Paramount Pictures

PREMIERA

2006.04.17

CANAL+ PREMIUM

SAHARA

USA/Wlk. Brytania, 1983

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dale Gordon (Brooke Shields) ma dość nietypowe jak na kobietę hobby: pasjonują ją wyścigi samochodowe. Motoryzacyjne zainteresowania odziedziczyła po ojcu, którego największym marzeniem było wystartowanie w niezwykle trudnym wyścigu przez pustynię. Pewnie udałoby mu się to zrealizować, gdyby nie zginął w wypadku samochodowym.

W hołdzie ojcu postanawia wystartować w pustynnych zawodach, a ponieważ zasady konkursu zabraniają udziału kobietom przebiera się za mężczyznę. Organizatorzy lojalnie ostrzegają, że na pustyni toczy się wojna miedzy dwoma afrykańskimi plemionami. Niezrażona tym Dale nie tylko startuje w rajdzie, ale też - wraz z innym uczestnikiem zawodów - wybiera krótszą trasę, która niebezpiecznie zbliża się do terenów wojennych.

ANDREW V. MCLAGLEN, reżyser "Sahary", w Hollywood uważany jest za specjalistę od filmów przygodowych. Od połowy lat 40. asystował m.in. u Johna Forda, dzięki ojcu, aktorowi Victorowi McLaglenowi, który występował w wielu jego produkcjach (m.in. "Potępieniec", "Rio Grande", "Spokojny człowiek"). Jako samodzielny twórca Andrew V. McLaglen specjalizował się w westernach - m.in. debiutancki "Gun the Man Down" (1956), "McLintock!" (1963) i "Chisum" (1970). Od 1955 roku realizował również westernowe seriale dla telewizji ("Gunsmoke" i "Perry Mason"). McLaglen jest zresztą twórcą niezwykle aktywnym: w ciągu 36 lat wyreżyserował około pięćdziesięciu filmów. W latach 80. nakręcił m.in. "Parszywą dwunastkę 2: Następną misję" (1985) z Lee Marvinem i "Na skrzydłach orłów" (1986) z Burtem Lancasterem. 17 lat temu wycofał się jednak z filmowej branży - swoje ostatnie obrazy "Powrót znad rzeki Kwai" i "Oko wdowy" zrealizował w 1989 roku.

Główną rolę w "Saharze" zagrała osiemnastoletnia wówczas Brooke Shields. Zgodnie z prawem była zbyt młoda, by prowadzić samochód, producenci musieli więc dla mniej zdobyć przed zdjęciami specjalne zezwolenie lokalnych władz. Aktorka, w której żyłach płynie krew włoskich arystokratów, z Hollywood związana jest od najmłodszych lat. Na ekranie debiutowała w reklamach pieluch, kremów i zasypek dla niemowląt, ponieważ jej matka - niespełniona aktorka - robiła wszystko, aby mała Brooke dostała się do show-biznesu. Udało się. W wieku jedenastu lat dziewczyna zagrała w swoim pierwszym filmie, a jako piętnastolatka została najmłodszą modelką "Cosmopolitan". Artystycznym sukcesem Shields okazała się rola młodocianej prostytutki w filmie "Ślicznotka" (1978) Louisa Malle'a. To właśnie o tej postaci śpiewa zespół Blondie w piosence "Pretty Baby" (tak brzmi angielski tytuł filmu Malle'a). Serca młodej widowni podbiła jednak rolą w romantycznej "Błękitnej lagunie" (1980). W sezonie 1980/1981 film był jednym z największych hitów kinowych, a aktorka stała się ikoną popkultury: w latach 1980-1985 pojawiła się na około czterystu okładkach kolorowych pism, a zespół The Jitters napisał o niej piosenkę "All the girls want to look like Brooke Shields" ("Wszystkie dziewczyny chcą wyglądać jak Brooke Shields"). Aktorka, której znakiem rozpoznawczym były grube, ciemne brwi, zagrała w dziesiątkach filmów, z których większość przeszła bez echa. Niespodziewanym sukcesem okazał się natomiast udział Shields w jednym z odcinków sitcomu "Przyjaciele". Zaskoczeni spontaniczną reakcją widzów producenci szybko wpadli na pomysł, aby specjalnie dla gwiazdy "Błękitnej laguny" powołać do życia kolejny sitcom z Shields w roli głównej. Tak powstał serial "A teraz Susan", za który Brooke Shields była już dwukrotnie nominowana do Złotego Globu. Nie mniejsze zainteresowanie prasy budziło zawsze życie prywatne Shields, która w 1997 roku została żoną Andre Agassiego. Związek przetrwał tylko dwa lata, ale mimo rozwodu oboje pozostali w dobrych relacjach. Agassi, który związał się z gwiazdą tenisa Steffi Graf, pomógł Shields w kościelnym unieważnieniu ich małżeństwa. Dzięki temu aktorka mogła wziąć katolicki ślub ze scenarzystą Chrisem Henchym, twórcą m.in. "Spin City".
SAHARA
reżyseria:
USA/Wlk. Brytania, 1983
Dale Gordon (Brooke Shields) ma dość nietypowe jak na kobietę hobby: pasjonują ją wyścigi samochodowe. Motoryzacyjne zainteresowania odziedziczyła po ojcu, którego największym marzeniem było wystartowanie w niezwykle trudnym wyścigu przez pustynię. Pewnie udałoby mu się to zrealizować, gdyby nie zginął w wypadku samochodowym.
film przygodowy
SAHARA
3,7 5 1 47