Copyright Red Production Company

PREMIERA

2006.04.02

CANAL+ PREMIUM

ROZRACHUNEK

The Clearing

USA/Niemcy, 91 min

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 95 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Życie Wayne'a i Eileen Hayesów wydaje się prawdziwą sielanką. Są udanym małżeństwem, wspólnie wychowują dwójkę dorastających dzieci, a ich firma znakomicie prosperuje. Słodki sen kończy się, kiedy Wayne zostaje porwany przez bezwzględnego Arnolda Macka.

Uważany za świetnego negocjatora biznesman musi teraz przeprowadzić najważniejszą transakcję swojego życia i przekonać Macka, że opłaca mu się zarobić na porwanym, a nie po prostu go zabić. Tymczasem również żona Wayne'a, Eileen, w otoczeniu agentów FBI spróbuje uratować mu życie.

"Rozrachunek" to pierwszy i jak na razie ostatni film wyreżyserowany przez znanego producenta PIETERA JANA BRUGGE'A odpowiedzialnego m.in. za produkcję "Raportu Pelikana", w którym główną rolę zagrał również Robert Redford i "Gorączki". Brugge oparł swój debiut, do którego współtworzył również scenariusz, na historii autentycznego porwania, które w swoim czasie wstrząsnęło Holandią, ojczyzną reżysera. Do głównych ról zaangażował znakomitych i doświadczonych aktorów Roberta Redforda i Willema Dafoe.

Robert Redford, który dwa lata wcześniej nagrodzony został honorowym Oscarem za zasługi dla amerykańskiego przemysłu filmowego, w ostatnich latach rzadko występował w filmach. "Rozrachunek" okazał się dla niego jednak wydarzeniem szczególnym. To pierwszy film z jego udziałem, który został pokazany na założonym przez aktora w 1979 roku Festiwalu Filmowym Sundance. Na łamach "Newsweeka", Redford wyraził zaniepokojenie tym, że jego niezależny festiwal rozrasta się do rozmiarów komercyjnej imprezy, na której bywają ludzie pokroju Paris Hilton. Z roli w "Rozrachunku" aktor był bardzo zadowolony. Wykazał się dużym poświęceniem, aby wcielić się w swojego bohatera. Mimo klaustrofobii, na którą cierpi od wielu lat, pozwolił zamknąć się w samochodowym bagażniku.

Obdarzony charakterystyczną urodą Willem Dafoe to specjalista od czarnych charakterów - jego Bobby Peru z "Dzikości serca" Davida Lyncha wciąż jest w czołówce internetowych rankingów na najbardziej odrażającą filmową postać. Przygodę z aktorstwem zaczynał w cieszącej się dużym uznaniem teatralnej grupie Wooster Group, wśród kinowej publiczności znany stał się natomiast dzięki roli w "Plutonie" Olivera Stone'a, za którą otrzymał swoją pierwszą nominacje do Oscara. Jedna z jego najważniejszych i najbardziej zaskakujących ról to kreacja w filmie Martina Scorsese "Ostatnie kuszenie Chrystusa", gdzie wcielił się w postać Jezusa Chrystusa. Na planie "Rozrachunku" Dafoe również grał z wielkim poświęceniem - w scenie bójki w lesie tak mocno pozwolił pchnąć się Robertowi Redfordowi, że upadając złamał sobie żebro.

Aktorom partnerowała wybitna brytyjska aktorka Helen Mirren, zdobywczyni dwóch Złotych Palm dla najlepszej aktorki za role w filmach "Cal" i "Szaleństwa Króla Jerzego". Po zakończeniu zdjęć do "Rozrachunku" aktorka wyznała publicznie, że podczas realizacji zupełnie straciła głowę dla Roberta Redforda. "Nigdy nie durzyłam się w żadnym aktorze, no może z wyjątkiem Mela Gibsona, ale Bob ma w sobie tę swoją redfordzkość. Gdyby był Brytyjczykiem już dawno zostałby Lordem Robertem Redfordem" - mówiła dziennikarzom zachwycona Mirren.

WASZE OPINIE

piotr111

ogladalem w pospiechu i ... nic nie pokapowalem ...

marcin00

Rzeczywiście za duzo nie mozna mowic o tym filmie bo mozna zepsuc przyjemnośc ogladania. Ciekawy film ze świetnymi Redfordemi Dafoe. Polecam

Dyniasek

Ciekawy film z dobrą grą aktorską zarówno Roberta Redforda jak i, Willema Dafoe. Nie powinno się mówić za wiele o tym filmie, gdyż psuje to jego urok. Film oopowaiada o porwaniu człowieka.. wiecej nie nalezy powiedziec, czemu i dlaczgeo bo to sie wyjasni w trakcie ogladania ...milego filmu
ROZRACHUNEK
reżyseria:
USA/Niemcy, 91 min
Życie Wayne'a i Eileen Hayesów wydaje się prawdziwą sielanką. Są udanym małżeństwem, wspólnie wychowują dwójkę dorastających dzieci, a ich firma znakomicie prosperuje. Słodki sen kończy się, kiedy Wayne zostaje porwany przez bezwzględnego Arnolda Macka.
thriller
ROZRACHUNEK
4,0 5 1 25