PREMIERA

2012.01.08

CANAL+ PREMIUM

Ryś i spółka

El lince perdido / The Mising Lynx

Hiszpania, 2008

,

obsada: , , , ,

gatunek: animowany/komedia familijna

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ryszard, sympatyczny ryś iberyjski z Doñana National Park, często wpada w kłopoty, ale nigdy nie opuszcza go pogoda ducha i poczucie humoru. Pasmo niefortunnych zdarzeń, w których uczestniczy sprawia, że często musi korzystać z pomocy strażników parku.

W ośrodku weterynaryjnym Ryszard przyjaźni się z kozą Beatą, jastrzębicą Olgą, kameleonem Leonem i kretem Krecikiem. Pewnego dnia w schronisku pojawia się młoda rysica Krysia. Niezdarnego Ryszarda już od pierwszego wejrzenia trafia strzała amora, ale niebawem czeka ich rozstanie - Krysia zostaje porwana przez myśliwego Warczaka. Mistrz intrygi i strzelectwa działa na zlecenie ekscentrycznego miliardera Noe, który gromadzi różnorodne gatunki zwierząt na odległej wyspie. Ryszard postanawia ratować ukochaną. Do ryzykownej akcji pod hasłem "Kryśka dla Ryśka" ochotniczo zgłaszają się jego przyjaciele. Razem z Ryszardem są zdecydowani stawić czoła podstępnemu Warczakowi, aby ukrócić jego niecne postępki. Poczynania grupy ratunkowej śledzi Krecik, zmuszony przez Noego do zdrady.

"Ryś i spółka" to widowiskowa animacja wyróżniona nagrodą Goya Hiszpańskiej Akademii Filmowej. Obraz jest pierwszym animowanym filmem wyprodukowanym w Hiszpanii przez Antonia Banderasa. Autorami scenariusza są Jose Enrique Manchuca oraz MANUEL SICILIA i RAUL GARCIA, którzy również film wyreżyserowali. Zabawne perypetie Rysia i jego przyjaciół nawiązują do najlepszych tradycji hollywoodzkiego kina familijnego spod znaku "Dżungli", "Madagaskaru" i "Gdzie jest Nemo". "Ryś i spółka" wyróżnia się techniczną perfekcją, pomysłowością i inteligentnym humorem. Początkowo niezdarny i pozbawiony pewności siebie ryś-nieudacznik z czasem zaczyna trzeźwo myśleć i nabiera odwagi. Przechodzi liczne próby i udowadnia, że potrafi sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nim życie. Pomagają mu przyjaciele. Koza Beata jest bystra i specjalizuje się w ciętych ripostach, brawurą i apetytem na przygody obdzieliłaby całe stado Koziołków Matołków. Jastrzębica Olga jest łagodna i pogodna, ale kiedy ktoś jej zajdzie za pierze, potrafi pokazać szpony. Kameleon Leon cierpi na manię prześladowczą, mimo iż przyjaciele uważają go za ciamajdę, to prawdziwy transformer świata zwierzaków. Kret Krecik w życiu i ryciu jest pracowity i nieustępliwy, zawsze się czegoś dokopie. Działa głównie w podziemiu jako agent specjalny o pseudonimie "Wkręcik". Głównym czarnym charakterem jest myśliwy, a właściwie kłusownik, złowrogi Warczak. On i jego najemnicy działają na zlecenie ekscentrycznego, bogatego starca, który obserwując zagrożenie, jakie dla dzikich zwierząt stwarza współczesny świat, postanowił złapać po parze z każdego gatunku i nowoczesnym statkiem przewieźć na odległą wyspę. Do realizacji zadania zatrudnił jednak niewłaściwą osobę.

Przy realizacji filmu została wykorzystana metoda cieniowania powierzchni przestrzennych, tzw. "ambitne occlusion", dzięki czemu sceny są skąpane w delikatnym, realistycznym świetle przypominającym rozproszony blask słońca Hiszpanii. W polskiej wersji językowej postaciom głosu użyczyli m.in. popularny strongman Mariusz Pudzianowski oraz znana podróżniczka, pisarka i prezenterka Radia Zet - Beata Pawlikowska, dla której jest to dubbingowy debiut. Muzykę do filmu skomponował Sergio De La Puente.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

gonia1708

Bardzo bardzo słabiutka bajka - nie ma zachwytu :(((

lukaszk13

Ten film potwierdza, że europejskie animacje to przeważnie kaszany. Fabuła słaba i przewidywalna, dubbing do niczego (oprócz Hycnara), było parę śmiesznych momentów, ale to za mało. 3/10.
Ryś i spółka
Hiszpania, 2008
Ryszard, sympatyczny ryś iberyjski z Doñana National Park, często wpada w kłopoty, ale nigdy nie opuszcza go pogoda ducha i poczucie humoru. Pasmo niefortunnych zdarzeń, w których uczestniczy sprawia, że często musi korzystać z pomocy strażników parku.
animowany/komedia familijna
Ryś i spółka
3,5 5 1 22