PREMIERA

2011.06.17

CANAL+ PREMIUM

Samotny mężczyzna

A Single Man

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Filmowa elegia w reżyserii cenionego kreatora mody, Toma Forda, nakręcona na podstawie powieści Christophera Isherwooda. W przejmującej historii o miłości, tęsknocie za bliską osobą i samotności, wspaniałą i przełomową w swojej karierze kreację stworzył Colin Firth, otrzymując za nią szereg wyróżnień, w tym m.in. nominację do Oscara®.

George Falconer (Colin Firth) jest Anglikiem w średnim wieku, który od lat mieszka w Los Angeles i wykłada w tamtejszym college'u. 30 listopada 1962 roku postanawia popełnić samobójstwo. Nie może znieść samotności, tęsknoty i beznadziei. Jego życie straciło sens 8 miesięcy wcześniej, gdy w wypadku samochodowym zginął jego ukochany (Matthew Goode). Profesor Falconer pragnie uczynić ostatni dzień swego życia dniem specjalnym. Przygląda się światu z innej perspektywy. Dostrzega zjawiska i szczegóły, którymi wcześniej się nie interesował. Wspomina przy tym szczęśliwe dni u boku zmarłego partnera. Odwiedza jedyną przyjaciółkę, poznaną jeszcze w czasach młodości Charley (Julianne Moore) i dokładnie aranżuje swoją śmierć, pogrzeb i wszelkie kwestie spadkowe. Jego dziwne zachowanie przyciąga uwagę. Dzięki niezwykłemu nastrojowi, w jakim jest, udaje mu się nawiązać relacje z ludźmi, mimo że od wypadku Jima wszelkie kontakty społeczne były dla niego udręką.

"Samotny mężczyzna" to filmowa elegia w reżyserii cenionego kreatora mody TOMA FORDA. Projektant przez lata pracował dla domu mody Gucci i odmieniał styl tej słynnej włoskiej marki według własnych pomysłów. To dzięki jego zaskakującym kolekcjom i głośnym kampaniom reklamowym Gucci Group stał się jednym z największych i najbardziej dochodowych koncernów modowych. Ford nakręcił swój fabularny debiut na podstawie powieści autorstwa Christophera Isherwooda. Książka pierwszy raz czytana we wczesnej młodości, ściągnięta z półki po latach, nabrała zupełnie innego, jeszcze bardziej fascynującego wymiaru. "To głęboko metafizyczna opowieść o jednym dniu z życia człowieka, który nie wierzy, że cokolwiek go jeszcze w życiu czeka" - uważa Ford. "To uniwersalna historia o godzeniu się z samotnością, którą wszyscy odczuwamy i o wielkim znaczeniu życia tu i teraz. O wadze zrozumienia, że małe sprawy są tak naprawdę najistotniejsze".

Razem z prawami do powieści reżyser i producent w jednej osobie zakupił także gotowy scenariusz pióra Davida Scearce'a. Szybko zrozumiał jednak, że nie uda mu się stworzyć w ten sposób wymarzonego obrazu. Sam zaczął opisywać poszczególne sceny, aby zgadzały się z jego artystyczną wizją bohatera i stanu, w jakim się znajdował. George, tak jak Tom Ford, jest gejem, reżyser przekonuje jednak, że przekaz filmu, podobnie jak książki Isherwooda, wykracza poza kwestie seksualności: "To film o utracie bliskiej osoby i samotności. Miałby ten sam sens, gdyby umarła żona George'a, a nie jego partner. To opowieść o miłości i mężczyźnie szukającym sensu życia. Motyw przewodni filmu jest uniwersalny". Ford wzbogacił fabułę "Samotnego mężczyzny" o wiele nieobecnych w pierwowzorze wydarzeń oraz o elementy autobiograficzne. Przed kilkoma laty sam, przechodząc przez duchowy kryzys wieku średniego, znalazł się w podobnym stanie psychicznym, co George. Także plan samobójstwa bohatera wiąże się ze śmiercią jednej z bliskich reżyserowi osób. Jako projektant, przykładał ogromną wagę do detali, ubiorów i rekwizytów, oddających klimat lat 60. Nastrój, charakterystyczne retrospekcje i strona muzyczna filmu przypominają poetyckie obrazy Kar Wai Wonga. Ponieważ Ford od zawsze zachwyca się muzyką Shigeru Umebayashiego, a zwłaszcza piosenką przewodnią ze "Spragnionych miłości", postanowił skłonić japońskiego kompozytora do współpracy. Ten przyleciał do Los Angeles i razem z reżyserem kilkakrotnie obejrzał film. Napisał trzy tematy, które uchwyciły charakter i usposobienie głównego bohatera. Pozostałe utwory skomponował polski muzyk Abel Korzeniowski, który otrzymał za nie m.in. nominację do Złotego Globu.

Efekt końcowy pracy kreatora mody spotkał się z uznaniem krytyki i widzów. Przyniósł Fordowi nominację do Independent Spirit Award w kategorii najlepszy debiut i najlepszy debiutancki scenariusz (do spółki z Scearcem). Otrzymał również specjalną nagrodę Queer Lion oraz nominację do Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji, gdzie "Samotny mężczyzna" miał premierę.
Wspaniałą kreację stworzył w filmie Forda Colin Firth, dla którego była to przełomowa rola w karierze. Dotychczas obsadzany głównie w repertuarze komediowym i melodramatycznym, w "Samotnym mężczyźnie" przypomniał o swojej wielkiej wrażliwości, wyczuciu i klasycznym wykształceniu teatralnym. Za rolę profesora Falconera otrzymał m.in. nominację do Oscara, nagrodę BAFTA i Volpi Cup na festiwalu w Wenecji. Jego dawną kochankę, a obecną przyjaciółkę zagrała czterokrotnie nominowana do Oscara Julianne Moore. Jej także występ u Forda przyniósł znakomite recenzje i szereg filmowych wyróżnień, w tym nominację do Złotego Globu. Obok pary gwiazd zagrał pamiętany z "Był sobie chłopiec" i ze słynnego brytyjskiego serialu "Kumple" Nicholas Hoult, który wcielił się w rolę studenta George'a oraz Matthew Goode ("Wszystko gra", "Watchmen. Strażnicy", "Oświadczyny po irlandzku"), grający Jima, żyjącego we wspomnieniach bohatera.

WASZE OPINIE

gonia1708

Bardzo dobry film właśnie obejrzałam i płakałam ale było warto .To jeden z moich faworytów CZERWCA myślę ... Oglądajcie jest w nim dużo prawdy :)POLECAM

Bartolomeusz

Opowieść o tym, iż nawet w najgorszych momentach życia, jakim bez
wątpienia jest śmierć ukochanej osoby, nie należy się poddawać gdyż
zawsze można stanąć na nogi. Oprócz tego Ford świetnie ukazał to co każdy
rozsądny człowiek wie- iż miłość homoseksualna jest taka sama jak u osób heteroseksualnych. Przeżywa się te same emocje- strach, radość,
zwątpienie. Nie spodziewałem się po projektancie mody, który
wyreżyserował ten obraz tak dobrze skonstruowanego filmu, który oglądało
się z zapartym tchem. W sumie sama historia była banalna, ale została zrealizowana i zagrana z takim zacięciem, głównie dzięki Firthow, iż nie
da się tego opisać inaczej niż małe arcydzieło.

gonia1708

Czekam w takim razie z niecierpliwością na ten film bo jeszcze go nie widziałam -POZDROWIENIA
Samotny mężczyzna
reżyseria:
USA, 2009
Filmowa elegia w reżyserii cenionego kreatora mody, Toma Forda, nakręcona na podstawie powieści Christophera Isherwooda. W przejmującej historii o miłości, tęsknocie za bliską osobą i samotności, wspaniałą i przełomową w swojej karierze kreację stworzył Colin Firth, otrzymując za nią szereg wyróżnień, w tym m.in. nominację do Oscara®.
dramat
Samotny mężczyzna
4,6 5 1 29