roku kierownictwa studia. W ten sposób legendarny "Kadr" wznowił po 14 latach produkcję filmów kinowych (ostatnim było "Za co?" Jerzego Kawalerowicza z 1996 roku). Powrót to wyjątkowo udany, bowiem "Rewers" jednogłośnie okrzyknięto filmem przełomowym. Porównywano go do twórczości braci Coen czy Woody'ego Allena, a wątek kryminalny do pisarstwa Agathy Christie, podkreślając jednocześnie oryginalność dzieła Lankosza.

Kiedy w listopadzie 2009 roku "Rewers" wchodził na ekrany kin, przyciągając doń w pierwszy tylko weekend 54 tysiące kinomanów, miał na koncie aż 11 nagród z FPFF w Gdyni, w tym Złote Lwy - Grand Prix, nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą dla Agaty Buzek, drugoplanową rolę męską dla Marcina Dorocińskiego i za najlepsze zdjęcia dla Marcina Koszałki. Bardzo trafnie uzasadnili swój wybór dziennikarze, przyznając tam "Rewersowi" nagrodę za "odważne, niekonwencjonalne, groteskowe spojrzenie na czasy stalinizmu oraz wyjątkową dojrzałość artystyczną pierwszego filmu, w szczególności za walory plastyczne i wysokiej próby aktorstwo". Wybór gdyńskich jurorów i krytyków potwierdziło m.in. 8 statuetek Orła, Polskiej Nagrody Filmowej, Brązowa Żaba na Camerimage, a także Paszport "Polityki" dla Lankosza. Reżyser po tym spektakularnym sukcesie zastrzegał, że nie chce ustawiać się teraz w roli debiutanta, który musi coś udowadniać. Deklaruje natomiast, że zrobi "Fabrykę muchołapek", swój kolejny film na podstawie prozy Andrzeja Barta, najlepiej jak potrafi.

Nagrody filmowe

Najlepszy film, REWERS
Najlepsza główna rola kobieca - Agata Buzek, film REWERS
Najlepsza drugoplanowa rola kobieca - Anna Polony, film REWERS
Najlepszy scenariusz, Andrzej Bart, REWERS
Najlepsza muzyka, Włodzimierz Pawlik, REWERS
Najlepsza scenografia, Magdalena Dipont, Robert Czesak, REWERS
Najlepsze kostiumy, Magdalena Biedrzycka, REWERS
Odkrycie roku - Borys Lankosz, film REWERS

WASZE OPINIE

BeruZadra

Poproszę o datę kolejnej emisji, bo tym razem udało mi się zasnąć i film oglądałam mało, że z przerwami to jeszcze jednym okiem...

arti

Słaby film. Fajna jest w zasadzie scena w której dochodzi do otrucia. Na resztę można spuścuić zasłonę milczenia. Mało ciekawy scenariusz, przeciętna gra aktorska, przewidywalność. W sumie typowe polskie kino. Nie polecam

Bartolomeusz

Osobiście jakoś mnie ten film nie zachwycił. Po wielu bardzo przychylnych recenzjach
liczyłem na naprawdę świetne kino, ale zawiodłem się. Strasznie rozwlekły i w sumie
nijaki film. Fakt, jak na polskie kino było przyzwoicie, bez nadęcia, ale spodziewałem
się czegoś lepszego.
REWERS
reżyseria:
Polska, 2009
Warszawa, lata 50. XX wieku. Sabina Jankowska (Agata Buzek) jest nieśmiałą, romantyczną dziewczyną z inteligenckiej rodziny. Pracuje w dziale poezji redakcji jednego z warszawskich wydawnictw. Mieszka z matką Ireną (Krystyna Janda) oraz ekscentryczną babką (Anna Polony) i choć skończyła trzydzieści lat, przy jej boku wciąż nie ma mężczyzny. Zaniepokojona matka postanawia znaleźć Sabinie męża.
komedia
REWERS
4,0 5 1 20