PREMIERA

2010.01.23

CANAL+ PREMIUM

RUINY

The Ruins

Australia/USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Amy (Jena Malone) i Stacy (Laura Ramsey) są przyjaciółkami od lat. W towarzystwie Jeffa (Jonathan Tucker) i Erica (Shawn Ashmore) spędzają wymarzone wakacje w meksykańskim Cancun. Pod koniec pobytu poznają niemieckiego turystę Mathiasa (Joe Anderson) i jego greckiego kolegę Dimitria (Dimitri Baveas).

Europejczycy proponują czwórce młodych Amerykanów wycieczkę do Coba, gdzie można obejrzeć odkopane ruiny świątyni Majów. Podczas eskapady okazuje się, że Mathias poszukuje zaginionego brata Heinricha i jego dziewczyny. Nieoczekiwanie wycieczkowicze zostają zaatakowani przez uzbrojonych Indian. Uciekając przed napastnikami znajdują schronienie wśród ruin. Komnata, w której kiedyś Majowie składali rytualne ofiary, jest porośnięta dziwną czerwoną winoroślą, która okazuje się groźniejsza od nieprzyjaznych tubylców.

"Ruiny" są ekranizacją powieści Scotta B. Smitha, który 10 lat wcześniej był nominowany do Oscara za scenariusz do filmu "Prosty plan". Reżyserem obrazu według scenariusza autora powieści został fotograf mody CARTER SMITH, który zabłysnął w 2006 roku wielokrotnie nagradzanym, m.in. na festiwalu Sundance, średniometrażowym "Bugcrush". W "Ruinach" młody reżyser stara się wykroczyć poza schematy gatunku. Podczas gdy w filmach grozy akcja rozgrywa się zwykle w ciemnościach, w"Ruinach" większość najbardziej przerażających scen dzieje się w pełnym słońcu, które niejako zwiastuje nadchodzące nieszczęścia. Zresztą Smitha nie interesuje tylko naturalizm w pokazaniu ataku, ale także samo na nie oczekiwanie. Kreśli też wiarygodne psychologiczne postacie, które w miarę rozwoju wydarzeń dowiadują się o sobie wielu niepochlebnych rzeczy. Zaprzyjaźnione ze sobą Amy i Stacy rozumieją się w pół słowa, ale resztę grupy mało łączy. Jeff, w którego wcielił się Jonathan Tucker ("Osaczony", "W dolinie Elah", "Śmiertelne zauroczenie"), staje się przywódcą grupy głównie dlatego, że jako student medycyny może pomóc innym uratować się. Stara się podejmować racjonalne decyzje, ale ich skutki są często inne niż przewidywał. Shawn Ashmore ("Bracia", "Ziemiomorze", "Tajniak z klasą"), któremu popularność przyniosły filmy z cyklu "X-Men", kreuje Erica, który początkowo wydaje się wcieleniem przeciętności, ale gdy okoliczności stają się dramatyczne, zmienia się gwałtownie. Jena Malone ("Wszyscy święci", "Duma i uprzedzenie", "Wszystko za życie"), nominowana do Złotego Globu za film "Nadzieja", gra Amy, beztroską dziewczynę, która również pokazuje inną stronę osobowości, gdy pojawia się prawdziwe zagrożenie.

Akcja filmu rozgrywa się w okolicach Cancun w Meksyku, ale oryginalne plenery zastąpił Queensland w Australii. Wnętrza świątyni Majów i mroczną komnatę stworzono w studio. Największym wyzwaniem było stworzenie żarłocznej, pożerającej ludzi winorośli. Zadaniem tym zajął się Patrick Tatopoulos ("Jestem legendą" i "10000 B.C."), specjalizujący się w powoływaniu do życia różnych filmowych stworów oraz scenograf Grant Major, który zdobył Oscara za "Władcę pierścieni: Powrót króla". Wspomagał ich specjalista od efektów specjalnych Gregory L. McMurry ("Posejdon", "Jądro Ziemi", "Królowa potępionych"), który wspólnie z reżyserem zaprojektował wygląd oraz sposób działania fantastycznej rośliny, która jest kluczowym pomysłem książki Scotta B. Smitha. Autorem zdjęć jest nominowany do Oscara i BAFTY Darius Khondji.

WASZE OPINIE

gbpsary

Bardzo słaby film, sztucznie zagrany przez psełdo aktorów. Szkoda czasu na takie filmy

Ola

Najgorszy film jaki ostatniio widziałam! Totalny chłam...

Franki

słaby, komedia -parodia , zal .
RUINY
reżyseria:
Australia/USA, 2008
Amy (Jena Malone) i Stacy (Laura Ramsey) są przyjaciółkami od lat. W towarzystwie Jeffa (Jonathan Tucker) i Erica (Shawn Ashmore) spędzają wymarzone wakacje w meksykańskim Cancun. Pod koniec pobytu poznają niemieckiego turystę Mathiasa (Joe Anderson) i jego greckiego kolegę Dimitria (Dimitri Baveas).
horror
RUINY
3,3 5 1 30