PREMIERA

2007.05.11

CANAL+ PREMIUM

ROMANCE & CIGARETTES

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: musical/melodramat

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nick Murder (James Gandolfini) jest przykładnym mężem i ojcem. Przykładnym do czasu, kiedy w sklepie z damską bielizną poznaje wyzywającą, rudą i nad wyraz seksualnie wyzwoloną Tulę (Kate Winslet).

Ta - w ramach wprawy - szybko i sprawnie zaciąga go do łóżka, co on bierze sobie mocno do serca. Za namową kochanki poddaje się nawet zabiegowi obrzezania licząc, że zwiększy to jego możliwości seksualne. Romans rozkwita, aż wreszcie dowiaduje się o nim żona Nicka, Kitty (Susan Sarandon), twarda kobieta z Brooklynu. Zraniona postanawia własnoręcznie rozprawić się ze sprawczynią nieszczęścia. Murem stają za nią trzy dorosłe córki. Wobec takiego przeciwnika Nick zaczyna zastanawiać się, czy ponętny biust Tuli wart był tego, żeby zadzierać z rodzinką.

"Romance & Cigarettes", musical, komedia romantyczna i melodramat w jednym, to trzeci już film wyreżyserowany przez JOHNA TURTURRO, ulubionego aktora braci Coen. Za główną rolę w ich "Bartonie Finku" (1991) Turturro otrzymał nagrodę aktorską w Cannes, gdzie rok później zdobył też Złotą Kamerę za swój reżyserki debiut "Mac" (1992). "Romance & Cigarettes" premierę miał w Wenecji, gdzie walczył o Złotego Lwa. Przegrał jednak z "Tajemnicą Brokeback Mountain" Anga Lee.

Turturro na pomysł zrealizowania musicalowej komedii w stylu retro wpadł już na planie "Bartona Finka". Od początku marzył też, żeby główną męską rolę zagrał u niego James Gandolfini. Z jego też powodu, już po napisaniu scenariusza, zwlekał z rozpoczęciem zdjęć, ponieważ Gandolfini był zajęty na planie "Rodziny Soprano", serialu, który przyniósł mu Złoty Glob i trzy statuetki Emmy. W zdradzaną małżonkę wcieliła się natomiast Susan Sarandon, laureatka Oscara za rolę w dramacie "Przed egzekucją" (1995) wyreżyserowanym przez jej partnera Tima Robbinsa. Sarandon, która na wielkim ekranie z sukcesami występuje już od ponad 50 lat, nie zdecydowała się jednak zaśpiewać w filmie Turturro, w którym aktorzy nie tylko wykonują popularne evergreeny ("Delilah", "Piece of My Heart", "It's a Man's Man's World"), ale dają również popis swoich tanecznych umiejętności. Jednak wszystkie piosenki Sarandon są dubbingowane. Z ochotą natomiast tańczyła i śpiewała Kate Winslet, pięciokrotnie już nominowana do Oscara m.in. za rolę w znakomitych "Małych dzieciach" (2006) Todda Fielda. W ostatnim tygodniu zdjęć Winslet zwichnęła sobie kostkę wykonując taneczną sekwencję z Gandlofinim, co jeszcze wydłużyło czas realizacji. Znakomici aktorzy pojawili się w "Romance & Cigarettes" także w rolach drugoplanowych. Christopher Walken, laureat Oscara za rolę w "Łowcach jeleni" (1978), zagrał wielbiącego Presleya kuzyna Kitty, a Steve Buscemi, zdobywca dwóch statuetek Independent Spirit Award, wcielił się w seksistowskiego kolegę Nicka. Drugoplanową rolę Gracie zagrała z kolei Barbara Sukowa, zdobywczyni nagród w Cannes i Wenecji oraz muza znakomitego niemieckiego reżysera Wernera Reinera Fassbindera.

WASZE OPINIE

matost8

Zgrabny i zgrany perwersyjny musicalik. W ciekawy sposób odpowiada historię rozpadającego się małżeństwa. Przyjemnie się go ogląda i słucha. Polecam na luźny wieczór. Plus znakomita Kate Winslet.
ROMANCE & CIGARETTES
reżyseria:
USA, 2005
Nick Murder (James Gandolfini) jest przykładnym mężem i ojcem. Przykładnym do czasu, kiedy w sklepie z damską bielizną poznaje wyzywającą, rudą i nad wyraz seksualnie wyzwoloną Tulę (Kate Winslet).
musical/melodramat
ROMANCE & CIGARETTES
4,7 5 1 12