PREMIERA

2008.11.11

CANAL+ PREMIUM

SEKRET

Polska, 1973

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 80 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Opowieść o tym, jak w jednej chwili można stracić pewność, że życie i miłość były prawdziwe, a niedługo później tę pewność... odzyskać.

Tytułowy sekret odkrywa przypadkowo wdowa po profesorze Julianie Lewickim, Stefania (Antonina Gordon-Górecka), która po śmierci ukochanego męża dowiaduje się, że przez całe życie była przez niego oszukiwana. W garsonierze profesora kobieta znajduje jego intymny pamiętnik, a w nim historie licznych przygód miłosnych, którym oddawał się przez całe małżeństwo. Po pierwszym szoku profesorowa postanawia odszukać niektóre z jego kochanek i od nich dowiedzieć się prawdy o człowieku, z którym spędziła całe życie. Jednak ani poznana na wczasach dentystka (Maria Wróblewska), ani była studentka Danuta (Joanna Jędryka), ani sekretarka Teresa (Mirosława Krajewska) - w obawie o własną stabilizację - nie chcą pomóc Lewickiej. Jej potrzeby odkrycia prawdy nie rozumieją też syn i synowa (Piotr Fronczewski i Halina Golanko). Tymczasem w domu profesorowej pojawia się nieoczekiwanie młodziutka studentka Urszula (Anna Dymna), która wydaje się nową szansą na rozwikłanie tajemnicy.

W jednym z wywiadów reżyser ROMAN ZAŁUSKI przyznawał, że Julian Lewicki nie jest postacią do końca fikcyjną. Jego pierwowzorem był nietuzinkowy profesor, o którym notatkę twórca przeczytał w "Kulisach" na długo przed nakręceniem filmu. Z tej inspiracji powstała najpierw krótka nowela filmowa, a dopiero później scenariusz pełnometrażowego obrazu. Główną rolę reżyser powierzył wybitnej aktorce teatralnej Antoninie Gordon-Góreckiej, znanej m.in. ze wstrząsającego obrazu o oświęcimskim obozie koncentracyjnym "Ostatni etap". To właśnie dzięki jej mistrzowskiej, oddającej najsubtelniejsze niuanse grze "Sekret" zyskał niezwykłą psychologiczną przenikliwość, a postać profesorowej Lewickiej stała się portretem złożonej kobiecej uczuciowości.

WASZE OPINIE

villemo

Weszłam tu, by napisać dokładnie to samo.
Wyręczyłas mnie...

Choc nie wszystkie motywacje bohaterki rozumiem... w ogole nie mialam tego ogladac, a obejrzalam do konca... Wciagajacy, prosto a jak ladnie zrobiony.

BeruZadra

Podeszłam do filmu bez przekonania. Bo w końcu jaki jest sens w rozgrzebywaniu przeszłości i dłubanie w ranach? Jednak wraz z biegiem wydarzeń film wciąga i fascynuje coraz bardziej. Stary, ale jary - można powiedzieć. Kolejny przykład na to, że polski film celuje w opowieściach prostych, wziętych z życia, nadając im nowej głębi i wyrazu. Dobre kino, na które warto poświęcić czas.
SEKRET
reżyseria:
Polska, 1973
Opowieść o tym, jak w jednej chwili można stracić pewność, że życie i miłość były prawdziwe, a niedługo później tę pewność... odzyskać.
dramat obyczajowy
SEKRET
4,6 5 1 36