PREMIERA

2011.12.14

CANAL+ PREMIUM

Ruby

Wielka Brytania/USA/Japonia, 1992

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: biograficzny/dramat sensacyjny

czas trwania: 106 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1962. Jack Ruby (Danny Aiello), potomek żydowskich imigrantów z Polski, prowadzi klub nocny w Dallas. Dla podreperowania budżetu dorabia handlując kokainą oraz jako policyjna wtyczka.

Szukając tancerki, która tchnęłaby życie w podupadły lokal, Ruby przypadkowo spotyka uciekającą przed sadystycznym mężem Sheryl Ann DuJean (Sherilyn Fenn. Dziewczyna, pod scenicznym pseudonimem Candy Cane, nieoczekiwanie staje się główną atrakcją lokalu. Pewnego dnia z Rubym kontaktuje się gangster Louie Vitali (Joseph Cortese). Zleca mu wyjazd na Kubę i wyciągnięcie z tamtejszego więzienia sycylijskiego bossa Santosa Alicante (Marc Lawrence). Ruby udaje się na wyspę w towarzystwie Sheryl Ann, gdzie dowiaduje się, że ma zabić właśnie uwolnionego mafiosa. Wyczuwając podstęp, postanawia uśmiercić zleceniodawcę i wraz z Santosem wraca do USA. Jako wybawiciel gangstera zdobywa zaufanie wpływowych mafijnych osobistości. Sheryl Ann, przedstawiona samemu Johnowi Kennedy'emu, staje się kochanką prezydenta, a Ruby zostaje wtajemniczony w plan zamachu na Fidela Castro. Wkrótce podejrzliwy Ruby odkrywa, że rzeczywistym celem spisku jest prezydent Kennedy.

"Ruby" to próba zmierzenia się kina z nie dającymi Amerykanom spokoju od 1963 roku pytaniami o kulisy zabójstwa prezydenta Johna Kennedy'ego. Temat ten podjął swego czasu Oliver Stone w głośnym "JFK", gdzie w śledztwo zaangażował się, poświęcając karierę, prokurator-idealista. W filmie JOHNA MACKENZIEGO ("Czwarty protokół", "Policyjna gorączka") przyjęto inną perspektywę. Fabuła jest osnuta wokół biografii Jacka Ruby'ego, gangstera o którym zrobiło się głośno, gdy śmiertelnie postrzelił Lee Harveya Oswalda, domniemanego zabójcę Kennedy'ego. Historyczne fakty, hipotezy i teorie spiskowe zostały zręcznie splecione ze sobą przez szkockiego scenarzystę Stephena Davisa. Ekranowy Jack Ruby, znajdując się w samym środku intrygi, do końca nie zdaje sobie sprawy, w czym naprawdę uczestniczy i zdaniem części krytyki jest przedstawiony w zbyt romantycznym świetle. W tytułową postać wcielił się nominowany do Oscara za drugoplanową rolę w "Rób, co należy" Spike'a Lee Danny Aiello. Aktorowi na planie partnerują m.in. Sherilyn Fenn ("Miasteczko Twin Peaks") i sławny dzięki horrorom z serii "Piła" Tobin Bell.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

Ruby
reżyseria:
Wielka Brytania/USA/Japonia, 1992
Rok 1962. Jack Ruby (Danny Aiello), potomek żydowskich imigrantów z Polski, prowadzi klub nocny w Dallas. Dla podreperowania budżetu dorabia handlując kokainą oraz jako policyjna wtyczka.
biograficzny/dramat sensacyjny
Ruby
5,0 5 1 3