dystrybucja Kino Świat

PREMIERA

2015.12.21

CANAL+ PREMIUM

Saint Laurent

Francja, 2014

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film biograficzny

czas trwania: 160 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wystawna biografia legendarnego projektanta mody Yves Saint Laurenta. Film Bertranda Bonello wyróżniony aż 10 nominacjami do Cezara 2015, zwyciężył w kategorii najlepsze kostiumy. W roli tytułowej Gaspard Ulliel.

Po śmierci Diora 21-letni Yves Saint Laurent (Gaspard Ulliel) przejmuje jego obowiązki w domu mody. Niebawem poznaje Pierre'a Bergé, z którym nawiązuje współpracę i romans. Lata od 1967 do 1976 roku to największe sukcesy w karierze Laurenta, a jednocześnie czas jego największych porażek w życiu osobistym. Wciągająca, tocząca się w hipnotycznym tempie biografia słynnego projektanta dotyka najintymniejszych zakamarków jego życia, takich jak uzależnienie od środków odurzających czy orgie seksualne, w których uczestniczył. Reżyser, trzykrotnie nominowany do Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes, Bertrand Bonello jest znany z zamiłowania do tematów skandalizujących i przekraczających tabu. Udowodnił to w swoich wcześniejszych produkcjach, takich jak skierowany do dorosłych widzów "Le pornographe" czy równie odważny "Apollonide. Zza okien domu publicznego".

W biografii Laurenta, obok Gasparda Ulliela ("Bardzo długie zaręczyny", "Hannibal. Po drugiej stronie maski"), widzowie zobaczą Louisa Garrela jako Jacques'a de Baschera oraz Léę Seydoux ("O północy w Paryżu", "Życie Adeli - Rozdział 1 i 2"), która wystąpiła również u boku Daniela Craiga w najnowszej odsłonie przygód Jamesa Bonda "Spectre".

WASZE OPINIE

pedro

Yves Saint Laurent doczekał się w ubiegłym roku dwóch filmowych biografii. Zobaczyłem obie i przyznam, że film "Saint Laurent" podobał mi się bardziej. Pierwszy film "Yves Saint Laurent" również emitowany w C+ był bardziej zachowawczy i cukierkowy. Powodem tego było finansowanie produkcji przez byłego partnera kreatora mody. Atutem są oryginalne kostiumy, zaś minusem pomijanie niewygodnych faktów z życia bohatera.
"Saint Laurent" jest innym filmem. Reżyser pokazuje znanego projektanta mody jako artystę i człowieka używającego życia, uzależnionego od alkoholu, narkotyków i seksu. Mężczyznę w depresji, który chce popełnić samobójstwo. Z opresji często ratuje go życiowy partner. To on dba o firmę i trzyma wszystko w garści. Na potrzeby produkcji odtworzono oryginalne kostiumy z kolekcji Laurenta (Cezar 2015). Kostiumy, scenografia, czy też pokazy mody w filmie robią piorunujące wrażenie. Były partner i właściciel praw po Laurencie zabronił wykorzystania oryginalnych strojów. W ogóle toczyła się prawna batalia, aby film wszedł do kin.
Na koniec kilka słów o aktorach. Głównego bohatera zagrali : Pierre Niny nagrodzony Cezarem ("Yves Saint Laurent") i Gaspard Ulliel ("Saint Laurent"). Moim zdaniem ten drugi jest bardziej przekonujący i lepiej oddał postać kreatora mody.
Sami zobaczcie i oceńcie. Warto!
Saint Laurent
reżyseria:
Francja, 2014
Wystawna biografia legendarnego projektanta mody Yves Saint Laurenta. Film Bertranda Bonello wyróżniony aż 10 nominacjami do Cezara 2015, zwyciężył w kategorii najlepsze kostiumy. W roli tytułowej Gaspard Ulliel.
film biograficzny
Saint Laurent
3,7 5 1 10