PREMIERA

2008.05.04

CANAL+ PREMIUM

ŚCIŚLE TAJNE

Breach

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Robert Hanssen (Chris Cooper) w dni powszednie przesiaduje za biurkiem, w niedziele zaś z żoną i dziećmi chadza do kościoła. Nie jest jednak zwykłym urzędnikiem państwowym, ale jednym z agentów FBI najwyższej rangi, odpowiedzialnym za ochronę ściśle tajnych danych.

Z polecenia Kate Burroughs (Laura Linney) zostaje mu przydzielony asystent, młody informatyk Eric O'Neill (Ryan Phillippe), który tuż po zakończeniu szkolenia zostaje niespodziewanie skierowany do kwatery głównej FBI. Eric jest trochę rozczarowany, marzy bowiem o pracy "prawdziwego" agenta, a wygląda na to, że będzie musiał ślęczeć w biurze. Szybko jednak okazuje się, że czeka go poważne wyzwanie. Władze FBI polecają mu uważnie obserwować nowego szefa, który - jak twierdzą - jest podejrzany o dewiacje seksualne i uzależnienie od internetowej pornografii. Eric tymczasem ulega charyzmie Hanssena i zamiast próbować złapać go na gorącym uczynku, nabiera do niego coraz większej sympatii. W końcu dowiaduje się, że jego szef jest tak naprawdę podejrzewany o szpiegowanie dla Rosjan. Młody agent zdaje sobie sprawę z jak przebiegłym przeciwnikiem ma do czynienia. Wchodzi do gry, stawiając na szali własne życie.

Robert Hanssen do dziś odsiaduje wyrok w amerykańskim więzieniu. Pozbawiony efekciarstwa obraz BILLY'EGO RAYA drobiazgowo opisuje wydarzenia, które do tego doprowadziły. Reżyser nie ukrywa przed widzami rozwiązania fabuły. Już na wstępie prokurator generalny chwali się przed dziennikarzami ujęciem niebezpiecznego szpiega. W "Ściśle tajne" bowiem zamiast symbolicznego pytania "kto zabił", stawia się inne: dlaczego to zrobił, jak debiutantowi udało się przechytrzyć starego wygę, jak praca agenta determinuje życie czy jak wielka jest pokusa, żeby przejść na stronę wroga. Billy Ray, reżyser i scenarzysta "Ściśle tajne", jest znany z zamiłowania do opartych na faktach historii, fabularnych zagadek i docierania do dawno przykurzonych prawd. Jako scenarzysta zdobył uznanie dzięki takim filmom, jak "Plan lotu" z Jodie Foster, "Barwy nocy" z Bruce'em Willisem czy "Wulkan" z Tommym Lee Jonesem. Jako reżyser zadebiutował nominowaną m.in. do Independent Spirit Award "Pierwszą stroną", autentyczną historią dziennikarza Stephena Glassa, który zrobił błyskotliwą karierę fabrykując teksty i wywiady.

W "Ściśle tajne" w główną rolę wcielił się z ogromną charyzmą Chris Cooper, o którym krytycy pisali, że "jest wręcz urodzony do grania ludzi z cienia". Cooper, obsypany nagrodami, w tym Oscarem i Złotym Globem za drugoplanową rolę w "Adaptacji" Spike'a Jonze'a, ma na koncie udział w takich produkcjach, jak "Tożsamość Bourne'a" z Mattem Damonem, "Królestwo" z Jamie'm Foxxem, "Syriana" z Georgem Clooneyem czy "Capote" z Philipem Seymourem Hoffmanem. W filmie Raya Cooperowi partnerował Ryan Phillippe, aktor znany z ról w "Sztandarze chwały" Clinta Eastwooda czy "Klubie 54", w którym towarzyszyła mu początkująca Salma Hayek, a także Mike Myers i Neve Campbell. O Phillippe było też głośno, kiedy rozpadało się jego małżeństwo z Reese Witherspoon, która po zdobyciu Oscara i Złotego Globu za "Spacer po linie" stała się jedną z najlepiej zarabiających aktorek Hollywood. Podobno poszło o zawodową zazdrość, ale jak donosi kolorowa prasa, byli małżonkowie wciąż mają się ku sobie.

WASZE OPINIE

gieroj

Film intrygujący i ciekawy. Brak fajerwerków ;-). Polecam

villemo

Mozliwe, ze bez rewelacji i zapartego w piersiach tchu - ale mi ten film oglądało się dobrze, powiedziałabym nawet, że z przyjemnością.

Bartolomeusz

Jeden z lepszych filmów 2007 roku. Lubię takie produkcje, a ta spodobała mi się szczególnie, bo jest historia opowiedziana na faktach. Aktorzy spisali się na medal! Wszyscy, bez wyjątku. Oczywiście prym wiódł tutaj Chris Cooper, ale zawsze gra świetnie (wystarczy wspomnieć "American Beauty"). Piątka bez niczego.
ŚCIŚLE TAJNE
reżyseria:
USA, 2007
Robert Hanssen (Chris Cooper) w dni powszednie przesiaduje za biurkiem, w niedziele zaś z żoną i dziećmi chadza do kościoła. Nie jest jednak zwykłym urzędnikiem państwowym, ale jednym z agentów FBI najwyższej rangi, odpowiedzialnym za ochronę ściśle tajnych danych.
dramat
ŚCIŚLE TAJNE
4,5 5 1 18