dystrybucja Monolith Films Sp. z o.o.
  • Orzeł

PREMIERA

2013.04.05

CANAL+ FILM

Róża

Polska, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

Ocena filmu

0.00

Opis

Kolejny doskonały film Wojciecha Smarzowskiego ("Wesele", "Dom zły", "Drogówka"), uhonorowany m.in. 6 nagrodami na festiwalu w Gdyni.

Koniec II wojny światowej, Mazury. Nowa władza przyjmuje plan odbudowy Polski. Nie ma w nim miejsca dla mieszkańców Mazur pochodzenia niemieckiego, takich jak żona zabitego podczas wojny oficera Wermachtu. Do jej gospodarstwa trafia Tadeusz (Marcin Dorociński), były żołnierz AK, który podczas wojny stracił wszystko. Róża (Agata Kulesza) wita Tadeusza bardzo chłodno, ale pozwala mu przenocować. Mężczyzna z wdzięczności zaczyna pomagać jej w gospodarstwie.

Nagrody filmowe

Najlepszy film, Róża
Najlepsza główna rola kobieca - Agata Kulesza, film Róża
Najlepsza reżyseria - Wojciech Smarzowski, film Róża
Nagroda Publiczności, Róża
Najlepsza drugoplanowa rola męska - Jacek Braciak, film Róża
Najlepszy scenariusz, Michał Szczerbic, Róża
Najlepszy dźwięk, Katarzyna Dzida-Hamela, Jacek Hamela, Róża

WASZE OPINIE

art1970

Mocne kino, świetnie dobrana muzyka, rewelacyjny Dorociński i Kulesza, Braciak jak zawsze świetny w roli drugoplanowej, Lubos ze strachem w oczach, czyli "trupa Smarzowskiego" w pełnej krasie. Mroczny klimat mazurskiego wsi, pokazany na tle trudnych tematów naszej powojennej historii. Momentami, aż brutalny, ale nie wiem co ma w sobie pan Smarzowski, że za każdym razem oglądam jego dzieła z "otwartą buzią".
Tak też będzie i tym razem.

szymon_212

Moim zdaniem świetne kino.

Blue-Grey

Jak blask drogocennej perły wśród błota, śmieci i robactwa, tak jaśnieje miłość i rodzinna więź trojga bohaterów tego filmu: Tadeusza, Róży i Jadwigi. Ale to przecież najbardziej zwyczajna, najnormalniejsza ludzka relacja - rzucona w nienormalny świat.

Polecam! Nieczęsto możemy oglądać taki polski filmowy diament.
Róża
Polska, 2011
Kolejny doskonały film Wojciecha Smarzowskiego ("Wesele", "Dom zły", "Drogówka"), uhonorowany m.in. 6 nagrodami na festiwalu w Gdyni.
dramat
Róża
4,1 5 1 79