PREMIERA

2008.06.03

CANAL+ PREMIUM

Ścieżka strachu

Miller's Crossing

USA, 1990

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film kryminalny

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ameryka lat 30. i wojny gangów w nagrodzonym Srebrną Muszlą w San Sebastian kryminale braci Coenów.

Ameryka czasu prohibicji. Miasto jest strefą wpływów dwóch konkurujących gangów. Na czele jednego z nich stoi Irlandczyk Liam "Leo" O'Bannon (Albert Finney), którego prawą ręką jest Tom Reagan (Gabriel Byrne). Jego rywalem w walce o sprawowanie kontroli są Włosi pod wodzą ambitnego Johnny'ego Caspara (Jon Polito). Caspar informuje Leo, że zamierza usunąć bukmachera Bernie'ego Bernbauma (John Turturro), ponieważ ten wyjawił ustawienie przez niego walk innym graczom. Dowiaduje się jednak, że Bernie zapłacił za protekcję i jest nie do ruszenia. Włoch odchodzi rozgniewany. Reagan radzi Leo poświęcić bukmachera, ale sprawę utrudnia fakt, że obaj są zakochani są w jego siostrze. O'Bannon, zamierza posłużyć się Reaganem w rozgrywce z Włochami, ale kiedy Tom wyjawia mu prawdę o swoim romansie z Verną Bernbaum, że przestaje być go pewien. Tymczasem wojna gangów zaczyna się na dobre, a rozdarty między dwoma mafiosami Tom trafia w sam środek gangsterskich porachunków.

Sukces "Arizona junior" sprawił, że JOEL i ETHAN COENOWIE nie musieli martwić się o budżet "Ścieżki strachu". Scenariusz, luźno zainspirowany powieścią "Szklany klucz" Dashiella Hammeta, powstawał wyjątkowo długo, bowiem braci nękał kryzys twórczy. Początkowo w postać Leo miał wcielić się Trey Wilson, który wystąpił już w "Raising Arizona". Jednak na dwa dni przed rozpoczęciem zdjęć aktor zmarł na wylew, a rolę irlandzkiego gangstera powierzono Albertowi Finneyowi. Ten wybitny aktor początkowo był kojarzony z teatrem, gdzie specjalizował się w postaciach szekspirowskich. Mimo stworzenia wielu niezapomnianych kreacji nie miał szczęścia do nagród Akademii Filmowej. Choć był pięciokrotnie nominowany do Oscara (m.in. za "Pod wulkanem" (1984), "Morderstwo w Orient Ekspresie" (1974), "Przygody Toma Jonesa" (1963)), dotychczas nie zdobył zaszczytnej statuetki. Tymczasem "Ścieżka strachu" otworzyła drogę do sławy przed Gabrielem Byrnem, który grywał w filmach już od 1978 roku. Potwierdzeniem popularności aktora była kreacja agenta w "Kryptonimie: Nina" z 1993, główna rola w "Małych kobietkach" z 1994, występ u boku Johna Deppa w "Truposzu" z 1995 oraz w "Stygmatach" z 1999 z Patricią Arquette. Rozchwianego emocjonalnie żydowskiego gangstera zagrał John Turturro, który pomimo swojej wszechstronności, pamiętany jest przede wszystkim z tego typu wcieleń. To on zagrał przecież psychopatę na zwolnieniu warunkowym w "Dzielnicy pięciu narożników" czy niedostosowanego scenarzystę w "Bartonie Finku". Bracia słyną z obsadzania w krótkich epizodach swoich przyjaciół, których znajdowanie na ekranie jest gratką dla fanów kina. W "Ścieżce strachu" na chwilę pojawia się Frances McDormand jako sekretarka, a także reżyser Sam Raimi, późniejszy twórca "Dotyku przeznaczenia" i "Spidermana", który zagrał rewolwerowca.

Zdjęcia do filmu były kręcone w Nowym Orleanie. Zabytkowa zabudowa miasta, z najstarszą czynną linią tramwajową zauroczyła Coenów, którzy tu właśnie postanowili odnaleźć Amerykę lat 30. XX wieku. Choć "Ścieżka strachu" to pierwsza komercyjna porażka braci Coen, po latach uznaje się ją za jeden z lepszych obrazów w ich dorobku. Film zauważono na festiwalu w San Sebastian przyznając Joelowi Coeowi Srebrną Muszlę za reżyserię.
Ścieżka strachu
USA, 1990
Ameryka lat 30. i wojny gangów w nagrodzonym Srebrną Muszlą w San Sebastian kryminale braci Coenów.
film kryminalny
Ścieżka strachu
4,5 5 1 4