www.filmpolski.pl

PREMIERA

2011.01.11

CANAL+ PREMIUM

S@MOTNOŚĆ W SIECI

Polska, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 124 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ewa (Magdalena Cielecka) jest spełnioną zawodowo 30-latką. Wszystko w jej życiu byłoby idealne, gdyby nie małżeństwo z Markiem (Szymon Bobrowski), któremu wiecznie brak dla niej czasu.

Szukając możliwości opowiedzenia o swoim pragnieniu czułości, dziewczyna wybiera na powiernika przypadkową osobę, zaczepioną w Internecie. Czytelnikiem jej wyznań okazuje się Jakub (Andrzej Chyra), polski genetyk od lat mieszkający w Niemczech. On także nie może mówić o udanym życiu uczuciowym, ale ze zgoła innego powodu. Unika zaangażowania w relacje z kobietami od czasu tragicznie zakończonego związku z głuchoniemą Natalią (Agnieszka Grochowska) i jest pochłonięty pracą. Z czasem naukowiec otwiera się jednak na Ewę. Dwójka samotnych ludzi zbliża się do siebie w świecie cyberprzestrzeni, uzależniając od złudnej bliskości.

"S@motność w sieci" jest ekranizacją powieści Janusza L. Wiśniewskiego, która sprzedała się w rekordowym nakładzie 350 tysięcy egzemplarzy, stając się jednym z największych bestsellerów polskiego rynku literackiego. Adaptacji kinowej podjął się WITOLD ADAMEK, doświadczony operator, scenarzysta i reżyser, znany z realizacji takich filmów, jak "Poniedziałek", "Wtorek" i "Miss mokrego podkoszulka". "W sieci, podobnie jak w filmie, za prawdzie uznajemy to, co wydaje nam się szczere. Setki tysięcy czytelników "S@motności w sieci" uwierzyło w emocje bohaterów powieści, bo odnalazło je w sobie samych. Taki też będzie film - różnorodny, bogaty w efekty wizualne i nowoczesne rozwiązania techniczne - ale przede wszystkim szczery" - zapowiadał jeszcze przed premierą Adamek - "bo mimo całej współczesnej wymowy, "S@motność w sieci" jest uniwersalną, powszechnie zrozumiałą opowieścią o tym, co naprawdę łączy ludzi, o miłości". Deklaracje reżysera znalazły potwierdzenie na ekranie. Adamek umiejętnie poprowadził widzów poprzez kolejne etapy uczucia, rodzącego się między dwójką bohaterów, nie uchylając się od zwrotów akcji i wniknięcia w psychologię postaci. Oczywiście nie byłoby to możliwe, gdyby nie świetnie dobrana obsada ze wskazaniem na odtwórców ról głównych - Magdalenę Cielecką i Andrzeja Chyrę.

Kinowa adaptacja "S@motności w sieci" stała się jednym z przebojów roku 2006 - tylko w pierwszym tygodniu wyświetlania obejrzało ją ponad 133 tysięcy widzów. Obraz przypadł do gustu także samemu Januszowi L. Wiśniewski. "Film Adamka jest widowiskową adaptacją mojej książki z innym, zdumiewającym zakończeniem i z minutami zdziwienia, że "można przecież opowiedzieć tę historię również tak", adaptacją na tyle mi bliską, że po ponad dwóch godzinach w studiu, gdzie montowano i wyświetlono mi ten film zapadła we mnie długa cisza" - stwierdził pisarz, który pojawił się notabene na ekranie w epizodycznej rólce.

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Fascynujący fabularny pomysł został, niestety, przez twórców [i]S@motności w sieci[/i] w znacznej mierze rozmyty w rozwlekłej, banalnie łzawej i koturnowej fabule. Jednak i w tym filmie podobało mi się parę rzeczy. Mam tu przede wszystkim na myśli fragmenty opowiadające o podróży Jakuba do Nowego Orleanu, ciekawe rozwiązania plastyczne i montażowe oraz naprawdę piękną i nastrojową muzykę [b]Ketila Bjornstada[/b].

Stasio i Jasio

O ile "Było sobie kłamstwo" można uznać za nudny, to "S@motność w sieci" bije wszelkie rekordy. Ten film to najlepszy dowód na to jak można zaprzepaścić możliwość nakręcenia dobrego filmu na podstawie bardzo ciekawej książki. Wyszły flaki z olejem i ziewanie w fotelu z nerwowym sprawdzaniem godziny, powtarzając "Ło Matko, ileż jeszcze oni tak będą?!?".

kobieta niepowazna

przechrapalam po 30 minutach, to juz sammemu czlowiek ma lepsze przygody w necie...:))
S@MOTNOŚĆ W SIECI
reżyseria:
Polska, 2006
Ewa (Magdalena Cielecka) jest spełnioną zawodowo 30-latką. Wszystko w jej życiu byłoby idealne, gdyby nie małżeństwo z Markiem (Szymon Bobrowski), któremu wiecznie brak dla niej czasu.
dramat obyczajowy
S@MOTNOŚĆ W SIECI
3,0 5 1 4