PREMIERA

2007.05.08

CANAL+ PREMIUM

RODZINKA

Thumbsucker

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Justin Cobb (Lou Taylor Pucci) jest nastolatkiem, cierpiącym na nietypowe jak na swój wiek uzależnienie - obsesyjne ssanie kciuka. Na domiar złego Justin ma dość nietypowych rodziców.

Jego matka, Audrey (Tilda Swinton) szaleje na punkcie aktora telewizyjnego, Matta (Benjamin Bratt) i zbiera kupony z opakowań po płatkach śniadaniowych w ramach konkursu, w którym główną nagrodą jest randka z nim. Równie ekscentryczną osobą jest ojciec Justina, Mike (Vincent D'Onforio), który każe synowi mówić do siebie po imieniu, bo "tata" brzmi staro. Ssanie kciuka staje się dla chłopaka szczególnie uciążliwe, kiedy zakochuje się w szkolnej koleżance, Rebecce (Kelli Garner). Udaje się więc po pomoc do ortodonty Perry'ego (Keanu Reeves), w duszy hippisa o mistycznym usposobieniu. Ten stosując hipnozę diagnozuje u Justina Zespół Braku Uwagi. Zaleca kurację Ritalinem - narkotykiem stosowanym w leczeniu ADHD i narkolepsji. Na skutki nie trzeba czekać długo. Z zakompleksionego nastolatka Justin zmienia się w zarozumiałego szkolnego gwiazdora. Jest arogancki i nad wyraz krytyczny w stosunku do otoczenia. Z ssącego kciuk outsidera staje się w nastoletnim, uzależnionym od narkotyków łobuzem.

"Rodzinka" to pełnometrażowy debiut MIKE MILLSA, kalifornijskiego grafika i reżysera. Mills renomę zdolnego filmowca wyrobił sobie już wcześniej, dzięki ciekawym teledyskom (m.in. dla Moby'ego), reklamom i filmom krótkometrażowym. Jego "Architecture of Reassurance" (1999) był prezentowany na festiwalu Sundance, a w Oberhausen zdobył nagrodę ministra kultury. Z kolei pokazujący życie sześciu chłopców z rolniczej Minnesoty 40-minutowy dokument "Paperboys" (2001) nagrodzony został w Santa Fe. Jednocześnie Mills nie porzucał pracy grafika. Projektował okładki płyt dla takich zespołów, jak Sonic Youth, The Beastie Boys czy Boss Hog. Wykonywał grafiki dla kolekcji ubrań projektantki Daisy Von Furth, zajmował się również oprawą graficzną książek.

"Rodzinkę" krytycy przyjęli z wielkim entuzjazmem. Zachwycił zwłaszcza Lou Taylor Pucci, wybrany przez reżysera spośród 1000 innych kandydatów. Pucci na ekranie zadebiutował w 2002 roku w filmie "Własne tempo - trzy portrety", a za rolę ssącego kciuk Justina otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie i specjalną nagrodę jury podczas Sundance. Od tamtej pory wystąpił m.in. w "Fast Food Nation" Richarda Linklatera.

W "Rodzince" w drugoplanowych rolach pojawia się plejada znanych amerykańskich aktorów. Ortodontę zagrał Keanu Reeves, jeden z najlepiej opłacanych obecnie aktorów swojego pokolenia, gwiazda "Matrixa", "Speed: Niebezpieczna prędkość" i "Adwokata diabła". Matkę Justina zagrała Tilda Swinton, obdarzona niepospolitą urodą angielska aktorka, która popularność zyskała dzięki roli Białej Czarownicy w "Opowieściach z Narnii" (2005). Swinton, absolwentka Cambridge i potomkini wielkiego rodu szkockich rycerzy, to ulubienica takich awangardowych twórców, jak zmarły na AIDS Derek Jarman, Christoph Schlingensief, John Maybury czy Sally Potter. Ma na koncie nagrodę w Berlinie i honorową statuetkę British Independent Award, a także nagrodę Volpi Cup w Wenecji za kreację w filmie "Edward II" (1991) Jarmana. W "Rodzince" wystąpili też Vince Vaughn ("Polowanie na druhny", "Sztuka zrywania" i Kelly Garner ("Aviator"), która na planie zastąpiła Scarlett Johansson.

WASZE OPINIE

pedro

Bardzo dobry film. Nie lubie Tildy Switon, ale musze przyznać ,że tym razem zagrała świetnie. Postać głównego bohatera - Justina jest rewelacyjna. To jego oczami oglądamy świat i on jest w centrum zainteresowania wszystkich. Bardzo dobry film, ale w tym przypadku polski tytuł nie jest najlepszy.
RODZINKA
reżyseria:
USA, 2005
Justin Cobb (Lou Taylor Pucci) jest nastolatkiem, cierpiącym na nietypowe jak na swój wiek uzależnienie - obsesyjne ssanie kciuka. Na domiar złego Justin ma dość nietypowych rodziców.
komediodramat
RODZINKA
4,5 5 1 11