PREMIERA

2005.03.15

CANAL+ PREMIUM

ROSYJSKA ARKA

Russian Ark

Rosja/Niemcy, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dramat historyczny

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Prezentowana w Cannes filmowa wyprawa po Ermitażu w głąb historii Rosji, zamknięta w jednym ujęciu bez żadnych cięć montażowych.

Bohaterem i narratorem filmu jest współczesny reżyser, który przenosi się do Ermitażu XVIII wieku. Jego przewodnikiem po muzeum jest dyplomata i podróżnik, markiz de Custine (Sergiej Dreiden), autor "Listów z Rosji". Przechadzając się po Ermitażu spotykają historyczne postaci: carycę Katarzynę (Maria Kuzniecowa) biegnącą do toalety, cara Piotra Wielkiego (Maksim Sergieiew) chłoszczącego jednego ze swoich generałów, czy rodzinę ostatnich władców - Romanowów - przy kolacji. Po muzealnych salach spacerują też współcześni wielbiciele sztuki malarskiej. "Opowieść na jednym oddechu" - jak określa swój film Aleksander Sokurow - wieńczy scena nawiązująca do legendarnego, ostatniego Wielkiego Balu na 3 tysiące osób z 1913 roku. Filmowa podróż po Ermitażu jest nie tylko fascynującą lekcją malarstwa, ale i wyprawą w głąb historii Rosji.

"Rosyjska arka", jeden z najciekawszych i najambitniejszych projektów rosyjskiej kinematografii początku XXI wieku, to film szczególny z wielu powodów. Dzieło ALEKSANDRA SOKUROWA to nie tylko pierwszy obraz pełnometrażowy zrealizowany w standardzie high definition bez kompresji, ale przed wszystkim film bez cięć montażowych, trwająca ponad półtorej godziny projekcja, która jest jednym ciągłym ujęciem. Inscenizacja "Rosyjskiej arki" odbywa się w czasie rzeczywistym, w co trudno uwierzyć biorąc pod uwagę złożoność i bogactwo obrazu. Mistrzowski mastershot wykonał - za czwartym podejściem - niemiecki operator Tilman Büttner. Osiągnięcie jest tym większe, że Sokurow mówi wyłącznie po rosyjsku i musiał komunikować się z autorem zdjęć przez tłumacza.

Za niezwykłym wrażeniem, jakie robi "Rosyjska arka", stoi gigantyczne przedsięwzięcie logistyczno-organizacyjne: w realizacji brało udział 4,5 tysiąca osób, w tym ponad 2 tysiące aktorów i statystów. Całość filmu została zrealizowana we wnętrzach Ermitażu - pozostająca w ciągłym ruchu kamera "płynie" przez sale najsłynniejszego rosyjskiego muzeum, zabierając widza w podróż w głąb historii. "Rosyjska arka" to imponujące osiągnięcie kinematograficzne i jeden z najważniejszych filmów Aleksandra Sokurowa. Twórca porównywany jest do Andrieja Tarkowskiego, z którym współpracował na początku swojej kariery. Od ponad 30 lat realizuje dokumenty, fabuły i filmy wideo charakteryzujące się nastrojową, pełną refleksji poetyką. Do jego dorobku należą znane też polskiej publiczności "Matka i syn", "Moloch", "Cielec" oraz "Ojciec i syn". Światowa premiera "Rosyjskiej arki" odbyła się na MFF w Cannes w 2002 roku. W tym samym czasie film otrzymał Visions Award na MFF w Toronto.
ROSYJSKA ARKA
reżyseria:
Rosja/Niemcy, 2002
Prezentowana w Cannes filmowa wyprawa po Ermitażu w głąb historii Rosji, zamknięta w jednym ujęciu bez żadnych cięć montażowych.
dramat historyczny
ROSYJSKA ARKA
3,9 5 1 45