PREMIERA

2011.11.28

CANAL+ PREMIUM

Rozczarowani

Regretters

Szwecja, 2010

reżyseria:

gatunek: dokument socjologiczny

czas trwania: 59 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Orlando Fagin i Mikael Johansson przeszli przed laty operację zmiany płci. Życie "po drugiej stronie" okazało się jednak diametralnie różne od ich oczekiwań.

W ekstrawaganckim ubraniu i z zawadiackim spojrzeniem, Orlando jawi się niczym androgyniczny dandys. Skromnie wyglądający Mikael woli proste przebranie za mężczyznę. Za sprawą chirurgii obaj stali się kobietami. Fagin został zoperowany już w 1967 roku, będąc jednym z pierwszych pacjentów, którzy poddali się takiemu zabiegowi. Johansson trafił pod nóż w latach 90., gdy był już po pięćdziesiątce. Spotkanie mężczyzn miało służyć wspólnej refleksji i zastanowieniu się nad tym, jak skomplikowane jest pojęcie tożsamości płciowej.

"Rozczarowani" są debiutem młodego reżysera MARCUSA LINDEENA, absolwenta renomowanej szkoły filmowej Dramatiska Institutet w Sztokholmie. Na pomysł jego realizacji wpadł, kiedy prowadził własny program w szwedzkim radiu. Jeden z odcinków był poświęcony poczuciu żalu, a wśród rozmówców udzielających wywiadu był Mikael Johansson. "Sądziłem wtedy, że jego przypadek jest wyjątkowy, że jest jedynym człowiekiem żałującym czegoś tak nieodwracalnego jak zmiana płci" - opowiada Lindeen - "Tego samego wieczoru jednak do rozgłośni zadzwonił Orlando i oznajmił, że w opowieści Mikaela rozpoznał także swój przypadek. (...) Wspominał, że kilka miesięcy po zabiegu wziął ślub z mężczyzną, nie przyznając się do swojej dawnej tożsamości. Potem przez jedenaście lat ukrywał prawdę. Zrozumiałem, że oto mam przed sobą naprawdę mocny temat".
Ten szczery, skromny w środkach, lecz bardzo silny emocjonalnie film dokumentalny zdobył szerokie uznanie, a wśród wyróżnień, które otrzymał znalazły się m.in. laury dla najlepszego dokumentu festiwalu Prix Europa oraz Kristallen, czyli szwedzka nagroda telewizyjna.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

cichy

Bardzo wciagajacy film, ktory opowiada historie dwojga ludzi poszukujacych swojego miejsca w swiecie. Pragnacych milosci i akceptacji.
Rozczarowani
reżyseria:
Szwecja, 2010
Orlando Fagin i Mikael Johansson przeszli przed laty operację zmiany płci. Życie "po drugiej stronie" okazało się jednak diametralnie różne od ich oczekiwań.
dokument socjologiczny
Rozczarowani
3,2 5 1 6