PREMIERA

2003.08.10

CANAL+ PREMIUM

SEKRET ENIGMY

Polska, 1979

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film historyczny

czas trwania: 159 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Oparta na faktach historia losów trójki polskich matematyków, którym udało się złamać kod hitlerowskiej maszyny szyfrującej "Enigma". Ich dokonania w znaczący sposób zmieniły przebieg II wojny światowej i przyspieszyły klęskę nazistowskich Niemiec.

Trzej poznańscy matematycy-kryptolodzy zostają przeniesieni do tajnego ośrodka dekryptażu pod Warszawą. Marian Rejewski (Tadeusz Borowski), Jerzy Różycki (Piotr Fronczewski) i Henryk Zygalski (Piotr Garlicki) trafiają pod dowództwo majora Langera (Janusz Zakrzeński). Tymczasem za zachodnią granicą do władzy dochodzi Hitler, który rozpoczyna przygotowania do wojny. Naukowcy z III Rzeszy konstruują "Enigmę" - doskonałą maszynę szyfrującą. Obok zespołu Langera prób złamania sekretu Enigmy podejmują się również kryptolodzy z Anglii i Francji. Niemiecką depeszę po raz pierwszy udaje się odczytać Rejewskiemu, zaś dzięki współpracy trzech polskich naukowców powstaje wkrótce urządzenie mechanicznie rozszyfrowujące wiadomości nazistów. Polski wywiad prezentuje swój wynalazek wysłannikom wojska brytyjskiego i francuskiego, jednak dalsze badania nie mogą być kontynuowane - z dniem napaści hitlerowców na Polskę podwarszawski ośrodek zostaje wysadzony, a jego pracownicy zmuszeni do ewakuacji. Poza krajem Rejewski, Różycki i Zygalski, choć pod presją rozszerzającej się wciąż wojny, starają się nadal mieć pod kontrolą niemieckie szyfry i rozwijać współpracę z zachodnioeuropejskim wywiadem.

Zasługi w rozpracowaniu słynnej niemieckiej maszyny szyfrującej przypisują sobie obok Polaków także Anglicy. W głośnej "Enigmie" z 2001 dokonania polskich kryptologów - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego - zostały całkowicie pominięte, a Brytyjczycy do dziś niechętnie wspominają o niepodważalnej roli polskiego Biura Szyfrów. Wcześniejszy o ponad 20 lat "Sekret Enigmy" ROMANA WIONCZKA znacznie większą uwagę zwraca na fakty historyczne, oddając hołd trójce poznańskich inżynierów. W swoim fabularnym debiucie Wionczek pozostaje bliski estetyce dokumentu, który ukształtował go jako twórcę. Duża dbałość o warstwę historyczną, wspierana książką Stanisława Strumpha-Wojtkiewicza, to nie jedyny atut filmu. Jest nim również znakomita obsada z Tadeuszem Borowskim, Piotrem Fronczewskim, Piotrem Garlickim i Emilem Karewiczem na czele oraz całą plejadą aktorów lat 70. i 80. w tle.

WASZE OPINIE

Monika

Sorry. Moja recenzja powyzej dotyczy angielskiego filmu "Enigma". Polskiego nie widzialam.

Monika, Poznan

Mily film na tle wydarzen historycznych. Niestety przeladowany fikcja dla celow dramatycznych (morderstwo i intryga). Raczej powolny. Bardzo malo sie dowiadujemy of Enigmie. Chyba ani slowa o Rejewskim i innych Polakach. Swietna muzyka (chyba raczej dla koneserow m. klasycznej :)
SEKRET ENIGMY
reżyseria:
Polska, 1979
Oparta na faktach historia losów trójki polskich matematyków, którym udało się złamać kod hitlerowskiej maszyny szyfrującej "Enigma". Ich dokonania w znaczący sposób zmieniły przebieg II wojny światowej i przyspieszyły klęskę nazistowskich Niemiec.
film historyczny
SEKRET ENIGMY
4,8 5 1 82