PREMIERA

2004.03.12

CANAL+ PREMIUM

SAM GOLDWYN I JEGO ŚWIAT FILMU

Sam Goldwyn: The Man And His Movies

2001

,

gatunek: dokument

czas trwania: 117 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dokumentalna biografia producenta SAMA GOLDWYNA, współtwórcy hollywoodzkiej Fabryki Snów.

Przez progi jego wytwórni przeszło większość późniejszych gwiazd filmowych. To on je kreował, co przeszło do historii jako słynne "dotknięcie Goldwyna". Przez niemal pół wieku stanowił o być albo nie być w amerykańskim showbiznesie.

Sam Goldwyn urodził się 17 sierpnia 1882 roku w Warszawie, w średniozamożnej żydowskiej rodzinie jako Samuel Gelbfisz. Był najstarszym z szóstki rodzeństwa. Już jako kilkunastolatek opuścił rodzinne miasto i w 1895 roku znalazł się w Wielkiej Brytanii. Trzy lata później - już jako Sam Goldfish - wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Zaczynał, podobnie jak jego ojciec - handlarz używanymi meblami - od kupiectwa. Sprzedaż skórzanych rękawiczek okazała się na tyle popłatnym interesem, że Sam wkrótce został krajowym liderem w tej dziedzinie. W roku 1910, dzięki małżeństwu z Blanche Lasky, poznał jej brata - producenta teatralnego - Jesse L. Lasky'ego. Ten wraz z Cecilem B. DeMillem namówił go na założenie firmy produkującej cieszące się coraz większą popularnością kilkuminutowe "ruchome obrazy". Małżeństwo z Blanche przetrwało zaledwie kilka lat, ale firma Feature Play Company stała się zalążkiem Paramount Pictures. W 1914 roku na ekrany trafił ich pierwszy film - "Mąż Indianki" w reżyserii De Mille'a. Dwa lata później Goldfish rozstał się z Lasky'm i związał z braćmi Selwyn, tworząc firmę Goldwyn Pictures. Nazwa tak bardzo przypadła mu do gustu, że przybrał ją za swoje nazwisko. Imperium Sama rozrastało się i w 1922 roku powstała kompania Metro-Goldwyn-Mayer mająca w swojej "stajni" największe ówczesne gwiazdy Hollywood.

W bogatej filmografii Goldwyna znajduje się przeszło sto tytułów, z których wiele - jak "Małe kobietki", "Ślepy zaułek" czy "Wichrowe wzgórza" - uzyskało nominację do Oskara, a inne - jak "Najlepsze lata naszego życia" - zdobyło statuetkę Akademii. Ostatni film, nad którym sprawował kontrolę producencką - "Porgy and Bess" - zrealizował w 1959 roku. Drugie małżeństwo - z aktorką Frances Howard - okazało się dużo szczęśliwsze i trwało niemal pół wieku aż do śmierci producenta w 1974 roku. Owocem tego związku jest Samuel Goldwyn Jr. (producent m.in. "Mystic Pizza" czy "Pan i władca: Na krańcu świata"), ojciec aktora i reżysera Tony'ego Goldwyna ("Kolekcjoner", "Gra o miłość") i Johna Goldwyna, który poszedł w ślady krewnych (obecnie szef Paramount Motion Picture Group). W 1989 roku za zgodą rodziny, pisarz A. Scott Berg wydał kronikę niezwykłego życia producenta zatytułowaną "Goldwyn: A Biography".
SAM GOLDWYN I JEGO ŚWIAT FILMU
2001
Dokumentalna biografia producenta SAMA GOLDWYNA, współtwórcy hollywoodzkiej Fabryki Snów.
dokument
SAM GOLDWYN I JEGO ŚWIAT FILMU