PREMIERA

2012.03.24

CANAL+ PREMIUM

Ryzykantka

The Whistleblower

Niemcy/Kanada, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat sensacyjny

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wstrząsające zderzenie ze światem handlu kobietami w powojennej Bośni. "Ryzykantka" to oparty na faktach film z fantastyczną rolą Rachel Weisz. Autorem muzyki jest Mychael Danna, uhonorowany Oscarem za ścieżkę dźwiękową do "Życia Pi" Anga Lee.

Jest rok 1999. Młoda, ale doświadczona już policjantka, Kathy Bolkovac (Rachel Weisz) stara się o przeniesienie na posterunek w Dalton. Chce być bliżej córki, która wraz ojcem, byłym mężem Kathy, przeprowadza się właśnie do tego miasta. Zamiast przeniesienia policjantka otrzymuje propozycję świetnie płatnego wyjazdu do Bośni, w roli obserwatorki z ramienia ONZ. Na miejscu przekonuje się, z jaką pobłażliwością miejscowe władze traktują przemoc wobec kobiet. Zaczyna działać, czym zwraca na siebie uwagę komisarz ds. praw człowieka, Madeleine Rees (Vanessa Redgrave). Prędko otrzymuje awans, a w trakcie rutynowych działań wpada na trop handlu kobietami na przerażającą wręcz skalę.

"Wiem, gdzie znaleźć najlepsze dwunastolatki" - to były jedne z pierwszych słów, jakie Kathryn Bolkovac, policjantka z Nebraski, usłyszała podczas swojej misji w Bośni. Przerażona degrengoladą moralną oraz tym, że klientami seksualnych niewolnic byli koledzy z pracy, zatrudnieni, by przywracać normalność w powojennym świecie, postanowiła działać.

Film "Ryzykantka" powstał w ścisłej współpracy z Kathryn Bolkovac, pierwowzorem postaci granej przez Rachel Weisz. Rolę zaproponowano aktorce już w 2005 r., ale Weisz, która spodziewała się wtedy dziecka, uznała, że to zbyt trudna rola, by podjąć się jej w ciąży. Gdy po kilku latach ponownie rozważano realizację projektu, laureatka Oscara za rolę w "Wiernym ogrodniku" Fernando Meirellesa, nie zawahała się. Efekt okazał się znakomity.

"Ryzykantka" jest debiutem Kanadyjki, LARYSY KONDRACKI,która zrealizowała kilka odcinków dobrze ocenianego serialu "Copper" oraz "Rogue", (premiera zapowiadana jest na 2013 r.). Autorem muzyki do filmu "Ryzykantka" jest Mychael Danna, który 24 lutego 2013 roku odebrał w Los Angeles statuetkę Oscara za ścieżkę dźwiękową do "Życia Pi" w reżyserii Anga Lee.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

gonia1708

Film bardzo dobry ale bardzo bardzo okrutny jak najbardziej realny i prawdziwy !

zalogowany

Film powstał po to, by zwrócić uwagę opinii publicznej na pewne wstrząsające zjawiska. Został starannie zrealizowany, otrzymał atrakcyjną sensacyjną formę, ma dobrą obsadę. Mimo to nie przebił się do publiczności. W rzadko którym kraju pojawił się w kinach, jakby dystrybutorzy z góry przesądzili, że nikt tego nie zechce oglądać. Bo po co ktoś miałby zakłócać sobie spokojny sen takimi problemami. Przecież i tak wszyscy wiedzą, że międzynarodowe akcje pomocowe, zwłaszcza pod patronatem rządowym, to tylko przykrywka i okazja do zarobienia wielkich pieniędzy. A te "wojenne dziwki" to przecież normalne, zdrowe prawo wojny. Kto by się zresztą przejmował jakimiś ukraińskimi laluniami - same sobie winne, bo głupie. No a poza tym film zrealizowała kobieta, więc musi być tendencyjny.
Jestem jak najbardziej ZA takimi filmami, choć oczywiście wolałbym, żeby nie musiały powstawać.

pedro

Film oparty na faktach. Młoda policjantka na tropie handlarzy ludźmi w powojennej Bośni. W znęcanie się nad kobietami (bo prostytucja to tylko jeden z elementów działalności gangów) wplątani są żołnierze (także amerykańscy) i ludzie z organizacji rządowych i instytucji międzynarodowych.
Czy uda się uratować niewinne kobiety? Film dobrze opowiedziany, z wieloma drastycznymi scenami (dla mnie zbyt mocne). Jednak wiem ze taka była (a może jeszcze jest) rzeczywistość. Zakończenie filmu wiele mówi nt sprawiedliwości i działań organizacji praw człowieka. Warto zobaczyć.
Ryzykantka
reżyseria:
Niemcy/Kanada, 2010
Wstrząsające zderzenie ze światem handlu kobietami w powojennej Bośni. "Ryzykantka" to oparty na faktach film z fantastyczną rolą Rachel Weisz. Autorem muzyki jest Mychael Danna, uhonorowany Oscarem za ścieżkę dźwiękową do "Życia Pi" Anga Lee.
dramat sensacyjny
Ryzykantka
4,3 5 1 49