Universal

PREMIERA

2013.04.14

CANAL+ PREMIUM

2013.06.09

CANAL+1

Safe House

USA/RPA 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

Opis

Tobin Frost (Denzel Washington) jest nazywany największym zdrajcą w dziejach CIA. Były oficer operacyjny, a obecnie międzynarodowy przestępca wpada w ręce amerykańskich agentów podczas pewnej transakcji odbywającej się w RPA.

Odstawiony do miejscowej kryjówki, ma zostać przesłuchany przez doświadczonego Daniela Kiefera (Robert Patrick). Placówkę atakuje jednak gang bezwzględnych najemników, którzy zabijają Kiefera i jego ludzi. Z życiem uchodzi jedynie młody funkcjonariusz CIA Matt Weston (Ryan Reynolds) i wraz z Frostem ucieka z miejsca zdarzenia. Moralność i idealizm agenta zostają wystawione na ciężką. Wspólnie z Frostem przetrwać i dowiedzieć się, kto stoi za zamachem.

Połączenie "Zakładnika", "Tożsamości Bourne'a" i "Trzy dni kondora" - takich porównań używali krytycy, piszący o "Safe House" w reżyserii szwedzkiego filmowca chilijskiego pochodzenia, DANIELA ESPINOSY ("Poza miłością", "Szybki cash"). "Podobało mi się szybkie tempo historii i to, że była utrzymana niemalże w duchu klasycznych filmów kowbojskich" - mówił Espinoza o scenariuszu autorstwa Davida Guggenheima ("12 godzin"). - "To trochę taka odwrotność "Bez przebaczenia" - mamy rutyniarza, który zszedł na manowce oraz młodego chłopaka, który wierzy, że uda mu się zachować moralność. W tym świecie są jednak pewne zasady i ten starszy bohater dostrzega siebie w chłopaku". Espinosa, chociaż nie miał doświadczeń w wielkich hollywoodzkich superprodukcjach, zdołał odnaleźć się na planie "Safe House". - "To coś wielkiego, naprawdę wielkiego. Ale największą różnicą jest dla mnie odległość między parkingiem a planem" - przyznawał rozbawiony. - "Wcześniej miałem do pokonania najwyżej pół metra".

W pełnym akcji i napięcia thrillerze błyszczą aktorsko: dwukrotny zdobywca Oscara Denzel Washington ("Dzień próby", "American Gangster"), Ryan Reynolds ("Amityville", "Green Lantern"), Robert Patrick ("Terminator 2 - Dzień sądu", "Sztandar chwały") i Vera Farmiga ("Infiltracja", "Chłopiec w pasiastej piżamie").

W pierwszy weekend wyświetlania "Safe House" było najchętniej oglądanym filmem w USA, zarabiając blisko 30 milionów dolarów. Łącznie zyski filmu wyniosły ponad 200 milionów, a sukcesom kasowym towarzyszyły bardzo pozytywne recenzje. "Nie skłamię przyznając, że film zaintrygował mnie swoją czystą, niekłamaną energią" - pisał Colin Covert na łamach "Minneapolis Star Tribune", podczas gdy Jason Best z serwisu Movie Talk stwierdzał: "To obłędnie szybki thriller akcji, w którym pościgi, strzelaniny i walka wręcz rozgrywają się przed oczami widza w wyścigowym tempie".

WASZE OPINIE

Pio

Dobra zwinna szybka akcja i na koniec powrót do ukochanej. Typowa hollywodzka
produkcja ale właśnie za to je lubię. Przy Safe house nie nudziłem sie. Polecam

lukaszk13

Zgadzam się z @rass. Filmem troszeczkę się zawiodłem, ponieważ lubię kino komercyjne, więc po
zajawce liczyłem na dużo efektów, strzelanin, wybuchów. Trochę tego było, ale film mnie kompletnie
nie wciągnął, fabuła naciągana na maxa. Daję 6/10, bo z nudów obejrzeć można.

rass

Ten film przeleci przez was jak cienka maślanka. Parę tygodni temu widziałem, a już pamiętam tylko tyle, ze już go nie chcę sobie przypominać...
nielojalni agenci, ci z góry kręcący własne lody i ten sprawiedliwy co to musi uchronić swe życie.
Ba, jeszcze wykonać zadanie... pestka.
Safe House
reżyseria:
USA/RPA 2012
Tobin Frost (Denzel Washington) jest nazywany największym zdrajcą w dziejach CIA. Były oficer operacyjny, a obecnie międzynarodowy przestępca wpada w ręce amerykańskich agentów podczas pewnej transakcji odbywającej się w RPA.
film sensacyjny
Safe House