PREMIERA

2006.08.15

CANAL+ PREMIUM

RZYMSKA OPOWIEŚĆ

Besieged

Włochy/Wlk. Brytania, 1998

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W wielkiej starej posiadłości w centrum Rzymu żyje obok siebie dwoje zupełnie różnych ludzi. On, Jason Kinsky (David Thewlis), jest zamkniętym w sobie, ekscentrycznym pianistą, który najchętniej spędza czas w towarzystwie muzyki Bacha, Mozarta i Griega. Ona to Afrykanka Shandurai (Thandie Newton), która we Włoszech schroniła się przed reżimem panującym w jej rodzinnej Kenii.

Shandurai, która w zamian za dach nad głową, sprząta dom Kinsky'ego, w ojczyźnie zostawiła męża, aresztowanego tuż przed jej ucieczką przez władze. Teraz całkowicie poświęciła się medycznym studiom na rzymskim uniwersytecie. Pełna radości życia i nadziei Afrykanka zaczyna coraz bardziej intrygować Kinsky'ego, który wkrótce nie umie już ukryć swojego zafascynowania egzotyczną kobietą. Wreszcie wyznaje jej miłość. Shandurai obiecuje odwzajemnić jego uczucie, jednak pod pewnym warunkiem, który okaże się dla Kinsky'ego wielką próbą człowieczeństwa.

BERNARDO BERTOLUCCI zrealizował "Rzymską opowieść" na zamówienie włoskiej telewizji, jednak film w wielu krajach - również w Polsce - trafił do dystrybucji kinowej. Czasem traktuje się go jako zapowiedź o pięć lat późniejszych "Marzycieli", ale wielu krytyków widziało też w filmie Bertolucciego wskazówkę dla konsumpcyjnego Zachodu, który zagubiony sens mógłby odnaleźć poprzez zbliżenie się z tzw. Trzecim Światem. Główne role w swoim filmie włoski reżyser powierzył Brytyjczykowi Davidowi Thewlisowi i pochodzącej z Zambii Thandie Newton. Thewlis, który szerokiej publiczności znany jest zwłaszcza jako profesor Remus J. Lupin z filmów o Harrym Potterze, ma na koncie m.in. główną nagrodę aktorską w Cannes za rolę w "Nagich" (1993) Mike'a Leigh. Ostatnio można go też było zobaczyć w "Królestwie niebieskim", "Nagim instynkcie 2" i "Omenie", a wkrótce do polskich kin wejdzie złożony z wielu krótkich nowel film "Wszystkie niewidzialne dzieci" w reżyserii m.in. Emira Kusturicy, Spike'a Lee i Ridleya Scotta, w którym Thewlis zagra jedną z głównych ról. Thandie Newton, która wcieliła się w postać Shandurai, popularność zyskała m.in. dzięki nagrodzonej BAFTĄ roli w "Mieście gniewu" Paula Haggisa, uznanym przez Amerykańską Akademię za najlepszy film 2005 roku. Aktorka ma też m.in. na koncie role w serialu "Ostry dyżur" i superprodukcjach "Mission: Impossible II" (2000) oraz "Kroniki Riddicka" (2004).BERNARDO BERTOLUCCI

Urodził się w Parmie w 1941 roku jako syn poety Attilia Bertolucciego. Od dziecka uczestniczył w życiu artystycznym Włoch - ojciec bardzo wcześnie zaczął zabierać go na pokazy filmowe i wieczory literackie. Swoje dwa pierwsze filmy krótkometrażowe nakręcił już w wieku 15 lat, ale podczas studiów w Rzymie uznano go za dobrze zapowiadającego się... poetę. Jego zbiorek "W poszukiwaniu tajemnicy" zdobył nawet Premio Vereggio, jedną z najważniejszych włoskich nagród literackich.

Jeszcze na studiach Bertolucci poznał Paolo Pasoliniego i pod jego wpływem coraz żywiej interesował się kinem. W 1961 roku został asystentem Pasoliniego przy filmie "Włóczykij" (1961), a rok później porzucił studia i nakręcił swój debiutancki obraz "La commare secca". Jego następny film "Przed rewolucją" (1964) trafił już natomiast na festiwal w Cannes, a muzykę do niego skomponował sam Ennio Morricone.

W "Przed rewolucją" Bertolucci zaznaczył wyraźnie swoją fascynację francuską Nową Falą i niechęć do stylistyki kina włoskiego. Rodzima publiczność i krytyka nie pozostały mu zresztą dłużne - przez bardzo długi czas filmy Bertolucciego znacznie wyżej cenione były we Francji i Wielkiej Brytanii, niż we Włoszech.

W latach 60. reżyser ujawnił swoje lewicowe poglądy (m.in. w dwugodzinnym dokumencie o ekspansji włoskiego przemysłu naftowego i nakręconym w stylu Godarda "Partnerze"). Zdobył również uznanie jako scenarzysta - napisał scenariusze m.in. do spaghetti westernu "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" (1968) Sergia Leone i "Ballata da un miliardo" (1967 Gianniego Pucciniego.

Na początku lat 70. Bertolucci nakręcił natomiast dwa filmy, które są uważane za moment krystalizacji jego autorskiego stylu i odejścia od Nowej Fali. Pierwszy, oparty na opowiadaniu Jorge Luisa Borgesa thriller "Strategia pająka" (1970) przeszedł bez większego echa, drugi - nakręcony w tym samym roku "Konformista" - otrzymał nominację do Oscara, dwie dodatkowe nagrody w Berlinie (w tym nagrodę dziennikarzy) i nominację do Złotego Globu. W obu tych produkcjach reżyser współpracował z wybitnym operatorem Vittorio Storaro, znanym z radykalnych teorii na temat dominacji obrazu, znaczeniowej roli barwy i kompozycji, co też stało się wkrótce znakiem rozpoznawczym filmów Bertolucciego - urodzonego estety i wielbiciela sztuk pięknych.

Storaro współpracował również przy jednym z najsłynniejszych obrazów Bertolucciego, kontrowersyjnym "Ostatnim tangu w Paryżu" (1972), które wzbudziło obyczajowy skandal ze względu na śmiałe jak na tamte czasy sceny erotyczne i zdobyło dla włoskiego reżysera drugą nominację do Oscara. Film z Marlonem Brando i Marią Schneider w rolach głównych w wielu krajach spotkał się z ostrymi cięciami cenzury, a w samych Włoszech przez jakiś czas w ogóle nie został dopuszczony na ekrany. Aura sensacji przysłoniła prawdziwy sens tej opowieści o zagubieniu i samotności w świecie, gdzie nieskrępowanie i pozorna wolność oznaczają pustkę i życie bez wartości.

Bertolucci coraz gorzej czuł się w rodzinnych Włoszech. Jego filmy były tam często lekceważone, a on sam borykał się z opinią demoralizatora i skandalisty. Wreszcie postanowił opuścić ojczyznę. "Wyjechałem z kraju na początku lat 80., które nazywam strasznymi latami 80. z powodu panującej tam wtedy korupcji i związanego z nią wszechobecnego cynizmu. Mogę kręcić tylko w miejscu, które kocham i które jest dla mnie natchnieniem. Z pewnością nie były takim miejscem w owym czasie Włochy i dlatego je opuściłem. Pojechałem tak daleko, jak się tylko dało - do Chin, Nepalu, Malezji, na Saharę" - mówił wiele lat później podczas wizyty w Warszawie, gdzie przyjechał promować swój obraz "Ukryte pragnienia", jak sam mówi - ulubiony film jego ojca.

"Ukryte pragnienia" to pierwszy od wielu lat film Bertolucciego nakręcony we Włoszech. Jego słynna "orientalna trylogia", którą rozpoczął nagrodzony dwoma Oscarami, BAFTĄ, Złotym Globem i Europejską Nagrodą Filmową "Ostatni cesarz" (1987) powstawała głównie w Wielkiej Brytanii i we Francji. Składające się na nią "Pod osłoną nieba" (1990) i "Mały Budda" (1993) przyniosły reżyserowi zarówno sukces artystyczny, jak i komercyjny - ostatni z nich w samych Stanach Zjednoczonych przyniósł blisko 5 milionów dolarów zysku.

Znacznie gorzej przyjęty został jeden z ostatnich filmów Bertolucciego "Marzyciele" (2003), uznany przez krytyków za przeestetyzowany i chłodny. Rozczarowany reżyser na cztery lata wycofał się z kina. Obecnie zapowiadany jest jego wielki powrót. Ma nim być opowiadający o terroryzmie film "Bel canto" zaplanowany na 2007 rok. Jego akcja rozgrywać się będzie w fikcyjnym państwie Ameryki Południowej, a scenariusz powstanie na podstawie powieści amerykańskiej pisarki Ann Patchett.

WASZE OPINIE

mikiii

Pięknie porusza się jej ciało w oczekiwaniu marzenia gdzie dzwięki obiecują dotyk. Czy uchronią się się banałem egzystencji.
RZYMSKA OPOWIEŚĆ
Włochy/Wlk. Brytania, 1998
W wielkiej starej posiadłości w centrum Rzymu żyje obok siebie dwoje zupełnie różnych ludzi. On, Jason Kinsky (David Thewlis), jest zamkniętym w sobie, ekscentrycznym pianistą, który najchętniej spędza czas w towarzystwie muzyki Bacha, Mozarta i Griega. Ona to Afrykanka Shandurai (Thandie Newton), która we Włoszech schroniła się przed reżimem panującym w jej rodzinnej Kenii.
dramat
RZYMSKA OPOWIEŚĆ
4,1 5 1 13