PREMIERA

2010.12.25

CANAL+ PREMIUM

Saga "Zmierzch": Księżyc w nowiu

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat/fantasy

Ocena filmu

0.00

Opis

W dniu 18. urodzin Bella Swan (Kristen Stewart) nie jest w nastroju do świętowania. Dziewczyna nie może pogodzić się z faktem, że się zestarzeje.

Tym samym oddala się od swojego chłopaka Edwarda Cullena (Robert Pattinson), który jako wampir fizycznie zawsze pozostanie młody. Zgadza się jednak przyjść na przyjęcie zorganizowane przez Cullenów. W czasie urodzinowej imprezy Bella niechcący rozcina sobie palec. Na widok krwi jeden z członków rodziny wampirów, Jasper (Jackson Rathbone), nie wytrzymuje i atakuje dziewczynę. Edward w porę zażegnuje niebezpieczeństwo, ale postanawia nie narażać więcej ukochanej. Dla jej dobra decyduje się opuścić Forks, a przed wyjazdem mówi dziewczynie, że już jej nie kocha. Bella jest załamana. Popada na długie miesiące w depresję. Pomaga jej dojść do siebie przyjaźń z Indianinem Jacobem Blackiem (Taylor Lautner), który zakochuje się w Belli, trzymając w sekrecie swoją największą tajemnicę.

Ekranizacja drugiej części sagi amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer była skazana na sukces. Ewentualne wątpliwości producentów musiały ustąpić, gdy otwierający serię "Zmierzch" już w pierwszym weekendzie wyświetlania przyniósł zyski dwukrotnie przewyższające koszty produkcji. Studio Summit Entertainment w najśmielszych prognozach nie przewidziało, że łączne wpływy z 3 dotychczas zrealizowanych ekranizacji zbliżą się do dwóch miliardów dolarów. Fenomen 4-tomowej sagi autorstwa Stephenie Meyer ("Zmierzch", "Księżyc w nowiu", "Zaćmienie", "Przed świtem") porównuje się do tego, jaki wywołały powieści J.K. Rowling o Harrym Potterze. Tymczasem Meyer utrzymuje, że impulsem do powstania książki był po prostu sen. "Nie myślałam o pisaniu książki, chciałam po prostu zobaczyć, co się zdarzyło potem" - mówiła autorka, która wcześniej nie zajmowała się pisarstwem.

Nie chcąc zmieniać ekipy, która zapewniła wysokie zyski z ekranizacji "Zmierzchu", producenci zamierzali kontynuować współpracę z jego reżyserką Catherine Hardwicke. Gdy okazało się to jednak niemożliwe, zdecydowano się na powierzenie reżyserii drugiej części CHRISOWI WEITZOWI. Reżyser widowiskowej produkcji fantasy "Złoty kompas" zdawał sobie sprawę, że na jego barkach spoczywa olbrzymia odpowiedzialność. W specjalnym oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej filmu zapewnił fanów serii, że postara się ich nie zawieść i dochowa wierności oryginałowi. Scenarzystka Melissa Rosenberg ("Step Up - Taniec zmysłów", seriale: "Ich pięcioro", "Życie na fali") miała przed sobą trudne zadanie, bo w "Księżycu w nowiu" przez długi czas nieobecna jest postać Edwarda, a przecież wcielający się w jego rolę Robert Pattinson zdążył stać się ulubieńcem milionów fanów. Chcąc pozostać wierną książce i jednocześnie sprostać oczekiwaniom widzów zdecydowała, że Bella nie tylko usłyszy w halucynacjach głos ukochanego, jak w książce, ale również go zobaczy. Tymczasem postacią, która często pojawia się tym razem na ekranie jest Jacob, nowy przyjaciel Belli. Wcielający się w wilkołaka Taylor Lautner ("Rekin i Lava - Przygoda w 3D", "Fałszywa dwunastka II") do ostatniej chwili nie był pewien angażu do filmu. By okazać się odpowiednim kandydatem zapamiętale ćwiczył na siłowni, budując odpowiednią muskulaturę.

Autorem zdjęć do filmu kręconego w kanadyjskim Vancouver i malowniczych plenerach włoskiej Toskanii jest hiszpański operator Javier Aguirresarobe. Twórca wysmakowanych zdjęć do "Porozmawiaj z nią" i "W stronę morza" zgodnie z wolą reżysera zrezygnował w dominujących w "Zmierzchu" chłodnych barw na rzecz znacznie cieplejszej i kolorowej palety. Amerykańska premiera filmu odbyła się 17 listopada 2009, kiedy księżyc znajdował się w nowiu.

WASZE OPINIE

mania155

jestem największą fanką w swoim mieście !!!!!! chociaż mam tylko 10lat!!!!!$**(zmierzch)

Andy80

[quote Kasia23 napisał(a) 20.12.2010 19:25]
Cieszcie się że chociaż takie filmy są na canal + a nie szmelc który leci na niebieskiej konkurencji pod wodzą T. Raczka czyli 50 letnie starocie albo filmy dla gejów które podobają się tylko fanatycznym psychopatom z forum n pokroju _michal, GDA, pat i tego typu zacofana ciemnota.
[/quote]

Hahahahahahahahahaha :D :D Kasiu, zakochałem się w Tobie bez pamięci po tym tekście. Ubóstwiam Cię i nie potrafię życ dłużej bez Ciebie :D Czy mnie zechcesz?

tomekd

Pierwsza część zdecydowanie była ciekawsza. Po obejrzeniu c.d. rozczarowałem się i tyle w tym temacie.
Saga "Zmierzch": Księżyc w nowiu
reżyseria:
USA, 2009
W dniu 18. urodzin Bella Swan (Kristen Stewart) nie jest w nastroju do świętowania. Dziewczyna nie może pogodzić się z faktem, że się zestarzeje.
melodramat/fantasy
Saga "Zmierzch": Księżyc w nowiu
4,4 5 1 170