PREMIERA

2007.08.18

CANAL+ PREMIUM

ROZPUSTNIK

Wlk. Brytania, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Anglia, burzliwe lata 60. XVII wieku. John Wilmot (Johnny Depp), drugi hrabia Rochester, już jako 12-latek zdradza genialne uzdolnienia. Rozpoczyna naukę w Oksfordzie, a kilka lat później wsławia się udziałem w bitwach morskich z Holendrami.

Jego imię szybko staje się też synonimem XVII-wiecznego rozpustnika, libertyna i ateisty. Wilmot nie ukrywa zamiłowania do płci pięknej ani wolnomyślicielskich poglądów. Szokuje nieprzyzwoitą poezją, ciętym językiem i pewnością siebie. Kiedy król Karol II (John Malkovich), na którego dworze przebywa hrabia, prosi go, by napisał mu "pomnik-arcydzieło", Rochaster odpowiada: "Na kiedy? Może być na piątek?". Mimo sympatii król z coraz większym zniecierpliwieniem znosi ekscesy swojego poddanego. Wilmot otwarcie szydzi z rodziny królewskiej, głosi awangardowe poglądy i raczy otoczenie szczegółami swojego bogatego życia erotycznego. Kiedy uwodzi i porywa nastoletnią Elizabeth Malet (Rosamund Pike), Karol II skazuje go na więzienie. Po wybłaganej u króla łasce Wilmot wychodzi z Tower i żeni się z Elizabeth. Małżeństwo nie oznacza dla niego bynajmniej obowiązku wierności. Hrabia nadal nie stroni od romansów. W końcu poznaje Elizabeth Barry (Samantha Morton), młodziutką aktorkę, a w przyszłości największą gwiazdę angielskiej sceny epoki. Dziewczyna budzi w nim uczucia, które są mu zupełnie obce. Romans Ten pomaga mu wyzwolić się od własnych demonów, ale wyklucza też z grona londyńskiej socjety. Nieposkromiony apetyt na życie doprowadza Wilmota do samotności zagłuszanej lekami i starości, która przychodzi zanim osiąga wiek 30 lat.

Autentyczny John Wilmot mówił o sobie "Najbardziej niesamowity dziwak naszych czasów". W jego biografii reżyser LAURENCE DUNMORE, nominowany za "Rozpustnika" do British Independent Film Award, zobaczył życiorys godny gwiazdy rocka - tyle że epoki Restauracji. Na długo przed Dunmorem ekscentrycznym hrabią Rochesterem zainteresował się Stephen Jeffreys, autor sztuki "The Libertine" wystawianej z sukcesem w Londynie, a później w sławnym Steppenwolf Theatre. Jednak i on nie był pierwszym, który losy Wilmota przeniósł na scenę. Uczynił to bowiem już w 1676 roku George Etheredge w "The Man of Mode". Swojego bohatera nazwał co prawda Dorimantem, ale nie krył, że inspiracją dla tej postaci był przyjaciel autora, hrabia Rochester we własnej osobie. Dunmore, który dotąd specjalizował się w reklamówkach i wideoklipach, w swoim debiutanckim filmie oparł się przede wszystkim na sztuce Jeffreysa, którą na potrzeby filmu przerobił sam autor. Jeffreys wspominał, że z postacią Rochestera zetknął się po raz pierwszy u dentysty. "Mój wspaniały doktor, Gerald Lightman, podarował mi kiedyś "Sodomę" hrabiego Rochestera, ponieważ bał się, że jest to książka nieodpowiednia dla jego dorastającej córki. Wstyd przyznać, ale wcześniej nie słyszałem zbyt wiele o tym autorze. Gdy przeczytałem książkę, szybko zrozumiałem, dlaczego Gerald nie chciał, żeby wpadła w ręce córki! Nigdy nie czytałem równie sprośnej sztuki, a miałem w ręku już niejedną" - opowiadał.

Dla Dunmore'a było jasne, że największego buntownika epoki Restauracji może zagrać tylko Johnny Depp, ekranowy ekscentryk, pamiętany m.in. z ról w "Truposzu", "Edwardzie Nożycorękim", "Charliem i Fabryce Czekolady" czy "Co gryzie Gilberta Grape'a". Dwukrotnie nominowany do Oscara i siedmiokrotnie do Złotego Globu Depp nie wahał się długo z przyjęciem roli, tym bardziej, że jego partnerem na planie miał być John Malkovich. Aktor, słynny m.in. z ról w takich filmach, jak "Niebezpieczne związki", "Imperium słońca", "Portret damy" czy wreszcie "Być jak John Malkovich" tak mówił o stosunku swojego bohatera do Wilmota: "Karol traktował hrabiego niemal jak syna, a ojcowie często przymykają oko na wybryki dzieci. Utalentowani synowie mogą uniknąć kary za niemal każde przewinienie. Karol jednak znajdował czas na uciechy i pracę, a Rochester nie potrafił tego połączyć. Z tego, jak myślę, wzięła się ich wzajemna niechęć". Do obsady dołączyła też Samantha Morton, bardzo ceniona brytyjska aktorka, znana polskim widzom ze świetnej roli w "Kodeksie 46" Michaela Winterbottoma, za którą była nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej. Morton, dwukrotnie nominowana do Oscara za występ w "Słodkim draniu" i "Naszej Ameryce" opowiadała, że największym wyzwaniem było dla niej zagranie aktorki. "Musiałam nie tylko sprawdzić się jako Elizabeth Barry, ale także jako Elizabeth Barry grająca Ofelię i zbierająca owacje na stojąco" - wspominała w wywiadach.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Kino, które obejrzałem z dwóch powodów. Pierwszym powodem był oczywiście Johnny Depp, drugim natomiast to, że była to premiera. Ciekawe ukazanie Anglii w XVII wieku. Film jest przesycony erotyzmem. Jest gęsty, ciężki, ale ogląda sie go dobrze.Głównie dzięki aktorom, którzy grają na przyzwoitym poziomie. Mnie się podobał, ale to nie jest produkcja skierowana do wszystkich. Niektórzy zapewne poczują się znudzeni i zmęczeni. Ale nie każdego da się zadowolić.

Piachu

Mroczny, ukazujący życie tych arystokratycznych i tych biednych, jak i ich awanse i upadki. Momentami nudny, a bohater główny budzący odrazę. Buntownik z wyboru w czasach, gdy taką postawę karano śmiercią.

Johnny Depp - chyba trochę wypalony. Jestem przesiąknięty jego minami z "Piratów" - dla mnie za bardzo zżył się z rolą Jacka Sparrowa.

Renu

No, kolejny film który mnie napadł wciągając jak rekin wielorybi plankton.
Całkowicie pochłonęły mnie sceny podczas prób teatralnych z głównym boahterem i jego miłością-kobietą. Kamera z ręki, półmrok...superrr
ROZPUSTNIK
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2005
Anglia, burzliwe lata 60. XVII wieku. John Wilmot (Johnny Depp), drugi hrabia Rochester, już jako 12-latek zdradza genialne uzdolnienia. Rozpoczyna naukę w Oksfordzie, a kilka lat później wsławia się udziałem w bitwach morskich z Holendrami.
dramat
ROZPUSTNIK
4,4 5 1 39