PREMIERA

2013.01.04

CANAL+ PREMIUM

Roman Polański: Moje życie

Roman Polanski: A Film Memoir

Wlk. Brytania/Włochy/Niemcy, 2011

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Roman Polański w rozmowie z wieloletnim przyjacielem opowiada o swoim barwnym, obfitującym w dramatyczne wydarzenia życiu, nie unikając tematów tabu. Nie skrywa emocji, płacze, żałuje, wspomina. Nie tłumaczy się jednak z niczego i nie szuka przebaczenia.

Roman Polański, właściwie: Raymond Thierry Liebling, przyszedł na świat w 1933 roku w polsko-żydowskiej rodzinie mieszkającej wówczas w Paryżu. Wkrótce Lieblingowie przenieśli się do Krakowa, gdzie zastała ich wojna. Początek okupacji spędził w getcie, potem na wsi, by w końcu pod wymyślonym przez siebie polskim nazwiskiem Romek Wilk trafić na krakowskie ulice. Od 1948 występował w teatrze, po pięciu latach także na ekranie. Studiował w łódzkiej filmówce. Jego reżyserski debiut pełnometrażowy- "Nóż w wodzie" - był nominowany do Oscara. W Anglii, dokąd udało mu się wyjechać, nakręcił doskonale przyjęte "Wstręt" i "Matnię". W Hollywood stworzył m.in. słynne "Dziecko Rosemary", a także uznany za jedną z najlepszych pozycji światowej kinematografii "Chinatown". Po przymusowym powrocie do Europy, do której uciekł oskarżony o gwałt na 13-letniej Samancie Gailey, zrealizował m.in. doceniony przez jury najważniejszych konkursów film "Tess". Stanął też za kamerą w skandalizujących "Gorzkich godów" i psychologicznym thrillerze "Śmierć i dziewczyna". Ważnym etapem jego bogatej kariery i osobistym spełnieniem był w 2002 roku "Pianista", który przyniósł Polańskiemu Oscara za reżyserię i Złotą Palmę w Cannes. Mimo upływu lat reżyser w dalszym ciągu pozostaje aktywny zawodowo, a jego filmy podbijają filmowe festiwale. Dwa ostatnie obrazy artysty to wyróżniony Srebrnym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie oraz 6 nagrodami Europejskiej Akademii Filmowej "Autor widmo" oraz nominowana do dwóch Złotych Globów i nagrodzona Cezarem za najlepszy scenariusz adaptowany "Rzeź". Polański był trzykrotnie żonaty: z aktorką Barbarą Kwiatkowską-Lass, z zamordowaną modelką i aktorką Sharon Tate oraz z francuską artystką Emmanuelle Seigner, z którą ma dwójkę dzieci i z którą żyje do dziś.

"Roman Polański: Moje życie" to osobista filmowa spowiedź doświadczonego przez życie 78-letniego artysty, człowieka wciąż postrzeganego jako hulakę i enfant terrible filmowego świata. Wyklęty przez liczne kręgi, sportretowany - często nierzetelnie - w dziesiątkach książek, w filmie Laurenta Bouzereau zabiera głos w najbardziej bolesnych sprawach swojej pogmatwanej biografii. Ułatwia mu to serdeczna atmosfera stworzona przez Andrew Braunsberga, który ten nietypowy wywiad przeprowadza. Zaprzyjaźniony z reżyserem od ponad 40 lat producent filmowy nie boi się poruszać drażliwych tematów, w tym głośnej kwestii gwałtu, którego reżyser dopuścił się przed laty na 13-letniej wówczas Samancie Gailey. Bohater wyraża żal i po raz pierwszy publicznie nazywa kobietę podwójną ofiarą: swoją i mediów. Dzieje się tak mimo faktu, że film "Roman Polański: Moje życie" został nakręcony podczas aresztu domowego, na jaki skazano filmowca w Szwajcarii w związku z tą sprawą. Spora część dokumentu jest poświęcona dzieciństwu bohatera, które wywołuje w nim największe emocje. Polański ze łzami w oczach i łamiącym się głosem opisuje moment, w którym dowiedział się o aresztowaniu przez hitlerowców ciężarnej matki. Wspomina, że naziści wzięli ją, zamiast siostry, akurat nieobecnej. Niezwykle przejmująco opowiada o czasie okupacji oraz swoim ówczesnym pobycie na wsi niedaleko Wadowic. Kreśli, choć nie do końca precyzyjnie, swoją relację z ojcem, który przeżył obóz koncentracyjny i wojnę, po której rozpoczął drugie życie u boku Wandy Zajączkowskiej. Pokazuje, jak wyglądały lata młodzieńcze przeżyte w PRL-u oraz zwierza się z ówczesnych marzeń o karierze na Zachodzie. Mówi także o swoich związkach z kobietami i okolicznościach tragicznej śmierci brzemiennej żony Sharon Tate, która zginęła z rąk sekty Charlesa Mansona.

Ilustracją do opowieści Romana Polańskiego są materiały archiwalne, prywatne fotografie artysty oraz fragmenty filmów jego autorstwa ciekawie skomponowane ze słowami reżysera.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

art1970

Roman Polański to najbardziej rozpoznawalna "żyjąca polska marka" w świecie światowego kina. Takie tytuły jak " Pianista" "Rosemary's baby" czy "Chinatown" to filmy znane na każdym kontynencie. Na popularność reżysera, oprócz niewątpliwie dużego talentu, wpływa też kilka dość kontrowersyjnych momentów jego życia. I o tym właśnie jest ten film. Chronologicznie ułożony dokument w postaci wywiadu-rzeki, wzbogacony o połączenie konkretnych momentów z życia Polańskiego z jego twórczością.
Jeden z najlepszych dokumentów, które mozna było zobaczyć w Canal plus w ostatnim czasie. Mimo, że
reżyser nie wyjaśnił do końca najbardziej mrocznych tajemnic.

pedro

Bardzo ciekawy dokument, a właściwie to wywiad-rzeka. To chronologicznie ułożona opowieść o życiu Romana Polańskiego. Jego wspomnienia z dzieciństwa, z czasów wojny, sukcesy, porażki i osobiste dramaty. Wszystko to ilustrowane zdjęciami z filmów reżysera, dokumentami z amerykańskich stacji TV. To trzeba zobaczyć.

Arkon

Zgadzam się z przedmówcą- bardzo ciekawy dokument pozwalający na lepsze zrozumienie filmów Polańskiego, a szczególnie najbardziej osobistego dzieła, czyli "Pianisty". Lektura obowiązkowa.
Roman Polański: Moje życie
reżyseria:
Wlk. Brytania/Włochy/Niemcy, 2011
Roman Polański w rozmowie z wieloletnim przyjacielem opowiada o swoim barwnym, obfitującym w dramatyczne wydarzenia życiu, nie unikając tematów tabu. Nie skrywa emocji, płacze, żałuje, wspomina. Nie tłumaczy się jednak z niczego i nie szuka przebaczenia.
film dokumentalny
Roman Polański: Moje życie
4,5 5 1 14