PREMIERA

2006.09.01

CANAL+ PREMIUM

ROLA JEJ ŻYCIA

Le role de sa vie

Francja, 2004

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Claire Rocher (Karin Viard) to nieśmiała i skromna dziennikarka poczytnego kobiecego magazynu. Jej życie zmienia się, kiedy poznaje Elisabeth Becker (Agnès Jaoui), gwiazdę filmową, z którą czasopismo Claire zamierza zrobić wywiad.

Obie kobiety dzieli niemal wszystko: temperament, wyznawane wartości, podejście do mężczyzn, standard życia, a przede wszystkim sposób traktowania ludzi. Mimo różnic Claire i Elisabeth zaprzyjaźniają się, a wkrótce później zaczynają wspólnie pracować. Dla Claire, która staje się osobistą asystentką swojej przyjaciółki, będzie to raczej lekcja życia niż pasjonująca przygoda, zwłaszcza kiedy między dwiema kobietami stanie mężczyzna, ogrodnik Mathias (Jonathan Zacca?).

Debiutancki, nagrodzony w Montrealu za scenariusz obraz FRANÇOISA FAVRATA to film lekki i poważny jednocześnie. Komediowa fabuła porusza problem władzy, relacji między osobą dominującą a zdominowaną, ale też pogoni za uznaniem, akceptacją i wreszcie miłością. Favrat na przykładzie swoich bohaterek pokazuje też jak złudna jest wizja rzeczywistości kreowana przez media i jak bolesna może być jej konfrontacja z rzeczywistością. Temat swojego filmu reżyser, który pierwsze kroki w przemyśle filmowym stawiał jako asystent Romaina Goupila, Oliviera Assayasa i Christophe'a Blanca, zaczerpnął zresztą z własnych, zawodowych doświadczeń. Chciał pokazać blaski i cienie popularności oraz konsekwencje sławy, którymi często są samotność i wyobcowanie ze świata. "Stąd pomysł, by skonfrontować dwie kobiety o zdecydowanie różnych charakterach" - wyjaśniał reżyser podczas wywiadów. "One być może jeszcze tego nie wiedzą, ale obie przechodzą kryzys, obie mają chęć się zmienić. Bywa przecież często tak, że jakieś spotkanie, pozornie bez znaczenia, przyspiesza zapoczątkowane wcześniej przemiany".

Do głównych ról reżyser, który uznanie zdobył jako scenarzysta nagrodzonego Złotą Kamerą w Cannes filmu "Nad brzegiem morza" (2002) Julie Lopes-Curval, zaangażował Karin Viard, uhonorowaną za tę rolę na festiwalu w Montrealu oraz Agnes Jaoui. Viard, znana m.in. z filmów "Delicatessen" (1991) Marca Caro i Jeana-Pierre'a Jeuneta oraz "Piekło" (2005) Danisa Tanovica, zdobyła m.in. dwie nagrody Cezara (za filmy "Haut les coeurs!" i "Letni zawrót głowy"), a w 2003 roku zasiadała w jury festiwalu filmowego w Cannes. Pochodząca z rodziny tunezyjskich Żydów Jaoui, również nagradzana za aktorstwo (m.in. Cezar za "Znamy tę piosenkę" Alaina Resnaisa), uznanie zdobyła zwłaszcza jako scenarzystka i reżyserka. Niemal od początku swojej filmowej kariery Jaoui współpracuje z Jeanem-Pierre'em Bacri, swoim życiowym partnerem. Wspólnie napisali sztukę "Cuisine et dépendances", która stała się przebojem francuskich teatrów, a w 1993 roku została przeniesiona na wielki ekran (Bacri i Jaoui zagrali główne role w ekranizacji), a dwa ich wspólne scenariusze ("Palić/Nie palić" i "Znamy tę piosenkę") zdobyły Cezara. Przepustką do sławy stał się dla nich jednak dopiero wyreżyserowany przez Jaoui komediodramat "Gusta i guściki" (2000) z ich wspólnym scenariuszem, nagrodzony m.in. Cezarem, Europejską Nagrodą Filmową i Grand Prix festiwalu w Montrealu. Jeszcze większym sukcesem okazał się ich kolejny autorski film "Popatrz na mnie" (2004), nagrodzony w Cannes za scenariusz, który otrzymał ponadto Europejską Nagrodę Filmową, Bodil Award, Cezara i nagrodę na festiwalu filmowym w Sztokholmie.

WASZE OPINIE

jamarta

Ten film przypomnial mi "Gusta i gusciki". Jest podobnie skromny, ludzki, madry. Na pewno przeznaczony dla widzow, ktorych emocjonuje to, czego nie widac.

Cas

Dosyć ciekawy. Przedstawia zderzenie ze sobą dwóch różnych typów osobowości i pokazuje co z tego może wyniknąć.

Frąc

Średnie kino francuskie.Widziałem lepsze obrazy z tego kraju.Fabuła trochę się może nudzić po połowie,ale ogólnie myślę,ą warto poświęcić te dwie godzinki,żeby obejrzeć ,,Rolę jej życia''.Chociażby po to,żeby wyrobić własną opinię na jej temat.
ROLA JEJ ŻYCIA
reżyseria:
Francja, 2004
Claire Rocher (Karin Viard) to nieśmiała i skromna dziennikarka poczytnego kobiecego magazynu. Jej życie zmienia się, kiedy poznaje Elisabeth Becker (Agnès Jaoui), gwiazdę filmową, z którą czasopismo Claire zamierza zrobić wywiad.
dramat obyczajowy
ROLA JEJ ŻYCIA
4,0 5 1 2