PREMIERA

2006.08.12

CANAL+ PREMIUM

RUCHOMY ZAMEK HAURU

Hauru no ugoku shiro

Japonia, 2004

reżyseria:

gatunek: anime

czas trwania: 115 min

Ocena filmu

0.00

Opis

18-letnia Sophie najchętniej spędza czas w sklepie z kapeluszami, który kiedyś należał do jej ojca. Jak przystało na dorastającą dziewczynę, przeżywa też pierwsze zauroczenie. Zafascynowana przystojnym czarodziejem o manierach dżentelmena, sprowadza na siebie nieszczęście.

Wrogiem Hauru okazuje się kapryśna i monstrualnie otyła Wiedźma z Pustkowia, która pewnego dnia, podczas wizyty w salonie modystki, rzuca na Sophie czary i przemienia nastolatkę w 90-letnią staruszkę. Przerażona Sophie ucieka z miasta, próbuje znaleźć sposób na odczarowanie zaklęcia i trafia przypadkowo do zamku Hauru, czarodzieja używającego również imion Jenkins i Pendragon. Nie mniej fascynująca od właściciela jest jego posiadłość. Zamek przypomina okręt podwodny i wielką fabrykę, potrafi też - dzięki swoim "nogom" - bardzo szybko się poruszać. Oprócz Hauru mieszkają w nim m.in. ekscentryczny Calcifer (gadający ogień) oraz Mark, który dopiero uczy się czarów i bywa w swoich magicznych próbach dość nieostrożny. Sama Sophie nie rozczula się nad sobą, nie traci młodzieńczej energii i urzeka wszystkich dobrocią, a w zaniedbanym zamku staje się zaradną gospodynią. Z czasem odkrywa też kolejne tajemnice Wiedźmy z Pustkowia i Hauru, który cieszy się opinią czarnoksiężnika okrutnego i egoistycznego.

"Ruchomy zamek Hauru", traktowany jako oryginalny przykład japońskiej anime, zrealizowany został na podstawie angielskiej powieści Diany Wynne Jones z roku 1986. Autorka w dość swobodny sposób wykorzystała w niej motywy z baśni braci Grimm, ale też z książek Tolkiena i C.S. Lewisa, którzy byli jej profesorami podczas studiów w Oksfordzie.

Sam HAYAO MIYAZAKI, którego filmami zachwycał się m.in. Akira Kurosawa, nazywany jest przez krytyków "ostatnim poetą animacji" i uznawany za najwybitniejszego twórcę światowego filmu animowanego. Nie znosi, gdy mówi się o nim "japoński Walt Disney" i to nie tylko dlatego, że sam jest wielbicielem królika Bugsa. Miyazaki, który dzieciństwo spędził w cieniu wojny, w młodości interesował się lotnictwem (jego ojciec wraz z wujem produkował części do myśliwców). Od początku lat 60. pracował jako animator, scenarzysta, producent i reżyser, ale razem z przyjacielem Isao Takahatą z trudem odnajdywał się w nastawionym na komercję świecie telewizji i wielkich studiów. Obaj w roku 1985 założyli więc własne studio Ghibli (nazwa włoskiego myśliwca), w którym Miyazaki realizuje filmy do dziś - zabawne, skierowane do dzieci i dorosłych, ale też poruszające ważne, współczesne problemy. W "Moim sąsiedzie Totoro" (1988) był to stosunek do inności, a w "Księżniczce Mononoke" (1997) - zagrożenie, jakie dla natury niesie cywilizacja.

Chociaż wszystkie filmy Miyazakiego w Japonii oglądały miliony widzów, największym sukcesem reżysera okazał się obraz "Spirited Away - W krainie bogów". Opowieść o dziewczynce Chichiro, która stara się uratować rodziców zamienionych w świnie, zdobyła kilkadziesiąt nagród na całym świecie, w tym Oscara dla najlepszego filmu animowanego oraz Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie (ex aequo z "aktorskim" filmem Petera Greengrassa "Krwawa niedziela"). "Spirited Away" okazał się też ogromnym sukcesem komercyjnym (w samej Japonii, jeszcze przed premierą w USA, zarobił ponad 200 milionów dolarów), a dla reżysera oznaczał symboliczne zwycięstwo nad wytwórnią Disneya - chociaż oficjalnie film podpisany został przez Disney Pictures, Miyazaki odsprzedał do niego tylko część praw i wymusił, by amerykańskie studio zrezygnowało ze swojego logo na początku filmu.

Nie mniejszym powodzeniem cieszył się kolejny obraz Miyazakiego, "Ruchomy zamek Hauru" - film otrzymał nominację do Oscara, a na Festiwalu Filmowym w Wenecji został wyróżniony Złotą Osellą. Obok zachwycającej animacji, która jak zwykle w przypadku dzieł Miyazakiego tylko w dziesięciu procentach powstała na komputerze, znakomite recenzje zebrała ścieżka dźwiękowa. Jej autor, Joe Hisaishi, współpracuje z Miyazakim od połowy lat 80. i to jemu właśnie zawdzięcza błyskotliwą karierę. Hisaishi jest dziś jednym z najpopularniejszych kompozytorów japońskich, a w dorobku ma m.in. muzykę do filmów "Hana-bi" (1997), "Brat" (2000) i "Lalki" (2002) Taeshiego Kitano oraz "Tomcio Paluch" (2001) Oliviera Dahana.

WASZE OPINIE

czarodziejka

doskonałe anime

Magda

ten film jest bardzo artystyczny i ciekawy i zrobiony z wyobraznia bardzo duza wyobraznia jest piekny

Kostka

Wspaniały
na długo go zapamiętam
RUCHOMY ZAMEK HAURU
reżyseria:
Japonia, 2004
18-letnia Sophie najchętniej spędza czas w sklepie z kapeluszami, który kiedyś należał do jej ojca. Jak przystało na dorastającą dziewczynę, przeżywa też pierwsze zauroczenie. Zafascynowana przystojnym czarodziejem o manierach dżentelmena, sprowadza na siebie nieszczęście.
anime
RUCHOMY ZAMEK HAURU
4,8 5 1 146