PREMIERA

2013.07.10

CANAL+ PREMIUM

Ryszard II

The Hollow Crown - Richard II

Wlk. Brytania, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat historyczny

Ocena filmu

0.00

Opis

Młody i próżny król Anglii Ryszard II (Ben Wishaw) musi rozstrzygnąć spór pomiędzy kuzynem, Henrykiem Bolingbroke'iem (Rory Kinnear), księciem Hereford a Thomasem de Mowbrayem (James Purefoy), pierwszym księciem Norfolk, którzy wzajemnie oskarżają się o zdradę.

Henryk był w dzieciństwie bliskim przyjacielem Ryszarda, ale dziś nie znajduje się już w jego łaskach. Król zarządza pojedynek, który odwołuje zanim książęta skrzyżują miecze, po czym obu skazuje na wygnanie. Podczas wizyty Ryszarda II u umierającego Jana z Gandawy (Patrick Stewart), ojca Henryka Bolingbroke'a, dochodzi do emocjonalnej wymiany zdań, w której Jan poucza władcę. Urażony Ryszard zagarnia majątek Jana i jego ziemie. Odmawia zwrócenia dziedzictwa Henrykowi, który wspierany przez sojuszników, m.in. hrabiów Northumberland (David Morrissey) i Westmorland (James Laurenson), powraca z wygnania do kraju, aby odebrać Ryszardowi nie tylko swoje ziemie i majątek, ale także koronę.

"The Hollow Crown" to kolejny zrealizowany z rozmachem miniserial BBC, tym razem nawiązujący i do wielkiej historii angielskiej korony, i do najsłynniejszego przedstawiciela angielskiej literatury Williama Szekspira. Serial jest bowiem ekranizacją tzw. drugiej tetralogii Szekspira, czyli cyklu czterech kronik o losach trzech angielskich władców (część II i III poświęcona jest Henrykowi IV). Odcinek pierwszy, który miał w Wielkiej Brytanii najwyższą oglądalność z całej serii, opowiada o panowaniu króla Ryszarda II. W serialu wciela się w niego doskonały Ben Wishow, znany przede wszystkim z brawurowej głównej roli w "Pachnidle: Historii mordercy" Toma Tykwera czy w "Jaśniejszej od gwiazd" Jane Campion. Partnerował mu - jak to bywa w angielskich produkcjach telewizyjnych z najwyższej półki - zespół aktorskich gwiazd. Jana z Gandawy zagrał sam Patrick Stewart, znany przede wszystkim jako kapitan Jean-Luc Picard z serialu "Star Trek", ale ostatnio popularny również dzięki roli profesora Xaviera z serii blockbusterów "X-Men". W Northumberlanda wcielił się David Morrissey, znany między innymi z drugiej części "Nagiego instynktu" z Sharon Stone. W obsadzie znaleźli się również wybitni aktorzy teatralni, m.in. Richard Bremmer i David Bradley, których szeroka publiczność zna z "Harry'ego Pottera". Bremmer to Ten, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać z filmu "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", a Bradley - woźny Argus Filch ze wszystkich części sagi. W Henryka, który stanie się bohaterem dwóch kolejnych ekranizacji wcielił się Rory Kinnear, a w jego adwersarza James Purefoy, który ostatnio stworzył chwaloną przez krytyków kreację seryjnego mordercy Joego Carrolla w nadawanym w CANAL+ Film serialu "The Following". "Ryszarda II" wyreżyserował RUPERT GOOLD, doświadczony angielski reżyser teatralny, który wielokrotnie mierzył się z Szekspirem na deskach teatru. W kinie Goold jest właściwie debiutantem, choć doświadczonym już na planie muzycznej serii "Great Performances", w której udział wzięły największe gwiazdy światowych estrad muzycznych.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
Ryszard II
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2012
Młody i próżny król Anglii Ryszard II (Ben Wishaw) musi rozstrzygnąć spór pomiędzy kuzynem, Henrykiem Bolingbroke'iem (Rory Kinnear), księciem Hereford a Thomasem de Mowbrayem (James Purefoy), pierwszym księciem Norfolk, którzy wzajemnie oskarżają się o zdradę.
dramat historyczny
Ryszard II
4,7 5 1 14