DreamWorks

PREMIERA

2006.03.18

CANAL+ PREMIUM

Rybki z ferajny

Shark Tale

USA, 2004

, ,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film animowany

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Oscar pracuje na myjni wielorybów, gdzie jest podrzędnym skrobaczem języków. Ma wiele długów i mieszka na samym dnie Rafy Koralowej. Niepozorne rozmiary nie przeszkadzają mu jednak w marzeniach o wielkiej sławie. Pewnego dnia jego pragnienia zdają się spełniać.

Na jego drodze staje pozornie groźny rekin Lenny wraz ze swoim bratem. Wskutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności na tego drugiego spada kotwica, choć w oczach innych ryb pokonuje go mały Oscar. Ponieważ Lenny zachowuje dyplomatyczne milczenie w tej kwestii, Oscar zyskuje upragnioną sławę. Obie ryby zaprzyjaźniają się, co jest tym łatwiejsze, że Lenny okazuje się wegetarianinem. O względy Oscara zabiegają liczne wielbicielki, a wśród nich femme fatale Rafy, piękna i sprytna Lola. Oscar ma w końcu wszystko o czym marzył: piękny apartament, pieniądze i sławę. Niestety jego popularność trwa krótko. Prawda wychodzi na jaw, gdy kochająca się w nim potajemnie śliczna Angie zostaje porwana. Aby ją uwolnić Oscar będzie musiał stawić czoła całej mafii rekinów, na której czele stoi ojciec Lenny'ego - bezwzględny Don Lino.

"Rybki z ferajny" to kolejna przebojowa animacja spod znaku wyróżnionego Oscarem "Shreka". W obu filmach w lekkim komediowym tonie twórcy bawią się gatunkami filmowymi, mitami pop-kultury i współczesną obyczajowością. W "Shreku" parodiowano świat baśni i legend; realizatorzy "Rybek z ferajny" postawili na kino gangsterskie w rodzaju "Ojca chrzestnego". Jeden z reżyserów ROB LETTERMAN określa film jako połączenie kina akcji i komedii romantycznej. Dla wytwórni DreamWorks Animation produkcja "Rybek z ferajny" była kolejnym przełomowym wydarzeniem - była to pierwsza animacja wykreowana dzięki nowoczesnej technice komputerowej w nowo powstałym studio Glendale i zarazem pierwszy tak nowoczesny film fabularny zrealizowany w 100% w Południowej Kalifornii. Przy trwającej prawie trzy lata produkcji pracowało 23 animatorów, którzy narysowali przeszło 40 tysięcy szkiców. W pracy tej pomocny był fakt, że rysownicy wiedzieli kto będzie dubbingował animowanych bohaterów, a trzeba przyznać, że realizatorzy zadbali o prawdziwie gwiazdorską obsadę.

W oryginalnej wersji językowej głosy podkładają takie sławy show biznesu, jak: Robert De Niro, Will Smith, Renée Zellweger, Angelina Jolie, Jack Black, Peter Falk oraz Martin Scorsese. W polskim dubbingu można usłyszeć natomiast takich celebrytów, jak Cezary Pazura, Joanna Trzepiecińska, Krzysztof Stelmaszyk i Monika Olejnik. Polską wersję językową przygotował duet: Bartosz Wierzbięta (dialogi) i Joanna Wizmur (reżyser dubbingu). Para pracowała wspólnie przy największych animowanych hitach, jak: "Uciekające kurczaki", "Shrek", "Potwory i spółka", "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra", "Rogate ranczo" czy "Madagaskar". Na ścieżce dźwiękowej filmu znalazły się m.in. przeboje Christiny Aguilery, Ziggy Marleya i Seana Paula oraz tytułowa piosenka wykonywana przez Willa Smitha.

Oprócz stworzenia wiarygodnych postaci ważna była też strona wizualna filmowego świata. Aby przekonująco oddać podwodną florę i faunę realizatorzy wertowali dziesiątki specjalistycznych katalogów oraz obejrzeli wiele dokumentów przyrodniczych. Autentyczne gatunki ryb czy podwodnych roślin zostały jednak odpowiednio zmodyfikowane przez rysowników na potrzeby filmu. Podwodne miasto z daleka przypomina autentyczną rafę koralową, ale podpływając bliżej widzimy już zwyczajną współczesną metropolię z wielkimi billboardami i sznurami samochodów. Oczywiście domostwa ryb są zbudowane z materiałów dostępnych pod wodą, takich jak piasek, muszelki czy porzucone przez ludzi śmieci.
"Rybki z ferajny" wyróżniono m.in. nominacjami do Oscara i Saturna w kategorii: najlepszy film animowany.

WASZE OPINIE

ewusia

Uwielbiam tą bajkę:D A text

Piotrek

Wprawdzie nic specjalnego, ale ogólnie mi się podobało i nie żałuję, że obejrzałem.

pablo1713

Film śmieszny ale nie jakiś wybitny ;] warto obejrzeć dla kilku scen :)
Rybki z ferajny
USA, 2004
Oscar pracuje na myjni wielorybów, gdzie jest podrzędnym skrobaczem języków. Ma wiele długów i mieszka na samym dnie Rafy Koralowej. Niepozorne rozmiary nie przeszkadzają mu jednak w marzeniach o wielkiej sławie. Pewnego dnia jego pragnienia zdają się spełniać.
film animowany
Rybki z ferajny
4,2 5 1 88