PREMIERA

2007.05.01

CANAL+ PREMIUM

RZEŹNIA NR 1

Polska, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 69 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wyludniona, polska prowincja. Krzysztof (Krzysztof Zych) i Gąsior (Krzysztof Boczkowski) przesiadują z butelką piwa pod miejscowym sklepem.

Za ladą stoi atrakcyjna Magda (Magdalena Kielar), którą Krzysztof nieustannie próbuje poderwać. Jego nienawiść budzi niejaki Wojciechowski (Wojciech Mecwaldowski), pracownik tutejszej masarni, której właścicielem jest biznesmen Adam Kisała (Andrzej Gałła). Krzysztof nie lubi też syna Kisały, aroganckiego Artura (Łukasz Garlicki), który szpanuje we wsi drogim samochodem i dziewczyną Anitą (Aleksandra Kisio). Sfrustrowany Krzysztof, aby zaimponować Magdzie, postanawia ukraść samochód Artura. Tymczasem córka Kisały, rozpieszczona Karolina (Olga Frycz) planuje weekendowy wyjazd ze swoim chłopakiem i namawia ojca, na pożyczenie auta. Drogi wszystkich bohaterów przecinają się, a wreszcie spotykają się w zaskakującym finale.

"Rzeźnia nr 1" to film jednego z najbardziej znanych polskich twórców offowych, DOMINIKA MATWIEJCZYKA, twórcy m.in. wielokrotnie nagradzanej "Krwi z nosa" (2004) i "Krótkiej histerii czasu" (2006) z Maciejem Damięckim i Kamilą Baar. Matwiejczyk kręceniem filmów zajął się z nudów - podobny sposób na zabicie czasu znalazł też jego brat, Piotr Matwiejczyk, reżyser m.in. "Wstydu" (2006), którego nagrodzenie na festiwalu we Wrocławiu wywołało oburzenie publiczność. Autor "Rzeźni nr 1" zabawę w kino zaczynał od parodiowania amerykańskich superprodukcji. Później coraz częściej eksperymentował z formą, szukał nowego filmowego języka, posługiwał się filmowymi cytatami i schematami fabularnymi. Jednocześnie pełnił funkcję operatora i asystenta realizatora przy nagrywanych w jego rodzinnym Wrocławiu reality show ("Dwa światy" czy "Bar"). Choć oficjalnie nie związał się zawodowo z branżą filmową, w jego obrazach coraz częściej zobaczyć można profesjonalnych aktorów.

W "Rzeźni nr 1", obok znanych z "Krwi z nosa" Krzysztofa Zycha i Krzysztofa Boczkowskiego (serial "Fala zbrodni"), zagrali także Łukasz Garlicki ("Warszawa", "Bellissima", "Reich, "Sfora"), Aleksandra Kisio, pamiętna Księżniczka z "Ediego" Piotra Trzaskalskiego, Andrzej Gałła, czyli właściciel karczmy "Hubertus" z serialu "Stacyjka" i Olga Frycz, córka Jana Frycza, która na koncie ma role w takich filmach, jak "Boże skrawki" Jurka Bogajewicza, "Gry uliczne" Krzysztofa Krauze czy pokazywane w Cannes "Z odzysku" Sławomira Fabickiego.
RZEŹNIA NR 1
Polska, 2006
Wyludniona, polska prowincja. Krzysztof (Krzysztof Zych) i Gąsior (Krzysztof Boczkowski) przesiadują z butelką piwa pod miejscowym sklepem.
dramat obyczajowy
RZEŹNIA NR 1
4,0 5 1 27