PREMIERA

2006.04.17

CANAL+ PREMIUM

SAHARA

USA/Hiszpania/Niemcy, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 119 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Tajny agent, podróżnik i odkrywca Dirk Pitt (Matthew McConaughey) poszukuje tajemniczego skarbu. Razem z wiernym towarzyszem Alem Giordino (Steve Zahn) przemierza wzdłuż Nilu Czarny Kontynent, by odnaleźć "Statek śmierci" - okręt konfederatów, który w czasach wojny secesyjnej przewoził w tych okolicach bezcenny ładunek.

Dirk nie tylko szuka przygód, ale próbuje też pomóc ambitnej i zabójczo atrakcyjnej doktor Evie Rojas (Penélope Cruz), która z ramienia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) prowadzi śledztwo w sprawie skażonego środowiska i dziesiątkującej ludność Afryki nieznanej epidemii. Okazuje się, że zaraza w tajemniczy sposób łączy się z zakrojonymi na wielką skalę interesami, w które zamieszany jest niebezpieczny przemysłowiec-miliarder Yves Massarde (Lambert Wilson) oraz jeden z afrykańskich dyktatorów. Trójkę przyjaciół, którzy zdecydowanie za bardzo interesują się nie swoimi sprawami czekają poważne kłopoty.

"Sahara" BRECKA EISNERA to ekranizacja jednej z trzynastu bestsellerowych szpiegowsko-przygodowych powieści Clive'a Cusslera o przystojnym, wszechstronnym i zawadiackim poszukiwaczu przygód Dirku Pitcie. Scenariusz, nad którym pracowało aż dziewięć osób, nie spodobał się jednak pisarzowi, który po nieudanej ekranizacji jego literatury "Podnieść Titanica" (1980) nieufnie odnosił się do filmowców. Mimo to producenci nie zrezygnowali z realizacji filmu. Plan zdjęciowy umieszczono w Maroku, choć chętne do współpracy z amerykańskimi filmowcami były również RPA, Namibia i Tunezja. Breck Eisner szczególnie chwalił sobie zaangażowanie Afrykańczyków. "Są otwarci na współpracę, elastyczni i bardzo pomocni. Byliśmy w stanie wypożyczyć na miejscu trzy czołgi, dziesięć pancernych wozów bojowych, helikoptery, właściwie całą dywizję pancerną" - mówił reżyser. Nie obyło się jednak bez problemów. "Zawsze sądziłem, że w hollywoodzkich filmach efekt burzy piaskowej jest przesadzony. Muszę jednak przyznać, że widok takiej burzy rzeczywiście jest przerażający. Masz tylko 30 sekund na znalezienie schronienia i nieraz cały dzień zdjęciowy w plecy" - opowiadał Eisner dziennikarzom po zakończeniu zdjęć.

Twórca "Sahary" uwagę krytyków zwrócił już swoją dyplomową etiudą "Recon" (1996), w której wystąpił m.in. Peter Gabriel. Później realizował głównie spoty reklamowe dla dużych firm, jak Coca-Cola, Pepsi, Heineken, Sony czy Kodak, a w 1999 roku wyreżyserował pilotowy odcinek serialu "Niewidzialny człowiek" i stał się stałym współpracownikiem tej produkcji. W roku 2002 Eisner został wybrany przez samego Stevena Spielberga do realizacji miniserii "Wybrańcy obcych".

O "Saharze" głośno stało się już podczas realizacji, kiedy pojawiły się plotki o romansie Penélope Cruz i Matthew McConaughey'a. Hiszpańska aktorka, która międzynarodową karierę zawdzięcza swoim rolom u Pedro Almodovara (m.in. "Wszystko o mojej matce"), znana jest z zawodowych romansów: na planie "Kapitana Corelliego" (2001) flirtowała z Nicholasem Cagem, a podczas zdjęć do "Vanilla Sky" (2001) związała się z Tomem Cruisem. W przypadku Matthew McConaugheya pierwszą znaczącą rolą okazał się występ w filmie Richarda Linklatera "Uczniowska balanga" (1993). Prawdziwą popularność zdobył jednak dopiero po obrazie Joela Schumachera "Czas zabijania" (1996), za który otrzymał nagrodę MTV dla "najbardziej obiecującego debiutu". Największym kasowym sukcesem McConaugheya była natomiast komedia "Jak stracić chłopaka w 10 dni" (2003), gdzie partnerowała mu Kate Hudson. Aktor wystąpił m.in. w głównej roli w "Podwójnej grze" (2005) oraz w "Miłości na zamówienie" (2006) u boku Sary Jessiki Parker.

WASZE OPINIE

emir_11

dobry filmik :) przyjemnie sie go ogląda polecam

kachna1111

można obejrzeć. miła rozrywka nie wymagająca myślenia

nicole

film typu''lekki i przyjemny'' nie ma w nim nic zaskakujacego,sklaniajacego do myslenia.ot tak taki film,ktory mozna obejrzec dla zabicia nudy i zapomniec o nim tak szybko jak tylko skonczy sie go ogladac
SAHARA
reżyseria:
USA/Hiszpania/Niemcy, 2005
Tajny agent, podróżnik i odkrywca Dirk Pitt (Matthew McConaughey) poszukuje tajemniczego skarbu. Razem z wiernym towarzyszem Alem Giordino (Steve Zahn) przemierza wzdłuż Nilu Czarny Kontynent, by odnaleźć "Statek śmierci" - okręt konfederatów, który w czasach wojny secesyjnej przewoził w tych okolicach bezcenny ładunek.
film przygodowy
SAHARA
4,5 5 1 41