PREMIERA

2014.10.06

CANAL+ PREMIUM

Ściśle tajne: Historia WikiLeaks

We Steal Secrets: The Story Of Wikileaks

USA, 2013

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dokument

Ocena filmu

0.00

Opis

Dokument o powstaniu i działalności grupy pod wodzą Juliana Assange'a, która opublikowała tysiące tajnych politycznych i wojskowych dokumentów.

WikiLeaks to strona założona w 2006 roku przez Juliana Assange'a, na której opublikowano tysiące dokumentów politycznych i wojskowych, głównie związanych z wojnami w Afganistanie oraz Iraku. WikiLeaks i Assange stali się symbolami walki o prawdę, wolność słowa i świat, w którym rządy nie oszukują obywateli. Assange jest przez wielu stawiany u boku Steve'a Jobsa i Marka Zuckerberga jako jeden z proroków nowej epoki. Z drugiej strony uważa się go za zdrajcę i terrorystę, którego działalność naraża życie wielu osób, przede wszystkim żołnierzy. Kariera i upadek Assangea zbiegają się z historią Bradleya Manninga, amerykańskiego żołnierza, który pobrał setki tysięcy tajnych dokumentów z serwisów wojskowych i dyplomatycznych USA.

"Ściśle tajne" przedstawia dość dokładną historię powstania WikiLeaks oraz karierę samego Assange'a. Podejmuje również temat Bradleya Manninga. Gibney nie ustrzegł się jednak nieścisłości, których szczegółową listę opublikowali twórcy strony. Twierdzą oni, że tytuł "We Steal Secrets" jest "nieetyczny i tendencyjny", a sam film "składa się z zarzutów prokuratury, które są fałszywe". Dokument zawiera dużo ciekawych informacji na temat WikiLeaks, ale przede wszystkim jest portretem współczesnego świata opanowanego przez informację, która zdewaluowała się jak niektóre waluty. Informacja służy dziś często ściśle określonym celom, czasem nieetycznym. Dzięki kontrolowanym wyciekom do mediów, starannie zaplanowanym skandalom czy zwykłym rzucanym publicznie oskarżeniom, można w jednej chwili zniszczyć człowieka czy instytucję lub przynajmniej nadszarpnąć jego wiarygodność. Dotarcie do prawdy staje się praktycznie niemożliwe, a do tego poprzez natłok informacji, trudno śledzić kolejne wątki do końca.
Ściśle tajne: Historia WikiLeaks
reżyseria:
USA, 2013
Dokument o powstaniu i działalności grupy pod wodzą Juliana Assange'a, która opublikowała tysiące tajnych politycznych i wojskowych dokumentów.
dokument
Ściśle tajne: Historia WikiLeaks
4,7 5 1 3