PREMIERA

2003.09.15

CANAL+ PREMIUM

ROBACTWO

Bug World ep. 1 & 2

Wlk. Brytania, 2002

,

gatunek: serial dokumentalny

czas trwania: 49 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ziemia to planeta owadów. Ssaki, ryby, płazy, ptaki to zaledwie trzy procent gatunków, które zamieszkują naszą planetę. Pozostałe 97% to owady.

Owady są wszędzie; w lasach, na łąkach, w miastach, w ścianach naszych domów i na naszych talerzach, niszczą nasze zbiory, z drugiej zaś strony podpowiadają naukowcom jak walczyć ze śmiertelnymi chorobami. Owadów nie można się pozbyć, nie można wygrać z nim wojny.

Oglądając "Robactwo" trzeba przygotować się na mocne wrażenia. Nie każdy bowiem jest gotów, by dowiedzieć się, że uchodzące za surowe amerykańskie normy sanitarne dopuszczają obecność - uwaga - 2 larw much w 100 gramowej puszcze pomidorów i 60 mszyc lub roztoczy na 100 gram brokułów. Okazuje się nagle, że średni obiad przygotowany z różnych konserwowych produktów zawiera około 270 owadów na każdym talerzu. Jednak to, że my jemy owady wydaje się mniejszym problemem w porównaniu z faktem, że one dosłownie zjadają nasze otoczenie. Południowe stany USA zaatakowały termity. Migrująca z południa malutka mrówka ognista opanowuje Arizonę. Szarańczę można wycenić na dwa miliardy dolarów strat każdego roku. Pszczoły zabójcy rozprzestrzeniają się coraz dalej na północ i żadne z dotychczas stosowanych środków nie są w stanie zatrzymać tego pochodu.

Naukowcy podglądają zachowanie owadów i uczą się od nich, jak przetrwać w ekstremalnych warunkach. W Australii niepozorny żuk rozwiązał problem krowich odchodów, które dosłownie zalewały pastwiska. Larwy much w cudowny niemal sposób powodują gojenie ropiejących ran. To nie wszystkie tajemnice tych dziwnych stworzeń. Jest ich przecież ponad 20 milionów gatunków i każdego dnia odkrywany jest nowy. W "Robactwie" pokazano ich ledwie kilkanaście. Wystarczy to jednak, by zacząć się ich bać i jednocześnie je podziwiać. Wszystko wskazuje na to, że przeżyją nas o miliony lat.
ROBACTWO
Wlk. Brytania, 2002
Ziemia to planeta owadów. Ssaki, ryby, płazy, ptaki to zaledwie trzy procent gatunków, które zamieszkują naszą planetę. Pozostałe 97% to owady.
serial dokumentalny
ROBACTWO