PREMIERA

2010.06.29

CANAL+ PREMIUM

Ricky

Francja/Włochy, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat fantasy

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Katie (Alexandra Lamy) pracuje w fabryce chemicznej w przemysłowym mieście na północy Francji. Mieszka na podmiejskim blokowisku i samotnie wychowuje siedmioletnią córkę Lisę (Meluzyna Mayance).

Dziewczynka jest bardzo rezolutna i przesadnie odpowiedzialna na swój wiek. Pewnego dnia Katie poznaje w fabryce Paco (Sergi Lopez), imigranta z Hiszpanii. Zaczynają się spotykać. Owocem namiętnego romansu jest ciąża. Rodzi się chłopiec, któremu Lisa wymyśla imię Ricky. Niemowlak ciągle płacze. Katie zauważa na plecach syna sińce. Podejrzewa, że Paco bije chłopca. Mężczyzna wykorzystuje oskarżenie i wyprowadza się. Mimo tego sine ślady wciąż się powiększają. W końcu okazuje się, że plecach Ricky'ego wyrastają skrzydła.

FRANÇOIS OZON ("Basen", "5x2", "Czas, który pozostał") to jeden z najciekawszych francuskich reżyserów, mogący poszczycić się własnym, rozpoznawalnym stylem. W swoich filmach, do których sam pisze scenariusze, szuka odpowiedzi na pytanie, jaka jest prawdziwa natura człowieka. Pokazując skomplikowaną ludzką psychikę, odrzuca przyjęte normy społeczne i ma skłonność do przekraczania tabu. Łączy wizualny minimalizm z upodobaniem do czarnej groteski. Pierwszy pełnometrażowy film Ozona "Sitcom" brał udział w Międzynarodowym Tygodniu Krytyki w Cannes w 1998 roku. Na festiwalu w Berlinie obsada aktorska filmu "8 kobiet" otrzymała specjalnego Srebrnego Niedźwiedzia za wkład artystyczny, a film nagrodzili obecni tam dziennikarze. W 2007 roku "Angel" zamykał Berlinale, będąc nominowanym do nagrody Złotego Niedźwiedzia.

Scenariusz do "Ricky'ego" Ozon oparł na noweli "Moth" ze zbioru opowiadań brytyjskiej autorki Rose Tremain. Zdaniem reżysera film opowiada o tym, jakie zamieszanie wprowadza pojawienie się dziecka. Pokazuje rodzinę jako miejsce, w którym dzieje się coś pozytywnego, konstruktywnego, ale też jako pułapkę, z której pragnie się uciec. W miarę rozwoju wydarzeń widz staje się świadkiem złożonej ewolucji macierzyńskich impulsów głównej bohaterki. Kreacja Aleksandry Lamy ("Brice De Nice - nicejski ślizg", "Antidotum") sprawia, że historia przedstawiona w filmie jest bardzo wiarygodna. Pojawienie się nowego dziecka w życiu jej bohaterki staje się źródłem bogactwa, zarówno w znaczeniu dosłownym, jak i przenośnym, którym kobieta nie chce się z nikim dzielić.

Sergi Lopez ("Niewidoczni"), laureat Cezara ("Harry, twój najlepszy przyjaciel"), nominowany do nagrody Goya za "Labirynt fauna", gra Paco, postać z pozoru tylko negatywną, mężczyzna nie miał bowiem zbyt wiele czasu na to, aby jego ojcowskie uczucia mogły się w pełni rozwinąć. Czuje się odrzucony i motyw ten jest w filmie mocno zaakcentowany. Sposób ukazywania wydarzeń nadprzyrodzonych przypomina styl M. Night Shyamalana. Twórcom bardzo zależało, aby uciec od skojarzeń dziecka z aniołem, stąd skrzydła chłopca przypominają narząd ptaków.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

szymon_212

Moim zdaniem bardzo ciekawy film o chłopczyku którym wyrosły skrzydla. Też czasem by mi się przydały takie skrzydła, jakie miał ten chłopczyk. Moja ocena dla tego filmu to 5.

bibol

A ja wlasnie cenie C+ za to, ze takie filmy mozna tam zobaczyc. Filmy niejednoznaczne, wywolujace dyskusje, poruszajace i siegajace gleboko. Europejskie i francuskie kino to wlasnie C+ i bardzo nie chcialbym, aby to sie zmienilo, a C_ stalo sie klonem HBO...

Jamal

Ozona najbardziej lubie za "Basen" "8 kobiet" czy mistrzowski "5x2". Od tamtej pory kreci coraz gorsze filmy, dobijajac do pewnego niebezpiecznego poziomu. Choc unikam czytania czegokolwiek o filmie zanim go obejrze to jednak niestety dotarlo do moich uszu info o skrzydlach. Gdybym mial byc zaskoczony, to pomysllabym ze rezyser z nas zakpil. Najpierw powazny temat rodzinno-macierzynski (ojcowski) a tu nagle tandetna i smieszna sprawa z latajacym dzieckiem. Rozumiem ze Gutek to kupil bo pewnie w ciemno nabyl prawa zanim scenariusz napisano ale po co C+ kupuje taki film ?
Ricky
reżyseria:
Francja/Włochy, 2009
Katie (Alexandra Lamy) pracuje w fabryce chemicznej w przemysłowym mieście na północy Francji. Mieszka na podmiejskim blokowisku i samotnie wychowuje siedmioletnią córkę Lisę (Meluzyna Mayance).
komediodramat fantasy
Ricky
4,0 5 1 10