PREMIERA

2008.10.05

CANAL+ PREMIUM

ROZMOWY NOCĄ

Polska, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Matylda (Magdalena Różczka) jest artystką, która ceni sobie niezależność. Przeszła w życiu już tak wiele, że nie ma siły na kolejny zawód miłosny. Dochodzi do wniosku, że kobieta w jej wieku nie musi już wikłać się w romanse i związki, konstruuje więc swój świat w taki sposób, że nie ma w nim miejsca na stałego partnera. Racjonalnie i z chłodną determinacją postanawia znaleźć jedynie "dawcę" dziecka.

Formułuje dokładne wytyczne, które powinien spełniać kandydat i zamieszcza ogłoszenie w gazecie. Odpowiada na nie Bartek (Marcin Dorociński), szef kuchni w eleganckiej restauracji, który w wolnym czasie pisze książkę kucharską. Choć robi na kobietach piorunujące wrażenie, jest singlem, nieśmiałym romantykiem, który szuka miłości na całe życie. Pewnego wieczoru jak zwykle słucha nocnej audycji dla samotnych i nieszczęśliwie zakochanych. Zdesperowany decyduje się na skorzystanie z rubryki towarzyskiej w prasie, gdzie natrafia na anons Matyldy. Dzwoni i dostaje reprymendę za późną porę. Dopiero po kilku telefonicznych rozmowach, które wykazują istotne różnice między parą trzydziestolatków, Matylda i Bartek spotykają się.

Reżyser MACIEJ ŻAK, prywatnie mąż jedynej jak dotąd polskiej Miss Świata Anety Kręglickiej, odnalazł się w przemyśle filmowym jako twórca komedii romantycznych. To już jego druga próba zmierzenia się z tym gatunkiem - w 2004 roku zadebiutował na dużym ekranie "Ławeczką", adaptacją głośnej sztuki rosyjskiego dramaturga Aleksandra Gelmana. Scenarzystka "Rozmów nocą" Karolina Szymczyk-Majchrzak wzbogaciła schemat komedii romantycznej o temat samotności i trudności w nawiązywaniu bliskich relacji, będących znakiem naszych czasów, szczególnie wśród mieszkańców wielkich miast. "Pisząc "Rozmowy nocą" chciałam, żeby była to historia pełna poczucia humoru i lekkości, która opisuje zwyczajny świat dość niezwykłych ludzi. Daleko jej do plastikowej estetyki, którą często operują komedie romantyczne". Scenariusz docenił Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznając mu nagrodę w prestiżowym konkursie Hartley-Merrill. Była to pierwsza komedia romantyczna wyróżniona w tym konkursie.

Marcin Dorociński, wcielając się w rolę nieśmiałego kucharza marzącego o wielkiej miłości, udowodnił, że równie dobrze sprawdza się w pełnych humoru historiach miłosnych, co w rolach twardych facetów. Uznawany za czołowego polskiego aktora młodego pokolenia Dorociński został wyróżniony Specjalną Nagrodą Aktorską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdynii za kreację w "Ogrodzie Luizy", gdzie wcielił się w symulującego chorobę psychiczną gangstera. Jest również laureatem nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę podkomisarza Despero w serialu "Pitbull". Dla Magdaleny Różczki, filmowej partnerki Dorocińskiego, droga do kariery aktorskiej była wyboista. Zanim zdecydowała się zrealizować swoje marzenia zdając na Wydział Aktorski Akademii Teatralnej w Warszawie, próbowała sił na informatyce i socjologii, pracując w tym czasie w drogerii i jako urzędniczka w sądzie rejonowym. Okrzyknięta przez media "polską Angeliną Jolie" Różczka debiutowała epizodyczną rolą w "Klanie", ale większą popularność przyniosła jej dopiero postać nadkomisarz Aldony Ginko w "Oficerze" i rola milionerki Moni, jednej z czterech tytułowych "Lejdis" z kinowego hitu duetu Tomasz Konecki, Andrzej Saramonowicz. Oryginalną muzykę do "Rozmów nocą" skomponował Piotr "Miki" Mikołajczak. Na życzenie reżysera na zróżnicowanej ścieżce dźwiękowej znalazły się m.in. utwory w stylu brazylijskiej bossa novy w wykonaniu wokalistki Veronique la Berre i mistrza gitary Luiza de Aquino. Wśród wykonawców znaleźli się też artyści z Japonii i Francji.

"Rozmowy nocą" znalazły się w gronie 15 najbardziej popularnych filmów w polskich kinach pierwszego półrocza 2008 roku. Film Żaka wyprzedził m.in. wysokobudżetową hollywoodzką produkcję "Jestem legendą" z Willem Smithem w roli głównej.

WASZE OPINIE

frezjusz

Filmy na C+ są z gatunku nędznych, ale tu trzeba je chwalić, by ludzie kupowali C+. Dlatego też CENZURA obowiązuje tu w najlepsze, a wszystkie niepochlebne teksty są usuwane. ŻENUA

tufta

Znowu usunięto mój skromny komentarz na temat filmu Teraz na bank Pani Admin go umieściłem Nie był w żaden sposób obraźliwy Dlaczego??????? Teraz zamknę się w sobie i dopiero rozgadam przy pieczonym prosiaku na świątecznym stole w czwartek

Renu

Film o niebo lepszy od np. Dlaczego nie! bo w koncu to też komedia romantyczna. Tyle, że lepszy bo tamten to kompletne dno, a ten jest tylko słabiutki.
Brak jakiegokolwiek polotu w warstwie dialogowej, a dodatkowo Pani "Ruszczka" która tym obrazem utwierdziła mnie w przekonaniu że słabą aktorką jest.
Dorociński daje radę, całkiem oszczędny w środkach wyrazu dużo korzystniej się prezentuje od swojej ekranowej partnerki która szczerzy się nie wiadomo po co i dlaczego a dodatkowo ma kiepską dykcję.
Brak polotu w dialogach, ogólnie słaby scenariusz to nie wszystko. Brakuje tu także warsztatu filmowego, umiejętności budowy dobrej atmosfery, pracy kamery, doboru ujęć, montażu.
Nudy na pudy.
Nie polecam.
ROZMOWY NOCĄ
reżyseria:
Polska, 2008
Matylda (Magdalena Różczka) jest artystką, która ceni sobie niezależność. Przeszła w życiu już tak wiele, że nie ma siły na kolejny zawód miłosny. Dochodzi do wniosku, że kobieta w jej wieku nie musi już wikłać się w romanse i związki, konstruuje więc swój świat w taki sposób, że nie ma w nim miejsca na stałego partnera. Racjonalnie i z chłodną determinacją postanawia znaleźć jedynie "dawcę" dziecka.
komedia romantyczna
ROZMOWY NOCĄ
4,1 5 1 49