PREMIERA

2007.12.18

CANAL+ PREMIUM

Salto

Polska, 1965

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat psychologiczny

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Życie codzienne mieszkańców bliżej nieokreślonego polskiego miasteczka wydaje się mało realne. Wszystkie wydarzenia dzieją się na granicy jawy i snu. Pewnego dnia pojawia się tajemniczy mężczyzna przedstawiający się jako Kowalski - Malinowski (Zbigniew Cybulski).

Nikt nie wie skąd przybył i dokąd zmierza, a on sam każdemu prezentuje inną wersję swojego życiorysu. Wszystkich fascynuje, a ponieważ każdy z mieszkańców uosabia jakiś polski stereotyp, chętnie przypisują nieznajomemu charakterystyczne cechy. Wśród postaci, które w finale wykonają marionetkowy taniec nawiązujący do "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego jest Wieszcz-Poeta (Wojciech Siemion), Żyd Blumenfeld (Włodzimierz Boruński), wiecznie pijany Pietuch (Andrzej Łapicki), wierny wojak Rotmistrz (Zdzisław Maklakiewicz) czy po staropolsku gościnny Gospodarz (Gustaw Holoubek).

"Salto" to trzeci po "Ostatnim dniu lata" i "Zaduszkach" film TADEUSZA KONWICKIEGO, powieściopisarza, znanego głównie dzięki "Małej Apokalipsie". Konwicki, który od 1958 roku z powodzeniem realizuje swoją pasję reżyserską, za "Salto" otrzymał dyplom specjalny na MFF w Edynburgu.

Gwiazdą filmu jest najbardziej kultowy aktor w powojennej historii polskiego kina Zbigniew Cybulski, który niespełna dwa lata po jego realizacji zginął pod kołami pociągu. W ciągu kilkunastu lat kariery wystąpił w tak głośnych filmach, jak "Pokolenie", "Do widzenia, do jutra", "Niewinni czarodzieje", "Jak być kochaną", "Rękopis znaleziony w Saragossie", a przede wszystkim "Popiół i diament", w którym stworzył legendarną postać Maćka Chełmickiego. Ostatni film, w którym można go zobaczyć to "Morderca zostawia ślad" Aleksandra Ścibora-Rylskiego. To właśnie z planu tego filmu Cybulski próbował zdążyć na plan w Warszawie, ale nie udało mu się "złapać" odjeżdżającej do stolicy "Odry". Zginął pod kołami pociągu na trzecim peronie, w miejscu, gdzie w 1997 roku Andrzej Wajda odsłonił tablicę upamiętniającą tego niezwykłego aktora.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

rocco

Akcja rozgrywa się właściwie we wnetrzu głównego bohatera, jak i jego własnego świata, który tworzy on wokół siebie, wtrącając w jego orbitę spotkanych ludzi z miasteczka "z pogranicza jawy i snu". Kowalski - Malinowski to alter ego Cybulskiego. To człowiek znikąd, który pojawia się i znika, wyskakując na początku filmu z pociągu tylko przejeżdżającego w okolicy miasteczka i wskakując z powrotem do niego na końcu .Rola ta została napisana specjalnie dla niego(Zbyszka) !
Jest to swego rodzaju obrachunek Zbyszka z własnym mitem.
Kowalski - Malinowski to oszust szarlatan i mitoman, jednak ma w sobie to coś, co nie pozwala go nie polubić. Jest to postać na poły nieprzystepna, tajemnicza i szorstka, a z drugiej strony tworzy rząd dusz, przyjmuje poufały ton, wciaga ludzi w swoją grę niczym w hipnotyczny taniec chocholi, jak w jedenej ze scen. Jest to człowiek który ucieka, ale przed własnymi kłamstwami, o czym można się przekonac na samym końcu tego wybitnego filmu psychologicznego.
Salto
reżyseria:
Polska, 1965
Życie codzienne mieszkańców bliżej nieokreślonego polskiego miasteczka wydaje się mało realne. Wszystkie wydarzenia dzieją się na granicy jawy i snu. Pewnego dnia pojawia się tajemniczy mężczyzna przedstawiający się jako Kowalski - Malinowski (Zbigniew Cybulski).
dramat psychologiczny
Salto
3,5 5 1 6