PREMIERA

2003.01.14

CANAL+ PREMIUM

SCHYŁEK LATA

A la verticale de l'été

Francja/Wietnam/Niemcy, 2000

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat psychologiczny

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Film twórcy "Rykszarza" i "Zapachu zielonej papai". Trzy siostry, z których każda głęboko skrywa swoją miłosną tajemnicę, spotykają się w jednej z kawiarni we współczesnym Hanoi.

Trzy siostry i brat spotykają się w kawiarni z powodu rocznicy śmierci ich matki. Nostalgicze klimat schyłku lata i wspomnienia matki powodują, że siostry niespodziewanie otwierają się przed sobą. Zaczynają rozmawiać o małych radościach i problemach. Każda z nich jednak ukrywa głęboko swoją tajemnicę. Suong (Nhu Quynh Nguyen), najstarsza z nich, właścicielka kawiarni, ma problemy małżeńskie. Jej mąż, Quoc (Chu Hung), fotografik, często wyjeżdża i rodzina powoli zaczyna się rozpadać. Podczas jego wyjazdów Suong spotyka się z innym mężczyzną - romans trwa już cztery lata. Quoc również prowadzi podwójne życie. Mąż Khanh (Le Khanh), średniej siostry, jest początkującym pisarzem, któremu brakuje natchnienia. Pod pretekstem szukania pomysłów na zakończenie powieści wyjeżdża do Sajgonu. Już w samolocie jego uwagę zwraca piękna kobieta, która później okazuje się jego sąsiadką w hotelu. Kiedy kobieta proponuje schadzkę, zgadza się. Najmłodsza z sióstr Lien (Tran Nu Yen-Khe) pracuje w kawiarni Suong i mieszka z bratem Hai (Quang Hai Ngo), aktorem, z którym łączy ją dość dwuznaczny związek. Lien potajemnie podkochuje się w bracie, który przypomina jej zmarłego ojca i próbuje znaleźć sobie kogoś, kto będzie podobny do Haia. Miesiąc, który upływa od spotkania w kawiarni przynosi całej rodzinie kilka pokus, rozczarowań, rozstań i łez, ale pokazuje też, co kryło się pod fasadą grzecznych rozmów i dyskrecji.

Intymny, toczący się w niespiesznym tempie "Schyłek lata" to film zrealizowany przez TRANA ANH HUNGA, twórcy nagrodzonego w Cannes "Zapachu zielonej papai" i "Rykszarza" - triumfatora z Wenecji w 1995 roku. Uznawany za reżysera francuskiego Tran pochodzi z Wietnamu, gdzie spędził pierwsze dwanaście lat życia i skąd uciekł wraz z rodziną pod koniec drugiej wojny indochińskiej. Egzotyczny wschodni klimat obecny jest jednak w każdym z jego filmów. Pod tym względem "Schyłek lata" to dla twórcy obraz szczególny. W wywiadzie dla brytyjskiego magazynu Tran wyznawał: "Kiedy powracam myślami do mojego dzieciństwa w DaNang, przypominam sobie moment, kiedy próbowałem zasnąć, ale przebiegające przez głowę myśli nie dawały mi spokoju. Nic ważnego. Chodzi raczej o dobiegający zapach owoców, kobiecy głos płynący z radia. Wszystko było tak nieuchwytne. Jak przeczucie. Jeśli kiedyś doświadczyłem w moim życiu harmonii, to właśnie w tamtej chwili. Jej rytm i melodię chciałem przenieść do 'Schyłku lata'".
SCHYŁEK LATA
reżyseria:
Francja/Wietnam/Niemcy, 2000
Film twórcy "Rykszarza" i "Zapachu zielonej papai". Trzy siostry, z których każda głęboko skrywa swoją miłosną tajemnicę, spotykają się w jednej z kawiarni we współczesnym Hanoi.
dramat psychologiczny
SCHYŁEK LATA
4,4 5 1 22