PREMIERA

2004.01.27

CANAL+ PREMIUM

SAMSON

Polska, 1961

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film wojenny

czas trwania: 117 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Samson" - adaptacja powieści Kazimierza Brandysa w reżyserii Andrzeja Wajdy - to historia losów jednego z mieszkańców warszawskiego getta.

Jakub (Serge Merlin) trafia do więzienia za nieumyślne zabójstwo. Opuszcza je zaraz po wybuchu wojny i rozpoczyna pracę jako grabarz w warszawskim getcie. Gdy umiera jego matka, Jakub czuje się bardzo zagubiony. Ucieka z getta i ukrywa się u swoich przyjaciół. Życie w ukryciu przepełnione jest lękiem i samotnością, których młody mężczyzna nie jest w stanie wytrzymać. Postanawia więc wrócić do getta. Okazuje się jednak, że żydowskiej dzielnicy już nie ma. Widok ruin zatopionych w strumieniach krwi wywołuje w nim żądzę zemsty. Życiowym celem Jakuba staje się odtąd walka z wrogiem. Nawiązuje kontakt z organizacją podziemną i rozpoczyna pracę w konspiracyjnej drukarni. Wkrótce na ślad drukarni trafiają Niemcy.

ANDRZEJ WAJDA pragnął nadać utworowi Kazimierza Brandysa charakter przypowieści: "Kiedy czytałem po raz pierwszy powieść Kazimierza Brandysa "Samson" marzyła mi się na ekranie jakaś niezwykła przypowieść biblijna z naszych czasów. Tymczasem powieść ta wymagała od reżysera filmu prostoty i skromności, a zwłaszcza poszanowania szczegółów. Od pierwszego dnia zdjęć do ostatniego dnia montażu nie opuszczało mnie rozdarcie pomiędzy tymi dwoma skrajnościami. Mieliśmy już za sobą "Popiół i diament" i obaj z Jerzym Wójcikiem znaliśmy siłę filmowego skrótu i działanie symbolu na ekranie. Chcieliśmy iść dalej w tym kierunku, tymczasem powieść "Samson" sprzeczała się z naszymi filmowymi pomysłami i broniła przed nimi rozpaczliwie" - opowiadał Wajda. Historia opowiedziana jest w klasycznej tonacji, dobitnie - ale bez patosu. Film nie jest rozliczeniem z przeszłością. To wirtuozeria filmowego stylu i artyzmu. Główną rolę w "Samsonie" zagrał francuski aktor Serge Merlin, którego 40 lat później widzowie mogli podziwiać w "Amelii". W epizodach pojawili się m.in. Roman Polański, Zdzisław Maklakiewicz, Edmund Fetting i Bogumił Antczak. Film otrzymał nominację do Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji.
SAMSON
reżyseria:
Polska, 1961
"Samson" - adaptacja powieści Kazimierza Brandysa w reżyserii Andrzeja Wajdy - to historia losów jednego z mieszkańców warszawskiego getta.
film wojenny
SAMSON
4,8 5 1 5