PREMIERA

2007.12.18

CANAL+ PREMIUM

REŻYSER CEREMONII ŚLUBNYCH

Il regista di matrimoni

Włochy, 2006

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Franco Elica (Sergio Castellitto) jest filmowcem, którego głowę zaprząta aktualnie planowane małżeństwo córki z katolickim ekstremistą.

Życie zawodowe Franca kręci się tymczasem wokół nowej wersji "Narzeczonych", którą reżyseruje. Podczas realizacji wybucha skandal, który zmusza go do ucieczki na Sycylię. Tam spotyka trzech niezwykłych ludzi: człowieka, który zajmuje się filmowaniem ślubów innych, starzejącego się reżysera, który upozorował własną śmierć, aby skłonić krytyków do "pośmiertnego" docenienia własnej twórczości oraz pana Palagonię, który prosi go, aby wyreżyserował ślub jego córki. Franco - trochę dla zabawy, trochę z ciekawości - zgadza się to zrobić. Przekonuje się szybko, że w życiu niewiele można przewidzieć i zaplanować. Córka Palagonii, której ślub Franco ma wyreżyserować, okazuje się bowiem kobietą jego życia.

"Reżyser ceremonii ślubnych" to film MARCA BELLOCCHIO, na który pomysł wziął się z przypadkowego spotkania pary nowożeńców filmowanych na plaży Scilla w Calabrii. Trzy lata wcześniej reżyser odniósł ogromny sukces intrygującym "Witaj, nocy", który został nagrodzony m.in. trzema nagrodami w Wenecji (w tym małym Złotym Lwem) oraz FIPRESCI podczas rozdania Europejskich Nagród Filmowych. Tak jak większość filmów Bellocchio, również "Reżyser ceremonii ślubnych" porusza sprawy rodziny, w której twórca widzi mikrokosmos społeczeństwa i jego problemów. Jego głośny debiut z 1965 roku "Pięści w kieszeniach", nakręcony, jak na ironię, za pieniądze pożyczone od rodziny, brawurowo potraktował temat drobnomieszczańskiej obłudy i hipokryzji. Kolejny film "Chiny są za blisko" poddawał ostrej krytyce nie tylko prowincjonalne mity rodzinne, ale również partie polityczne: od socjaldemokratów, poprzez faszystów, na maoistach kończąc. W dramacie "W imię ojca" Bellocchio atakował z kolei z pasją system klerykalnego wychowania.

W "Reżyserze ceremonii ślubnych" główną rolę zagrał Sergio Castellitto, znany w Polsce m.in. z noweli "Bastille", wchodzącej w skład projektu "Zakochany Paryż". Castellitto, nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową za rolę w "Tylko Marta" (2001), ma już za sobą pierwsze próby reżyserskie. W 1999 roku zadebiutował nagrodzoną w Mons komedią "Libero Burro", w której zagrał rolę tytułową, a pięć lat później zabłysnął dramatem "Namiętność", za który Penélope Cruz, grająca jedną z głównych ról, otrzymała Europejską Nagrodę Filmową.
REŻYSER CEREMONII ŚLUBNYCH
reżyseria:
Włochy, 2006
Franco Elica (Sergio Castellitto) jest filmowcem, którego głowę zaprząta aktualnie planowane małżeństwo córki z katolickim ekstremistą.
dramat
REŻYSER CEREMONII ŚLUBNYCH
4,5 5 1 4