PREMIERA

2012.09.04

CANAL+ PREMIUM

Route Irish

Wlk. Brytania/Francja/Włochy, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat sensacyjny

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Frankie (John Bishop), pracownik prywatnej firmy ochraniającej konwoje, dziennikarzy i inżynierów w Bagdadzie, ginie na Route Irish, trasie prowadzącej z lotniska do Zielonej Strefy. Wiadomość o śmierci najlepszego przyjaciela jest wstrząsem dla Fergusa (Mark Womack).

Były żołnierz brytyjskich sił specjalnych SAS zmaga się dodatkowo z poczuciem winy, gdyż to on namówił Frankiego do podjęcia pracy najemnika, kusząc go wizją dużych, nieopodatkowanych zarobków. Wyjaśnienia pracodawców, że Frankie znalazł się w niewłaściwym miejscu i czasie, nie przekonują Fergusa. Nie wierząc w oficjalną wersję zdarzeń, wszczyna prywatne śledztwo, w trakcie którego odkrywa ponurą prawdę o kulisach działalności firm podpisujących intratne kontrakty w Iraku. Przy okazji rekonstruowania tragicznych wydarzeń wychodzą na jaw owiane zmową milczenia fakty, świadczące o zbrodniach dokonywanych na ludności cywilnej. W walce o ustalenie prawdziwych okoliczności śmierci przyjaciela Fergus może liczyć na wdowę po zmarłym, Rachel (Andrea Lowe), z którą stają się sobie coraz bliżsi.

Walczący w Cannes o Złotą Palmę "Route Irish" to kwintesencja pełnego pasji, politycznie zaangażowanego kina, z jakiego od blisko pół wieku słynie KEN LOACH. Jeden z najwybitniejszych brytyjskich filmowców na każdym kroku podkreśla, że jego twórczość wyrasta z gniewu i niezgody na otaczającą rzeczywistość. Autor pamiętnego "Kes" i nagrodzonego Złotą Palmą "Wiatru buszującego w jęczmieniu", po nietypowej dla siebie pogodnej rodzinnej komedii "Szukając Erica" zabiera głos w dyskusji o konflikcie w Iraku. Od dłuższego czasu, wraz ze swoim wieloletnim scenarzystą Paulem Lavertym, Loach poszukiwał historii, która przedstawiałaby konsekwencje wydarzeń na Bliskim Wschodzie z nowej, dotąd pomijanej perspektywy. Doniesienia o rosnącym znaczeniu prywatnych firm ochroniarskich i zwiększaniu się ich obecności w Iraku natchnęły filmowców do pomysłu osnucia fabuły wokół historii najemnych ochroniarzy. Utrzymany w konwencji thrillera "Route Irish" przedstawia ich jednocześnie jako współwinnych krzywd Irakijczyków i jako ofiary wojny, skuszone perspektywą szybkiego zarobku. - Ostatnią rzeczą, którą chcemy robić, to generalizowanie na ich temat i przedstawianie ich jako łajdaków. To w ogóle nie jest prawda. Winnymi są ci, którzy kierują firmami i których celem jest robienie pieniędzy na wojnie. Chłopcy na linii frontu może zarabiają więcej, niż gdyby byli żołnierzami, ale nie wielkie fortuny - mówi Loach, który osadzając akcję w odległym Liverpoolu podkreśla, że od tego, co działo się daleko, nie można się odciąć po powrocie do kraju. Dla podkreślenia antywojennej wymowy obrazu obok aktorów zawodowych Loach sięgnął po oślepionego po wybuchu pocisku w Iraku weterana wojny Craiga Lundberga.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

lars

Fakt,temat niby ciekawy i aktualny ale film jakiś
mdły,w stylu "coś mu brakuję" po prostu słaby..

Arkon

@Jamal
Dla mnie ten film jest całkowicie nieudany i gdyby nie nazwisko reżysera nie obejrzałbym go do końca, który nawiasem mówiąc jest równie banalny jak cały film.

Jamal

Zgodze sie ze Ken Loach to reżyser bardzo nierówny, że ostatni swietny jego film to wspomniany przez Ciebie laureat Złotej Palmy, zgodze sie ze "Szukajac Erica" to delikatnie mowiac nieporozumienie, ze Leigh utrzymuje stałą formę. Mimo to ten rezyser jest ceniony i warto jego filmy obejrzec by samemu wyrobic sobie zdanie. Pod tym względem film jest dla mnie perełka, bo wprawdzie nie uwazam go za całkowicie udany ale dobrze ze pokazano film niedostepny w Polsce (a Ken Loach ma sporo wielbicieli w PL).
Route Irish
reżyseria:
Wlk. Brytania/Francja/Włochy, 2010
Frankie (John Bishop), pracownik prywatnej firmy ochraniającej konwoje, dziennikarzy i inżynierów w Bagdadzie, ginie na Route Irish, trasie prowadzącej z lotniska do Zielonej Strefy. Wiadomość o śmierci najlepszego przyjaciela jest wstrząsem dla Fergusa (Mark Womack).
dramat sensacyjny
Route Irish
4,0 5 1 9