dystrybucja Monolith Films Sp. z o.o.

PREMIERA

2014.12.06

CANAL+ PREMIUM

Riddick

USA/Wlk. Brytania, 2013

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: science fiction

Ocena filmu

0.00

Opis

Trzecia kinowa odsłona historii o widzącym w ciemności charyzmatycznym antybohaterze, w którego ponownie wciela się Vin Diesel.

Riddick (Vin Diesel) to zbiegły więzień i budzący grozę wojownik obdarzony zdolnością widzenia w ciemności. Zdradzony przez tajemniczą sektę Necromongerów, trafia na odległą planetę, pełną drapieżnych, potężnych Szakali i Błotnych Demonów o ostrych ogonach. Chcąc się z niej wydostać, wzywa ścigających go łowców nagród. To karkołomny plan, ale jeśli się uda, Riddick będzie mógł powrócić na rodzimą planetę Furię i ocalić ją od zagłady.

"Riddick" jest trzecią kinową odsłoną historii o widzącym w ciemności charyzmatycznym antybohaterze, mistrzu walki wręcz, snajperze i świetnym pilocie, w którego ponownie wciela się Vin Diesel. Kultową postać stworzył DAVID TWOHY na potrzeby produkcji "Pitch Black" z 2000 roku. Ceniony wówczas scenarzysta dostał szansę wyreżyserowania obrazu i odniósł komercyjny sukces - film kosztował 23 miliony dolarów, przyniósł zaś 53 miliony wpływów. Twohy nakręcił opowieść o cynicznym więźniu, który po katastrofie statku kosmicznego na odległej, pogrążonej w ciemnościach planecie, stał się jedyną nadzieją dla ocalałych pasażerów, wydanych na pastwę czających się w mroku potworów. Kontynuacja dość niespodziewanego przeboju - "Kroniki Riddicka" z 2004 roku - była bardziej widowiskowa, a w obsadzie znaleźli się m.in. Judi Dench, Thandie Newton i Colm Feore. Tym razem Riddick dostał się w środek galaktycznej wojny, w której liderem był groźny Lord Marshall, lidera sekty Necromongerów. W tej części Riddick poznaje tajemnicę swojego pochodzenia.

Fenomen Riddicka sięga znacznie dalej niż sala kinowa. W 2000 roku zrealizowano film telewizyjny "Into Pitch Black" (reż. M. David Melvin), będący prologiem "Pitch Black", a 2004 roku powstały "Kroniki Riddicka: Mroczna furia", wyreżyserowana przez Petera Cheunga 35-minutowa animowana produkcja, opowiadająca o wydarzeniach, które nastąpiły po "Pitch Black". Popularnością cieszyły się dwie gry komputerowe - "Kroniki Riddicka: Ucieczka z Butcher Bay" oraz "Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena". Pierwszy film o Riddicku przekształcono w powieść. Pojawił się też komiks.

Kiedy prawa do postaci Riddicka uzyskała jedna z producenckich firm Diesela - One Race Productions, Twohy chciał nakręcić trzecią część trylogii całkowicie niezależnie, bez nacisku wielkich wytwórni. Ostatecznie jednak twórcy zdecydowali się na współpracę z Universalem, głównie na polu rozpowszechniania. Chcąc zadowolić starych fanów i zdobyć nowych, Twohy zrezygnował z łagodzenia ekranowej przemocy i ostrego języka. W przeciwieństwie do "Kronik...", "Riddick" dostał w USA kategorię rozpowszechniania R, nie zaś "familijną" PG-13. Film odniósł komercyjny sukces - przy budżecie około 38 milionów dolarów, wpływy na świecie wyniosły ponad 98 milionów.

W tytułowego bohatera wcielił się po raz trzeci Vin Diesel, współproducent filmu. - Zawsze szukam aktorów o niepowtarzalnym wizerunku i wyrazie. Spójrzcie na Dave'a Bautistę - tak nie wygląda nikt na świecie. Z kolei Matt Nable, który gra Bossa Johnsa, ma na twarzy wypisany ból (...). Jordi Mollà to wybitny hiszpański aktor, bardzo wszechstronny. No i jest jeszcze Karl Urban, którego postać powraca w nowym filmie - mówił Twohy, który do obsady przywiązywał ogromną wagę. Diesel dodawał: - Tym razem mogliśmy zatrudnić każdego, kto najlepiej się nadawał do danej roli, nie przejmując się jego pozycją kasową. I tak uczyniliśmy. Ważną, bardzo wymagającą fizycznie rolę, zagrała >Katee Sackhoff, znana z seriali "Battlestar Galactica", "Przez 24 godziny" oraz "Longmire".

WASZE OPINIE

tomek6996

Klimatem udało się zblizyc do pierwszej części no i zdecydowanie lepsze od drugiej. O ile Kroniki Riddicka były nieporozumieniem, to tutaj mamy to coś za co ja i pewnie wielu innych polubiło ten film.

k5ys

Spoko film 8/10

Arkon

Nic dodać, nic ująć- dobre, rozrywkowe kino.
Riddick
reżyseria:
USA/Wlk. Brytania, 2013
Trzecia kinowa odsłona historii o widzącym w ciemności charyzmatycznym antybohaterze, w którego ponownie wciela się Vin Diesel.
science fiction
Riddick
3,9 5 1 36