• Orzeł

PREMIERA

2011.06.11

CANAL+ PREMIUM

Różyczka

Polska, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Warszawa, rok 1967. Młoda, atrakcyjna Kamila Sakowicz (Magdalena Boczarska) pracuje na Uniwersytecie Warszawskim jako maszynistka. Jej narzeczonym jest Roman Rożek (Robert Więckiewicz), krzepki mężczyzna, który wozi ją eleganckim samochodem i kupuje piękne kwiaty. Ich szczęśliwy związek wypełnia dzika namiętność i pożądanie.

Szkopuł tkwi w tym, że Roman pracuje w SB. Jego przełożony, pułkownik Wasiak (Jan Frycz), będąc pod presją samego sekretarza, bezskutecznie próbuje rozpracować pracowników Uniwersytetu podejrzanych o syjonizm. Dowiaduje się, że ukochana Rożka jest zatrudniona w dziekanacie tego samego wydziału, na którym wykłada główny cel SB, profesor Adam Warczewski (Andrzej Seweryn). Pułkownik zmusza Romana, aby namówił dziewczynę do współpracy. W imię miłości Kamila zgadza się zostać donosicielką. Pod pseudonimem "Różyczka" uwodzi profesora i rozpoczyna swoją misję.

Twórcy "Różyczki" przymierzali się do nakręcenia filmu o takiej tematyce od lat. Sprowokowały ich wychodzące co i raz na jaw historie, dotyczące tajnych współpracowników SB, świadomie lub nieświadomie, z własnej woli lub w wyniku szantażu donoszących na bliskich. Wokół obrazu zrodziły się kontrowersje, kiedy do opinii publicznej trafiła informacja, że opowiada on o związku Pawła Jasienicy i jego drugiej żony. Rodzina pisarza zwróciła się wówczas do dystrybutorów i mediów, aby nie traktowali filmu jako biograficznego, ale jedynie luźno opartego na fragmentach biografii. Autorzy zapewniali: "Zainspirowała nas historia Brechta i jego kochanki, która była donosicielką, a także sprawa kochanki Jesienina i związku Pawła Jasienicy z panią Darowską". Podkreślali: "Zainspirowały nas wszystkie te przypadki. "Różyczka" nie opowiada o Pawle Jasienicy, ale o metodach inwigilacji i represjonowania środowisk twórczych pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia". Ten okres z historii Polski nie znalazł jeszcze dużego oddźwięku w kinie, choć doszło wtedy do wielu zdarzeń, mających wpływ na dalsze losy kraju. W marcu 1964 Antoni Słonimski skierował do władz list protestacyjny przeciwko cenzurze i stworzeniu warunków zagrażających rozwojowi kultury narodowej, który, ze względu na liczbę sygnatariuszy, nazwano Listem 34. Podpisali go m.in. Melchior Wańkowicz, Jan Parandowski, Tadeusz Kotarbiński czy wspomniany Paweł Jasienica. Reakcją na protest była wzmożona inwigilacja intelektualistów i artystów. Później, latem 1967, w wyniku wybuchu wojny izraelsko-arabskiej ZSRR zerwał stosunki dyplomatyczne z Izraelem. W jego ślad poszły również władze PRL. Partia organizowała wiece potępiające żydowskie "zapędy imperialistyczne". Wrogość wobec Żydów manifestowały kręgi PZPR, wojskowe i milicyjne oraz te, skupione wokół katolickiego Stowarzyszenia PAX. Gomułka ogłosił powstanie "syjonistycznej V kolumny" i, przede wszystkim za pomocą gen. Moczara, rozpoczął nagonkę na ludzi z żydowskimi korzeniami. W 1968 z afisza w Teatrze Narodowym zdjęto "Dziady" Mickiewicza, co było iskrą zapalną studenckich demonstracji określanych jako Marzec 1968.

Ten burzliwy czas stał się tłem historycznym filmu, który jak podkreśla reżyser JAN KIDAWA-BŁOŃSKI: "mimo całej swej historycznej otoczki, jest opowieścią o miłości, pasji i cenie, jaką jest się gotowym za swoje uczucia zapłacić". Kidawa-Błoński zapisał się w polskiej kinematografii już dzięki swoim trzem pierwszym filmom: "Trzem stopom nad ziemią", "Pamiętnikowi znalezionemu w garbie" i "Męskim sprawom". W 2005 roku powrócił ze "Skazanym na bluesa", koprodukowanym przez CANAL+, a opowiadającym o Ryśku Riedlu z grupy Dżem, by w końcu nakręcić kontrowersyjną, obfitą w sceny erotyczne "Różyczkę", do której scenariusz napisał przy współpracy z Maciejem Karpińskim, pisarzem, krytykiem literackim i teatralnym. Film był wyświetlany w konkursie prestiżowego festiwalu w Moskwie, gdzie Jan Kidawa-Błoński został uznany najlepszym reżyserem. Podczas 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni "Różyczka" otrzymała najpierw Złotego Klakiera, czyli nagrodę dla najdłużej oklaskiwanego filmu, a następnie Grand Prix festiwalu - "Złote Lwy".

Tytułową Różyczkę, która z naiwnej, nieświadomej dziewczyny zmienia się na oczach widza w kobietę odkrywającą brutalną rzeczywistość, zagrała Magdalena Boczarska, nagrodzona tę kreację na festiwalu w Gdyni. Aktorka pierwsze zawodowe kroki stawiała na deskach teatrów, by następnie zrobić karierę w telewizji. Zagrała w serialach "39 i pół", "Czas honoru" czy "Teraz albo nigdy!" oraz takich kinowych hitach, jak: "Testosteron", "Lejdis" i "Idealny facet dla mojej dziewczyny". Na planie "Różyczki" w roli profesora Warczewskiego partnerował jej wybitny polski aktor Andrzej Seweryn, laureat wielu nagród filmowych i teatralnych, który jako trzeci cudzoziemiec w historii teatru francuskiego zagrał na jednej z najbardziej prestiżowych scen na świecie Comédie-Française. Po wielu latach spędzonych we Francji Seweryn powrócił do Polski i w styczniu tego roku objął stanowisko dyrektora Teatru Polskiego. W postać Romana, esbeka i kochanka Kamili, wcielił się Robert Więckiewicz ("Świadek koronny", "Wszystko będzie dobrze", "Kołysanka"), który za swoją kreację otrzymał Orła od Polskiej Akademii Filmowej. Muzykę do "Różyczki" skomponował Michał Lorenc, twórca melodii do najlepszych pozycji polskiej kinematografii ostatnich dziesięcioleci, m.in. "Czterech nocy z Anną", "Daleko od okna", "Symetrii" czy "Psów". Utwór "Wyjazd z Polski" ze ścieżki dźwiękowej do filmu Kidawy-Błońskiego został wykorzystany jako podkład do niemal wszystkich relacji telewizyjnych z wydarzeń związanych z katastrofą lotniczą pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010.

Nagrody filmowe

Najlepsza główna rola męska - Robert Więckiewicz, film Różyczka

WASZE OPINIE

kobieta niepowazna

przypadkiem na niego wpadlam w nocy i tak mnie wciagnal, ze trudno mi bylo droge do lozka znlesc...bardzo ciekawa opowiesc, pelna prawdy, napiecia, milosci...

gonia1708

Witaj Adminko bardzo prosimy o wcześniejsze (godzinowo) emisje Różyczki .Wczoraj gdy już wykasowałam RÓZYCZKĘ z nagrywarki mój tato nagle przypomniał sobie ,że chętnie by ją obejrzał -ale poniedziałek (nie koniecznie jest weekend przecieżn ;)najbliższa emisja 23.40 to dla niego to już noc , oczywiście mogę ją na nowo nagrać ale co maja zrobić Ci ,którzy nagrywarki nie posiadają ?-prosze o rozpatrzenie mojej prośby
POZDRAWIAM ;)

tadeusz40

super głupi film dla wiejskich głupków
Różyczka
Polska, 2010
Warszawa, rok 1967. Młoda, atrakcyjna Kamila Sakowicz (Magdalena Boczarska) pracuje na Uniwersytecie Warszawskim jako maszynistka. Jej narzeczonym jest Roman Rożek (Robert Więckiewicz), krzepki mężczyzna, który wozi ją eleganckim samochodem i kupuje piękne kwiaty. Ich szczęśliwy związek wypełnia dzika namiętność i pożądanie.
dramat
Różyczka
4,2 5 1 48