Fox

PREMIERA

2006.10.22

CANAL+ PREMIUM

ROBOTY

Robots

USA, 2005

,

gatunek: animacja

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Radek Dekiel jest młodym robotem z prowincji, który marzy o tym, aby zostać wielkim wynalazcą, jak jego idol - genialny Spawalski. Aby zrealizować marzenia Radek musi jednak opuścić rodzinne miasteczko i udać się do stolicy, wielkomiejskich Robotowic, gigantycznej, zmechanizowanej metropolii, w której mieszka również Spawalski.

Wyjazdowi ukochanego synka sprzeciwia się jego nadopiekuńcza mama, ale niespełniony życiowo ojciec, który w synu widzi samego siebie z młodości, mimo protestów żony kupuje Radkowi bilet i z błogosławieństwem ("nigdy nie rezygnuj z marzeń!") wyprawia go w szeroki świat. W Robotowicach okazuje się jednak, że sukces nie każdemu zdolnemu robotowi jest pisany. Zwłaszcza, że właścicielem fabryki, w której produkuje się części do robotów nie jest już dobrotliwy Spawalski, ale bezwzględny i rządny władzy Brzeszczot, który chce zmienić linię produkcyjną fabryki. Zamiast tworzyć tanie części wymienne zamierza otworzyć przedsiębiorstwo zajmujące się "tuningiem", na który niewiele zdezelowanych robotów może sobie pozwolić. Dla większości pordzewiałych mieszkańców Robotowic oznacza to najgorsze, czyli smutny koniec na złomowisku.

Współtwórcą filmu jest ceniony po sukcesie "Epoki lodowcowej" CHRIS WEDGE, jeden z założycieli Blue Sky Studios znanych z technicznych innowacji (m.in. program komputerowy CGI Studio) i laureat Oscara za krótkometrażowy film "Bunny" (1998). Wedge, który swój talent szlifował na filmach reklamowych, był również animatorem nominowanego do Oscara filmu "Tron" (1982), a także nadzorował produkcje takich filmów, jak "Obcy: Przebudzenie" (1997) oraz "Star Trek: Insurrection" (1998). Na pomysł zrealizowania "Robotów" Wedge wpadł wspólnie z Williamem Joyce'em, cenionym ilustratorem książek dla dzieci. To właśnie dzięki niemu świat robotów w niczym nie przypomina stalowych, bezdusznych maszyn, do których jesteśmy przyzwyczajeni, ale zaskakuje ilością barw i fantastycznych kształtów. Inspiracji rysownik szukał zresztą w nietypowych miejscach: na złomowiskach, w fabrykach i sklepach ze starociami, a nawet we własnej kuchni, gdzie jego uwagę zwróciły: gofrownica i maszynka do mielenia mięsa. "Podstawową trudnością było to, że świat "Robotów" musiał być wykreowany w całości przez nas - zdawaliśmy sobie więc sprawę z tego, że będziemy musieli wymyślić dosłownie wszystko. Akcja naszego filmu nie toczy się w epoce lodowcowej, nie ma w nim owadów czy rybek. Nie istnieje wygodne źródło inspiracji, z którego moglibyśmy czerpać pomysły" - wspominał później reżyser.

Najciekawsze w wymyślonym świecie robotów jest jednak paradoksalnie to, że jest tak bardzo ludzki. Jest w nim nadopiekuńcza mama, żyjący w swoim świecie marzyciel-idealista, groźny maminsynek i zakompleksiony kloszard, a osią całego filmu jest przecież zabawna, miejscami wzruszająca opowieść o dorastaniu. Choć Radek rośnie w nietypowy sposób - rodzice co jakiś czas wymieniają mu części na większe, znoszone już przez kuzynów i wujków - doświadcza zwykłych problemów okresu dojrzewania: poznaje smak pierwszej miłości (do pięknej i mądrej Cynki), zdobywa przyjaciół na dobre i złe (robota o imieniu Gwoździu i jego młodszą siostrę Hanię), a wreszcie musi stawić czoło wrogowi i zawalczyć o swoją przyszłość. Również Robotowice do złudzenia przypominają metropolię z naszego świata. Wielopoziomowe miasto składa się z kilku warstw, które określają status ich mieszkańców. Na samym dole leży zaniedbany i brudny świat madame Frezer, który pamięta jeszcze czasy przedindustrialne. Nad nim znajduje się poziom zwykłych robotów - swojski, barwny i nieco staroświecki świat, zbudowany z części, które nie zawsze do siebie pasują. Jeszcze wyżej mieszkają roboty klasy średniej, a na samym szczycie mieści się utrzymany w chłodniejszej tonacji kolorystycznej, lśniący, elegancki poziom robotów z klas wyższych.

Całości dopełniła wspaniała muzyka jednego z najbardziej znanych hollywoodzkich kompozytorów, Johna Powella ("Shrek", "Shrek 2", "Tożsamość Bourne'a"), który mechaniczny, wymyślony świat oprawił miękkimi, swojskimi dźwiękami, aby podkreślić jego ludzki charakter. "Chciałem, by widzowie odnieśli wrażenie, że zapakowaliśmy ekipę na ciężarówki i pojechaliśmy do Robotowic, by nakręcić cały film w plenerze. Zależało mi, by uwierzyli, że zarówno samo miasto, jak i mieszkający w nim bohaterowie, istnieją naprawdę" - podsumował prace nad "Robotami" Chris Wedge.

WASZE OPINIE

ITI

Dobra bajeczka dla dziecka.
ROBOTY
USA, 2005
Radek Dekiel jest młodym robotem z prowincji, który marzy o tym, aby zostać wielkim wynalazcą, jak jego idol - genialny Spawalski. Aby zrealizować marzenia Radek musi jednak opuścić rodzinne miasteczko i udać się do stolicy, wielkomiejskich Robotowic, gigantycznej, zmechanizowanej metropolii, w której mieszka również Spawalski.
animacja
ROBOTY
3,9 5 1 23