PREMIERA

2007.06.14

CANAL+ PREMIUM

RZEŹNIA NR 5

Slaughterhouse-Five

USA, 1972

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: komediodramat

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Billy Pilgrim (Michael Sacks) to przeciętny amerykański mieszczanin. Ma otyłą, wiecznie odchudzającą się żonę, dwójkę dzieci, z którymi nie umie nawiązać kontaktu i ciepłą posadę optyka. Ale jest coś, co odróżnia go od innych - Billy utknął w czasie.

Wszystkie zdarzenia przeżywa w zakłóconej, nielinearnej kolejności, często zna koniec jakiejś sytuacji albo przeżywa ją na nowo w odwróconym porządku. W jednym momencie znajduje się na planecie Tralfamadoria w międzygalaktycznym reality show z gwiazdką porno, a za chwilę na tyłach niemieckiego frontu podczas II wojny światowej. Najsilniejszym doświadczeniem Billy'ego jest bombardowanie Drezna w 1945 roku, które przeżył jako jeniec wojenny przetrzymywany w tytułowej rzeźni nr 5. I właśnie wokół tego zdarzenia obraca się życie Billy'ego, zawieszone miedzy rzeczywistością, marzeniami i snem.

Kurt Vonnegut, mimo że jego książki uchodzą za nieprzekładalne na język filmowy, nie tylko chętnie przystawał na wszelkie propozycje ekranizacji, ale wręcz sam do nich zachęcał. Wystąpił nawet jako aktor w adaptacji swojej powieści "Matka Noc" Keitha Gordona. Mimo to "Rzeźnia numer 5, czyli Krucjata dziecięca, czyli Obowiązkowy taniec ze śmiercią" - najgłośniejsza powieść autora - długo nie mogła doczekać się sfilmowania. Wreszcie podjął się tego GEORGE ROY HILL, reżyser który w czasie powstania obrazu święcił swoje największe sukcesy - 3 lata wcześniej odebrał bowiem 4 Oscary za western "Butch Cassidy i Sundance Kid", a rok po realizacji "Rzeźni..." jego "Żądło" miało otrzymać ich aż 7. I choć "Rzeźnię nr 5" uhonorowano "jedynie" Specjalną Nagrodą Jury w Cannes, jest to bez wątpienia jedna z lepszych adaptacji prozy Vonneguta. "Rzeźnia nr 5" uważana jest za jeden z ważniejszych manifestów antywojennych. Oparta na osobistych przeżyciach zmarłego kilka miesięcy temu Vonneguta (pisarz jako jeden z nielicznych przeżył bombardowanie Drezna w 1945 roku) ukazuje absurd wojny i stawia istotne pytanie w dyskusji polityków i historyków na temat tego, czy bombardowanie Drezna, w którym zginęły tysiące niemieckich cywili było uzasadnione. Wśród największych atutów filmu Hilla należy wymienić kreację głównego bohatera. Michael Sacks w bezpretensjonalny sposób zagrał człowieka, który uciekając w apatię unosi się ponad absurd życia. Film fascynuje też doskonałą muzyką, skomponowaną przez jednego z najoryginalniejszych artystów XX wieku, wybitnego interpretatora Bacha, pianistę, eseistę i socjologa, Glenna Goulda.

WASZE OPINIE

Jesse

Słabo pamiętam ten film, ale z dwa lata po seansie czytałem powieść Vonneguta i wiem, że do stylu i klimatu książki filmowi wiele brakuje. Nie jest zły, sugestywnie oddaje klimat wojny, jest jakiś pomysł, wizualnie także nie ma się do czego przyczepić. Ale surrealny, dziwny duch Vonneguta, wspaniały język, fantazja będąca ucieczką od wojennej traumy... tej całej realnej magii film nie ma. Zdecydowanie polecam lekturę, to jest naprawdę niezapomniane przeżycie. Ale na spełnioną adaptację Vonneguta wciąż czekam. Da się to zrobić? Skoro udaje się przełożyć komiksy Millera, to chyba tak. Ale nie tym razem.
RZEŹNIA NR 5
reżyseria:
USA, 1972
Billy Pilgrim (Michael Sacks) to przeciętny amerykański mieszczanin. Ma otyłą, wiecznie odchudzającą się żonę, dwójkę dzieci, z którymi nie umie nawiązać kontaktu i ciepłą posadę optyka. Ale jest coś, co odróżnia go od innych - Billy utknął w czasie.
komediodramat
RZEŹNIA NR 5
4,1 5 1 7